Celkem poklidnou atmosféru středečního zasedání zastupitelstva narušila diskuse na palčivé téma: zavedení či nezavedení parkovacích automatů. Místní občané jeden po druhém vstávali a vznášeli své námitky. Téměř všichni byli zajedno: parkovací automaty ve městě nechceme.

Mezi prvními se chopila slova Božena Bouchalová, obyvatelka ulice Petra Voka vedle náměstí. Chtěla vědět, kde obyvatelé náměstí v budoucnu zaparkují bez placení. „Záchytná parkoviště budou u bazénu, kde většinu roku nikdo neparkuje, u zimního stadionu a u autobusového nádraží. Je to pět minut chůze od náměstí," slyšela od místostarosty Vladimíra Drachovského. Ale nepotěšil ji.

„To je ale diskriminace," rozkřikla se Božena Bouchalová, „na náměstí není možné postavit garáže. My si přivezeme nákup a budeme muset platit parkování, abychom si ho vyložili z auta?" zlobila se.

Se stejnou výtkou přišel také Jan Podlaha. „Bydlím 
v Bezděkově ulici u náměstí. Už dnes tam není, kde zaparkovat. Co se stane pak, až se zruší 50 míst u kostela?" Podle něj by leccos vyřešilo zavedení rezidenčních karet. Obyvatelé a pracující v Soběslavi by měli mít podle jeho názoru v parkování přednost. Na svou stranu si získal zastupitelku za Piráty pro Soběslav Ivetu Matějů, která také vidí karty jako vhodné řešení pro stálé občany. Podle ní totiž radnice vůbec neřeší, kam se auta z náměstí přemístí. O zavedení rezidenčních karet ale radní neuvažují.

Parkovací dům si Soběslav nepostaví

S řešením situace přišel zastupitel za KSČM Jan Pehe. Navrhl, aby se se zabudováním parkovacích automatů ještě počkalo, a to do doby, než se opraví zbývající tři strany náměstí Republiky.
„Hlavně bychom měli lidem nabídnout nějaké záchytné parkoviště, zjistit jeho kapacitu a teprve pak začít za parkování vybírat peníze," míní.

Růžena Domová svého stranického kolegu nejen podpořila, ale ještě přidala: v Soběslavi by měli postavit parkovací dům. To ale starosta Jindřich Bláha jednoznačně odmítá. „Jedno místo v něm stojí zhruba milion korun. Pro naše potřeby bychom museli vybudovat tak 50 až 60 míst. Šedesát milionů, to jsou tři rozpočty města. A nemáme ani prostory," argumentoval.
Pro místostarostu Vladimíra Drachovského by byl parkovací dům přímo zhoubou Soběslavi. A to vzhledem k jeho nákladnému provozu.

Velké výhrady vznesli zastupitelé k vypracované studii od firmy City Parking Group. Martin Kákona, zastupitel za Piráty pro Soběslav, si na ni nechal vypracovat i svůj posudek s ekonomickým rozborem. Podle něj nedopadl zrovna příznivě. „Tato studie je pro nás v tuto chvíli neakceptovatelná. Navrhuji, aby se o parkovacích automatech dnes nehlasovalo a vytvořila se nová studie," uzavřel. Tento návrh zastupitelé jednohlasně schválili. Novou studii zpracuje nezávislá organizace.

S placení radnice uvažovala na náměstí Republiky, u kulturního domu a u polikliniky. 

Kateřina Šímová