VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stát na nás asi zapomněl, říká matka

Táborsko –Razantní snížení dotací v sociálních službách se dotkne těch nejpotřebnějších.

2.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Vít Šimánek

Tisícovka. O tolik bude muset Dana Bednářová zaplatit více soběslavské Rolničce za to, že se jí přes den stará o její šestiletou dceru postiženou dětskou mozkovou obrnou. Pro někoho může jít o zanedbatelnou částku. Pro rodinu se třemi dětmi, kde matka navíc kvůli handicapu jednoho z nich nemůže najít práci, jde o znatelný zásah do rozpočtu.

Rolnička je v tom ale nevinně. Soběslavské středisko Diakonie ČCE pro lidi s postižením stejně jako všechna ostatní sociální zařízení bude muset letos hospodařit s daleko menším objemem peněz než například v roce 2009.

„Dostávám sice na dceru devítitisícový příspěvek od státu, to ale sotva pokryje úhradu za služby Rolničce a náklady na benzin. Bydlíme totiž v Mladé Vožici a denně vozíme Michalku do Chotovin, kde už alespoň naštěstí funguje svoz z Rolničky,“ líčí maminka šestiletých dvojčat a desetileté školačky.
Dana Bednářová si shání zaměstnání, ale kvůli Michalce může pracovat jen od osmi do čtyř. Z výběrových řízení odchází vždy se zamítavým verdiktem. Přestože je tisíc korun v rodinném rozpočtu velkou částkou, o rozloučení s Rolničkou v rodině ani na chvíli neuvažovali. „Michalka udělala za poslední rok, co jezdí do Soběslavi, velký pokrok. Byla na mně velmi závislá, dnes už je schopná akceptovat, že ji na část dne opustím a starají se o ni jiní lidé. Daleko snazší pro ni bude i přestup do školy, která při Rolničce funguje. Nedovedu si představit, co by se stalo, kdyby kvůli nedostatečným dotacím musela Rolnička skončit.“

Pro řadu zejména terénních a ambulantních služeb v oblasti sociální péče může totiž snížení dotace od státu znamenat i konec. Dana Bednářová to vnímá jako ránu pod pás. „Situace pro rodiče s těžce postiženými dětmi je dost těžká sama o sobě. Vyspělý stát by se měl přece o takové lidi postarat, teď to ale vypadá, že na nás zapomněl.“

Neziskovky budou opět bojovat o přežití. Stát letos rozděluje o 700 milionů méně než loni

Pobytová zařízení se budou vyrovnávat s desetiprocentním deficitem, ambulantní a terénní služby na tom budou ještě o mnoho hůř

Rolnička: mínus 978 tisíc. Kaňka: mínus 1,91 milionu. Senior dům Soběslav: mínus 500 tisíc. Domov pro seniory Budislav: mínus 1 milion. Seznam by mohl pokračovat. Všechny sociální organizace na Táborsku dostanou od státu letos opět méně. Pro některé z nich to může být likvidační.
„Budeme šetřit, kde se dá. Pro naše zařízení jsme letos obdrželi o deset procent méně. Rozhodně se budeme snažit, aby se to nedotklo našich klientů. Úspory budeme hledat v provozních nákladech,“ okomentoval situaci ředitel soběslavského domu pro seniory Jaroslav Linhart.
Domovy pro seniory a další pobytová zařízení mohou ale mluvit o štěstí v neštěstí. Deset procent dolů pro ně bude znamenat „jen“ stop investicím a šetření v provozu.

Již předchozí rok přinesl dramatické snížení, kdy například Rolnička obdržela oproti roku 2009 o 1,2 milionu korun méně. V letošním roce se situace opakuje. Dotace byla Rolničce opět zkrácena, a to o dalších 978 tisíc. Během dvou let tak musí pracovat se ztrátou dosahující téměř dvou milionů korun.
„Omezení rozsahu nabízených sociálních služeb a snížení počtu pracovníků v přímé péči by mělo být až posledním krokem. Čemu se bohužel nevyhneme, je zdražení poskytovaných služeb,“ vyjádřil se k situaci ředitel soběslavského střediska Rolnička Karel Novák.

Už v roce 2000 zřídila Rolnička oddělení práce s dárci a zdroji, jehož hlavním cílem bylo financování rozvojových projektů, jako výstavba domu pro dospělé klienty, nákup chráněného bytu či nového mikrobusu. Situace v rozdělování dotací však jakékoli další projekty zcela zastavila. Od plánu rozšířit chráněné bydlení a vytvořit denní stacionář pro lidi s nejtěžšími formami zdravotního postižení stejně jako zahájení služeb i v Táboře, aby táborští klienti nemuseli denně dojíždět do Soběslavi, nyní musí upustit.

Táborská Kaňka musela podražit služby už v průběhu roku 2010, letos zvažuje jiná řešení. „Už loni byla situace vážná, ale po snížení mzdových nákladů, zdražení služeb a přijetí dalších úsporných opatření se nám podařilo překonat první pololetí roku a po navýšení státní dotace v druhém kole úspěšně zvládnout rok. Letošní výsledek dotačního řízení je však naprosto likvidační. Celkový rozpočet pokryje státní dotace z pouhých šestadvaceti procent. Nejhorší situace je v sociální službě denního stacionáře, kdy bylo naší organizaci přiznáno pouhých dvaadvacet procent z celkového rozpočtu na tuto službu, kterou využívá třiačtyřicet dětí a mládeže s postižením, a to převážně ve věku od tří do deseti let,“ shrnula vedoucí projektového a ekonomického úseku Iva Míková.

