Už tuto neděli pořádají vernisáž výstavy obrazů původního obyvatele stavení. Ve mlýně by časem mohlo vzniknout informační a kulturní centrum.

Jistebnický mlýn ještě donedávna obýval Vilém Štěpánek, svérázný malíř, který vyvolával kontroverze. Když původně vyučený lakýrník v roce 2015 zemřel, zůstala zhruba 200 let stará chalupa s malovaným štítem prázdná. Jelikož byla ve velmi špatném stavu, město jako její vlastník uvažovalo o demolici.

DEMOLICE

Podle starosty Jistebnice Vladimíra Maška je technický stav budovy hodně špatný. „Ten dům je značně vlhký,“ vyjádřil se a pro úplnost doplnil, že soudní znalec odhadl cenu revitalizace objektu na šest milionů korun. „K této záležitosti jsme se snažili přistupovat profesionálně. Výchozí situace byla vzhledem k předpokládaným nákladům velmi komplikovaná,“ vysvětlil jistebnický starosta, proč uvažovali o zbourání mlýna.

TROJICE ODVÁŽNÝCH

Bohumila Mrzenová, Miloslav Vavřík a Vladimír Švestka se rozhodli, že budovu od města odkoupí. Založili Spolek Sedlecká, který bojuje za zachování „Vildova mlýna“.

Zastupitelstvo prodej nemovitosti a pozemku schválilo. Nyní trojice čeká na kupní smlouvu.

Dům, který stojí nedaleko náměstí, podle architektky Bohumily Mrzenové připomíná původní jistebnickou zástavbu. „Měli jsme pocit, že mlýn by měl sloužit městu a občanům. Chtěli bychom tu vybudovat informační centrum, které podle nás ve městě chybí,“ vysvětlila. Dodala, že tu také zamýšlí vytvořit multifunkční prostor určený například k promítání nebo pořádání výstav a kulturních akcí. Nechyběly by tu ani veřejné toalety.

„Jako architektka na tom místě cítím hmotu a důležitost pro Jistebnici,“ shrnula Bohumila Mrzenová.

TAŠKA NA TAŠKU

Spolek nelenil a kroky k záchraně stavení podnikal už v létě. Na pouti utržil prodejem perníkových a plátěných tašek s motivy obrazu Vildy Štěpánka téměř 24 tisíc korun. Částku investuje do koupě a oprav mlýna. „Do roku 2020 máme za cíl opravit střechu domu,“ přiblížila Bohumila Mrzenová.

Vladimír Švestka, další člen Spolku Sedlecká, byl sousedem malíře Viléma Štěpánka a měl k němu vřelý vztah už od dětství.

„Dům je prakticky neupravovaný 200 let, takže jde o jednu z mála možností, jak zachovat původní mlýn,“ přemítal Vladimír Švestka.

ORIGINÁLNÍ MALBY

Jak to s „Vildovým mlýnem“ dopadne, ukáže jen čas. Všichni ti, kteří chtějí přispět na jeho záchranu, nebo by se jen rádi dozvěděli víc informací a prohlédli si originální malby téměř zapomenutého umělce, jsou zváni na nedělní vernisáž výstavy obrazů Viléma Štěpánka. Akce začne ve 14 hodin ve dvoře mlýna v ul. Sedlecká č. p. 83.