Bývalý domek pro zahradníka u Panské zahrady se již brzy stane startovacím bytem. Přestože je památkově chráněn, desetiletí chátral. To už je ale minulostí, od srpna se pracuje na jeho nové podobě.

Celkové náklady na opravu činí 2,4 milionu korun, z toho 800 tisíc pokryje dotace z Jihočeského kraje. Zbývajících 1,6 milionu korun doplatí město.

Podle starosty Jaroslava Větrovského tak získají možnost, jak do města přilákat potřebné profese.
„Startovací byt se stane atraktivní nabídkou, ať už ji využijí kvalifikovaní učitelé či lékaři, kteří jsou pro dobré fungování města nezbytností,“ sdělil Jaroslav Větrovský.

Domek panského zahradníka, jenž po konfiskaci majetku hraběte Jiřího Küenburga sloužil mimo jiné i jako sklad hnojiv, se dočká zásadní rekonstrukce.

Původní zůstane v podstatě jen kamenné obvodové zdivo, jež stavebníci zpevnili kovovou armaturou. Uvnitř vznikne moderní byt o třech místnostech. Vytápěn bude plynem a termín dokončení odhadl starosta na listopad letošního roku.

„Práce finišují rychle, se stavební firmou jsme spokojení. Věřím, že do listopadu bude vše hotové podle plánu,“ konstatoval starosta. Tempo prací tomu nasvědčuje, střechu i vnitřní příčky již mají stavebníci hotové.

Ředitelka mladovožické základní školy Hana Váchová iniciativu radnice vítá. Momentálně sice mají ve školy všechny potřebné učitele, získat některé aprobace ale bývá problém.

Nedostatkovým zbožím jsou hlavně učitelé matematiky a cizích jazyků. „Věřím, že pro mnohé kantory půjde o důležitou motivaci. Odpadlo by jim tak leckdy zdlouhavé dojíždění,“ myslí si Hana Váchová.

Radnice se však nebrání ani možnosti byt pronajmout někomu jinému než jen učiteli či lékaři.

„Důležité je pro nás udržet ve městě občanskou vybavenost. Pokud nám bude chybět jiná profese, zaměříme se nabídkou bytu na ni,“ uzavřel starosta.