Statek stojící ve Slapech u hlavního tahu z Tábora na Bechyni dodnes chátral. Nemovitá kulturní památka v současnosti dostává šanci.
„Před deseti lety se majiteli domu, panu Skalákovi, zřítila do silnice stodůlka. Starosta tehdy přišel, zda bychom nepomohli následky uklidit. Skalák nevěděl, co s domem, a tak jsem se zeptal, zda by ho nechtěl prodat. Po dvou letech jsem dostal vzkaz, jestli ho nechci. Plácli jsme si,“ popisuje současný majitel Zdeněk Včelák, jak k nemovitosti přišel. Jako stavaři se mu líbila architektura, preciznost a historie usedlosti. „Ctím a obdivuji tu precizní řemeslnou práci. Statek chceme nyní zachránit a nejde o to, zda se investice hned zaplatí, ale že dům bude žít. I kdyby se opravily jen omítky, budou moct lidi mít na co koukat,“ říká a dodává, že rovněž dlouho nevěděl, co s objektem. Dnes mu na stole leží projekt novodobé historie. Po odborných konzultacích by z něj mělo být multifunkční zařízení, u něhož bude zachován původní architektonický ráz i název U Skaláků. Do dvou až tří let by měl nabídnout rekreaci, služby i klasické bydlení. „Teď je hotová projekce a stavební povolení. Počítám, že by se letos mohlo s rekonstrukcí začít,“ poznamenal Včelák.
Stavba stojí na pozemku o 1069 metrech čtverečních.
„Dům, který stojí ve staré zástavbě, byl zchátralý, takže jsme rádi, že ho někdo opraví. Vzhled obce zase dostane jiný ráz,“ pochvaluje si starosta Slap František Přibyl.
Roman Cikhart ve své knize Popis Táborska z roku 1947 popisuje barokový vjezd do dvora u čísla popisného 2. „Baroko“ zdobí také štít statku. V brožuře Slapy na starých pohlednicích z roku 2010 se vzpomíná, že dvůr a sousední kovárna s č.p. 3 byly prvními staveními dnešních Slap. Dům patřil Josefu Skalákovi, který byl v roce 1925 psán jako hostinský v tomto objektu. V roce 1909 byl ve Slapech založen čtenářsko-vzdělávací spolek. Divadelní hry se hrály nejen v hostinci U Procházků, ale také U Šenkýřů, jak se statku s druhým popisným číslem říkávalo. V roce 1918 se dokonce stal J. Skalák starostou obce. Zajímavý záznam pochází z roku 1933, kdy se v hostinci vypilo 145,5 hektolitru piva. Že by za to mohlo tehdejší asfaltování silnice skrze Slapy? Každopádně se při budování nové silnice v místě statku našel říšský grošík ze 17. století. Coby hostinec statek sloužil do roku 1930. Objekt jednou zcela a dvakrát částečně dokonce vyhořel.
Historik Husitského muzea v Táboře Stanislav Zita tipuje datum stavby na 18. století.
„Je to nejvýraznější památka Slap, nejhodnotnější ze statků. Jako dítě si pamatuji, že na přelomu 70. let u vrat visela červená cedulka s označením Kulturní památka, dnes po ní zbylo jen prázdné místo a dům pustne. Na jeho špatný stav jsem loni upozorňoval, majitel ho nyní dá snad do pořádku,“ říká.
Marie Vlčková ze státní památkové péče upřesnila, že výstavba usedlosti se prováděla ve druhé polovině 18. století. „Objekt je výjimečný štuky, barokním štítem a vstupní branou. Jedná se o mimořádnou architekturu městského typu na vsi,“ dodala k významu budovy.
Máte–li tip na nevyužívanou či čerstvě využívanou budovu – objekt, neváhejte napsat na email: taborsky.reporter@denik.cz, nebo volat na telefonní číslo redakce
381 256 066.
DAVID PELTÁN