Za poslední roky se částka pro jižní Čechy propadla o sto dvacet milionů korun.
„Už v létě roku 2009, kdy jsme ještě nevěděli, kolik peněz se bude v následujících letech rozdělovat, jsem upozorňovala na to, že minimální částka, aby dosavadní služby vůbec mohly přežít, je okolo 450 milionů korun. Ani ve snu nás nenapadlo, že by to mohlo jít ještě níž,“ říká radní Jihočeského kraje Ivana Stráská. Černá můra se stala skutečností, když se na kraji dozvěděli, že pro letošní rok budou muset vystačit s částkou o padesát milionů nižší.
„Nejvíce to bude bohužel znát v oblasti služeb sociální prevence. Nazývám to Sophiinou volbou, kdy jsme se museli rozhodovat, kam a jak budeme peníze rozdělovat. Udělali jsme nakonec vše pro to, abychom prioritně zachránili pobytová zařízení,“ naznačila Stráská.

A bude hůř. To, co se podle krajské radní připravuje do dalších let, zasáhne celou sociální síť ještě razantněji. Podle ministerstva by totiž měla sociální zařízení shánět peníze prioritně jinde a dotace od státu by měla fungovat jen jako dofinancování. Nicméně kraj i samotné obce už vkládají do sociální sféry nemalé prostředky. Jihočeský kraj na ni letos vyčlenil téměř 200 milionů korun včetně investic.

„Nevím, jak si to stát představuje. Jestli se chce vzdát primární odpovědnosti za lidi, kteří potřebují péči, tak je právě na nejlepší cestě. Bohužel se tím posunujeme někam zcela mimo Evropu,“ míní radní Stráská.

Kolik? Stát letos rozděluje do sociální sféry 6,1 miliardy, což je o 700 milionů méně než loni.
Jihočeský kraj dostane 408,92 milionu korun, podle radní Ivany Stráské by potřeboval minimálně 450 milionů, aby dosavadní služby mohly vůbec přežít.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

2.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 13 000 Kč

Elektromechanici Elektromechanik. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Elektrikářské práce., Kontakt telefonicky.. Pracoviště: M.k. stav tábor s.r.o., Lužnická, č.p. 427, 390 01 Tábor 1. Informace: Mykola Kuzevych, +420 777 031 868.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží prodavač/ka Masna/uzeniny. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, obsluha zákazníků, prezentace a prodej zboží (příjem, příprava, skladování), inventury, zodpovědnost za pokladnu, čistotu na prodejně a dodržování předepsaných standardů, Požadujeme:, SO vzdělání (v oboru výhodou), samostatnost, zodpovědnost, komunikativnost, časovou flexibilitu, ochota učit se, trestní bezúhonnost, zdravotní způsobilost pro práci s potravinami, Nabízíme:, zaměstnání na plný pracovní úvazek, nástup možný ihned, prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou, zajistíme důkladné zaškolení odpovídající mzdové ohodnocení + zaměstnanecké benefity,, nákup kuřecího masa za zvýhodněné ceny, zaměstnanecké poukázky na nákup v prodejnách RABBIT, závodní stravování, kontakt tel.: 8:00 - 17:00 nebo e-mailem. Pracoviště: Rabbit trhový štěpánov a.s. - tábor, Světlogorská, č.p. 2769, 390 05 Tábor 5. Informace: Eva Kolářová, +420 727 884 379.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič autobusu 27 000 Kč

Řidiči autobusů v dálkové přepravě osob řidič autobusů - linkový. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: řízení autobusu, odbavování cestujících, kontrola techn. stavu vozidla, platný ŘP D, platný profesní průkaz, možnost příspěvku na rozšíření) praxe vítána,, vhodné pro zájemce z Tábora, Bechyně, Opařan, Jistebnice, Mladé Vožice a z přilehlého okolí, zaměstnanecké jízdné pro rodinné příslušníky, příspěvek na penzijní připojištění, sociální fond, nepravidelně i práce v so + ne. Pracoviště: Comett plus, spol. s r.o., Chýnovská, č.p. 2115, 390 02 Tábor 2. Informace: Marie Frýbortová, +420 381 485 219,737 262 235.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 18 000 Kč

Řidiči tahačů řidič tahačů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadujeme ŘO sk. CE + profesní průkaz, profesní školení, digitální kartu do tachografu, psychologické vyšetření, zvýhodněné jízdné pro rodinné příslušníky, příspěvek na penzijní připojištění, sociální fond. Pracoviště: Comett plus, spol. s r.o., Chýnovská, č.p. 2115, 390 02 Tábor 2. Informace: Marie Frýbortová, +420 381 485 219,737 262 235.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zloděj se pokusil vloupat do dodávky

Ilustrační foto.

Vandal posprejoval železniční vagon

Kauza Marley: Rozsudek není

Prachatice - Prachatický soudce chce vědět od znalce více o zranění psa.

Neznámí řidiči poškodili stojící auta

Tábor – Policisté žádají veřejnost o pomoc při šetření dopravních nehod, které se staly v tomto týdnu v Táboře.

AKTUALIZUJEME

U Zbytin havaroval další motorkář

Jižní Čechy - Od sobotního rána řeší policisté několik havárií motocyklistů.

Kolony u mostů zatím nehrozí, protože auta jezdí po objížďce

Českokrumlovsko – Celé léto by měla trvat oprava mostu u tzv. dřevoskladu za Větřním na silnici II/160 směrem na Rožmberk nad Vltavou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT