VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stát na nás asi zapomněl, říká matka

Táborsko –Razantní snížení dotací v sociálních službách se dotkne těch nejpotřebnějších.

2.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Vít Šimánek

Tisícovka. O tolik bude muset Dana Bednářová zaplatit více soběslavské Rolničce za to, že se jí přes den stará o její šestiletou dceru postiženou dětskou mozkovou obrnou. Pro někoho může jít o zanedbatelnou částku. Pro rodinu se třemi dětmi, kde matka navíc kvůli handicapu jednoho z nich nemůže najít práci, jde o znatelný zásah do rozpočtu.

Rolnička je v tom ale nevinně. Soběslavské středisko Diakonie ČCE pro lidi s postižením stejně jako všechna ostatní sociální zařízení bude muset letos hospodařit s daleko menším objemem peněz než například v roce 2009.

„Dostávám sice na dceru devítitisícový příspěvek od státu, to ale sotva pokryje úhradu za služby Rolničce a náklady na benzin. Bydlíme totiž v Mladé Vožici a denně vozíme Michalku do Chotovin, kde už alespoň naštěstí funguje svoz z Rolničky,“ líčí maminka šestiletých dvojčat a desetileté školačky.
Dana Bednářová si shání zaměstnání, ale kvůli Michalce může pracovat jen od osmi do čtyř. Z výběrových řízení odchází vždy se zamítavým verdiktem. Přestože je tisíc korun v rodinném rozpočtu velkou částkou, o rozloučení s Rolničkou v rodině ani na chvíli neuvažovali. „Michalka udělala za poslední rok, co jezdí do Soběslavi, velký pokrok. Byla na mně velmi závislá, dnes už je schopná akceptovat, že ji na část dne opustím a starají se o ni jiní lidé. Daleko snazší pro ni bude i přestup do školy, která při Rolničce funguje. Nedovedu si představit, co by se stalo, kdyby kvůli nedostatečným dotacím musela Rolnička skončit.“

Pro řadu zejména terénních a ambulantních služeb v oblasti sociální péče může totiž snížení dotace od státu znamenat i konec. Dana Bednářová to vnímá jako ránu pod pás. „Situace pro rodiče s těžce postiženými dětmi je dost těžká sama o sobě. Vyspělý stát by se měl přece o takové lidi postarat, teď to ale vypadá, že na nás zapomněl.“

Neziskovky budou opět bojovat o přežití. Stát letos rozděluje o 700 milionů méně než loni

Pobytová zařízení se budou vyrovnávat s desetiprocentním deficitem, ambulantní a terénní služby na tom budou ještě o mnoho hůř

Rolnička: mínus 978 tisíc. Kaňka: mínus 1,91 milionu. Senior dům Soběslav: mínus 500 tisíc. Domov pro seniory Budislav: mínus 1 milion. Seznam by mohl pokračovat. Všechny sociální organizace na Táborsku dostanou od státu letos opět méně. Pro některé z nich to může být likvidační.
„Budeme šetřit, kde se dá. Pro naše zařízení jsme letos obdrželi o deset procent méně. Rozhodně se budeme snažit, aby se to nedotklo našich klientů. Úspory budeme hledat v provozních nákladech,“ okomentoval situaci ředitel soběslavského domu pro seniory Jaroslav Linhart.
Domovy pro seniory a další pobytová zařízení mohou ale mluvit o štěstí v neštěstí. Deset procent dolů pro ně bude znamenat „jen“ stop investicím a šetření v provozu.

Již předchozí rok přinesl dramatické snížení, kdy například Rolnička obdržela oproti roku 2009 o 1,2 milionu korun méně. V letošním roce se situace opakuje. Dotace byla Rolničce opět zkrácena, a to o dalších 978 tisíc. Během dvou let tak musí pracovat se ztrátou dosahující téměř dvou milionů korun.
„Omezení rozsahu nabízených sociálních služeb a snížení počtu pracovníků v přímé péči by mělo být až posledním krokem. Čemu se bohužel nevyhneme, je zdražení poskytovaných služeb,“ vyjádřil se k situaci ředitel soběslavského střediska Rolnička Karel Novák.

Už v roce 2000 zřídila Rolnička oddělení práce s dárci a zdroji, jehož hlavním cílem bylo financování rozvojových projektů, jako výstavba domu pro dospělé klienty, nákup chráněného bytu či nového mikrobusu. Situace v rozdělování dotací však jakékoli další projekty zcela zastavila. Od plánu rozšířit chráněné bydlení a vytvořit denní stacionář pro lidi s nejtěžšími formami zdravotního postižení stejně jako zahájení služeb i v Táboře, aby táborští klienti nemuseli denně dojíždět do Soběslavi, nyní musí upustit.

Táborská Kaňka musela podražit služby už v průběhu roku 2010, letos zvažuje jiná řešení. „Už loni byla situace vážná, ale po snížení mzdových nákladů, zdražení služeb a přijetí dalších úsporných opatření se nám podařilo překonat první pololetí roku a po navýšení státní dotace v druhém kole úspěšně zvládnout rok. Letošní výsledek dotačního řízení je však naprosto likvidační. Celkový rozpočet pokryje státní dotace z pouhých šestadvaceti procent. Nejhorší situace je v sociální službě denního stacionáře, kdy bylo naší organizaci přiznáno pouhých dvaadvacet procent z celkového rozpočtu na tuto službu, kterou využívá třiačtyřicet dětí a mládeže s postižením, a to převážně ve věku od tří do deseti let,“ shrnula vedoucí projektového a ekonomického úseku Iva Míková.

Za poslední roky se částka pro jižní Čechy propadla o sto dvacet milionů korun.
„Už v létě roku 2009, kdy jsme ještě nevěděli, kolik peněz se bude v následujících letech rozdělovat, jsem upozorňovala na to, že minimální částka, aby dosavadní služby vůbec mohly přežít, je okolo 450 milionů korun. Ani ve snu nás nenapadlo, že by to mohlo jít ještě níž,“ říká radní Jihočeského kraje Ivana Stráská. Černá můra se stala skutečností, když se na kraji dozvěděli, že pro letošní rok budou muset vystačit s částkou o padesát milionů nižší.
„Nejvíce to bude bohužel znát v oblasti služeb sociální prevence. Nazývám to Sophiinou volbou, kdy jsme se museli rozhodovat, kam a jak budeme peníze rozdělovat. Udělali jsme nakonec vše pro to, abychom prioritně zachránili pobytová zařízení,“ naznačila Stráská.

A bude hůř. To, co se podle krajské radní připravuje do dalších let, zasáhne celou sociální síť ještě razantněji. Podle ministerstva by totiž měla sociální zařízení shánět peníze prioritně jinde a dotace od státu by měla fungovat jen jako dofinancování. Nicméně kraj i samotné obce už vkládají do sociální sféry nemalé prostředky. Jihočeský kraj na ni letos vyčlenil téměř 200 milionů korun včetně investic.

„Nevím, jak si to stát představuje. Jestli se chce vzdát primární odpovědnosti za lidi, kteří potřebují péči, tak je právě na nejlepší cestě. Bohužel se tím posunujeme někam zcela mimo Evropu,“ míní radní Stráská.

Kolik? Stát letos rozděluje do sociální sféry 6,1 miliardy, což je o 700 milionů méně než loni.
Jihočeský kraj dostane 408,92 milionu korun, podle radní Ivany Stráské by potřeboval minimálně 450 milionů, aby dosavadní služby mohly vůbec přežít.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

2.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 16 000 Kč Mechanici a opraváři ostatních strojů a zařízení (kromě přesných strojů) servisní pracovník - opravy kávovarů de'Longhi. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: manuální zručnost, flexibilita a pracovní výkon,, 5 týdnů dovolené , příspěvek na stravování , jazykový kurz v rámci firmy , příspěvek k penzijnímu připojištění a další benefity a prémie podle dosažených pracovních výsledků, kontakt tel: 7:00 - 15:00 nebo e-mailem. Pracoviště: Vsp data a.s., sezimovo ústí ii., Průmyslová, č.p. 1181, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Martina Mrázková, +420 381 489 166. Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 20 000 Kč Technici provozu informačních a komunikačních technologií technik zn. Apple. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme:, základní elektrotechnické znalosti a manuální zručnost, schopnost práce s měřícími a diagnostickými přístroji, flexibilitu a pracovní výkon, znalosti anglického jazyka úroveň B1, středoškolské vzdělání technického směru ukončené maturitní zkouškou, 5 týdnů dovolené , příspěvek na stravování , jazykový kurz v rámci firmy , příspěvek k penzijnímu připojištění a další benefity a prémie podle dosažených pracovních výsledků, kontakt e-mailem. Pracoviště: Vsp data a.s., sezimovo ústí ii., Průmyslová, č.p. 1181, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Martina Mrázková, +420 381 489 166. Výroba - Výroba Seřizovači 25 000 Kč Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů operátor CNC strojů - ohraňovací lis. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: obor zámečnictví, Plat: 160 Kč/hodinu,stravenky 80Kč/den, Požadavky: Znalost výkresové dokumentace, Práce s PC, Fyzická zdatnost, Nástup možný ihned - domluva termínu výběrového řízení: telefonická nebo e-mailová. Pracoviště: Js laser s.r.o., Chýnovská, č.p. 503, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Tereza Brandštýlová, +420 605 065 619. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 17 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) řidič - skladník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme řidičský průkaz skupiny "C", 5 týdnů dovolené , příspěvek na stravování , jazykový kurz v rámci firmy , příspěvek k penzijnímu připojištění a další benefity podle dosažených pracovních výsledků,, kontakt e-mailem, tel. : 7:00 - 15:00. Pracoviště: Vsp data a.s., sezimovo ústí ii., Průmyslová, č.p. 1181, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Martina Mrázková, +420 381 489 166,731 401 572.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokej - ilustrační snímek

ANKETA: Kteří hokejisté by teď hráli za Československo?

Fotbal - ilustrační snímek

ANKETA: Kteří fotbalisté by teď hráli za Československo?

Knihovnu navštíví básnířka Olina Stehlíková

Veselí nad Lužnicí - V rámci projektu Spisovatelé do knihoven navštíví od září 2018 do června 2019 veselskou knihovnu každý měsíc jeden autor.

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled posledních rozloučení v okrese.

OBRAZEM: Haka tanec ve Strakonicích

Strakonice – Taneční a hudební skupina z Nového Zélandu Whakaari Rotorua předvedla v sobotu 20. října na Velkém náměstí ve Strakonicích tradiční maorské tance.

Instgramová hvězda z Indonésie přijela podpořit cestovní ruch na Lipno

Lipno - Hvězda instragramu původem z Indonésie Christina Tan, cestuje po světě a fotí krásné krajiny a interiéry luxusních hotelů.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT