Rada města se dnes bude zabývat mimo jiné i využitím původní budovy školy v městské části Horusice. Stavení naposledy svému účelu sloužilo v 70. letech. Poté dům poskytoval prostory volebním komisím, obecní knihovně a konala se tu i zasedání osadního výboru.
Nyní je budova ve stavu, který si žádá řešení.

Sedm nových bytů

Jednou z reálných variant je přestavba na startovací byty pro mladé rodiny, o které hovoří již deset let stará studie. Rozměry bytů závisí na stavební dispozici budovy.
„Budova má poměrně vysoké stropy, u místností je třeba vycházet z toho, co tam je dneska, přestavbu je třeba zadat projektantovi. Dřívější koncepce vycházela z toho, že by v budově vznikly tři byty jedna plus jedna, zhruba o výměře 70 metrů čtverečních. V půdních prostorách je možné vytvořit čtyři malometrážní byty jako půdní vestavby,“ nastínil včera místostarosta Václav Matějů.
Pokud se město do přestavby pustí, bude hledat státní peníze. „Budeme se snažit, aby financování šlo nejen z rozpočtu města, ale abychom získali i dotaci od státu,“ dodal Matějů.
Poloha bytů v přízemí by nahrávala zřízení bezbariérového bytu. „V tuto chvíli to ale nelze s určitostí říci. V každém případě by to bylo vhodné,“ doplnil místostarosta.
Městská část Horusice je od mateřského Veselí vzdálená zhruba tři kilometry. Tato „bariéra“ by zejména mladým nemusela vadit.
„Veselí eviduje v tuto chvíli desítky nevyřízených žádostí o byty. Tímto krokem vidíme možnost, jak mladé lidi ve městě udržet,“ míní Matějů.
Za přeměnou budovy na byty stojí i Osadní výbor městské části Horusice. „Říká se, že do pěti let by už budova byla ke zbourání, takže věříme, že se stihne ještě zachránit a bude užitečná. Okolo budovy vede plyn, takže je reálné udělat plynofikaci,“ doplnil předseda výboru Stanislav Rešl.