Mezi přáními obyvatel, čeho by se ve městě chtěli dočkat, se i po letech drží trvalky, na které město nemá potřebný přímý vliv. Jako třeba na stavbu spojnice Slap s Tescem.

Veřejnost ve středu generovala desítku problémů Zdravého města pro následující rok. Hodně se mluvilo o městské dopravě.

„Například jsou pro nás nevyhovující nástupní ostrůvky u nemocnice, ani do nízkopodlažního vozu jsem se nedostala," stěžuje si Eva Kadavá, jež k chůzi používá berle. Zájem byl i o stůl se sociální tematikou. Tady hodně bodovalo zavedení slevového pasu pro aktivní seniory.

Místostarostka Olga Bastlová na adresu senior pasů vzkazuje, že zájemci od 55 let se mohou vydat na odbor sociálních věcí, kde jim úředníci pomohou s vyplněním žádosti o vydání. Díky pasu mohou aktivní senioři čerpat slevy v obchodech či ve službách, které nabízejí poskytovatelé zapojení do systému. Jde o celorepublikový projekt.

Sál Střelnice byl ve středu rozdělen na osm sekcí, jeden pracovní stůl obsadili mladí studenti ze soukromého gymnázia, kteří se mimo jiné zabývali i programem Táborských setkání. Historická část jejich představám odpovídá, ostatní program doporučují zatraktivnit. „Chtělo by to i něco jiného než jen kapely," míní například Petr Milichovský ze Sezimova Ústí. Kritiky neušetřili ani TGM.

Starosta Jiří Fišer a zároveň krajský zastupitel občany jednoznačně podporuje u stavby přeložky k Tescu, u jiných přání na rovinu říká, že splnit nepůjdou.

„Chci, aby se kraj k přeložce jednoznačně postavil, protože odkládání není správné. Na druhé straně nám upřednostnil přeložku z Měšic a chápu, že peníze jsou omezené," říká s tím, že ruku město kraji podalo v tom, že přidá peníze na zpracování projektu. Kraj nyní už jedná s majiteli pozemků o jejich výkupu.

Zákaz dopravy po Starém Městě si ale představit nedokáže. „To možné není, je to místo, kde bydlí asi 700 lidí, jsou tam školy i úřady a firmy a ti všichni dopravu potřebují, to by nás z radnice vyhnali," upozorňuje. Zato požadavky v oblasti MHD vnímá jako legitimní. „Sledujeme urbanistický rozvoj v Táboře, Sezimově Ústí i Plané a jako my chceme, aby autobus zajížděl ke klokotskému klášteru, tak i obě dvě města mají své potřeby na kilometry navíc. To je v pořádku, na to musíme uvolnit trochu víc peněz," slibuje Jiří Fišer, ale zajíždění k supermarketům nečekejte, řetězce by si musely kilometry zaplatit.

Rozhodne až hlasování

Účastníci fóra vygenerovali tyto požadavky, o TOP 10 rozhodne až hlasování, které úřad města spustí.

1. Podpora práce s rodinou

2. Zvýšení kapacity a četnosti internetových kurzů v knihovně

3. Rozšíření MHD k Tescu, Kauflandu a Stopshopu

4. Zákaz vjezdu na Staré Město

5. Zlepšení webových stránek Tábora

6. Zapojení občanů do rozhodování o investicích

7. Lepší Táborské slavnosti

8. Na fóru více lidí ve věku 25 50 let, propojení na Facebook, on-line

9. Využití kasáren pro byty

10. Podpořit stavbu Slapy Tesco

11. Zvýšení počtu zubařů

12. Větší osvěta senior pasů a zapojení většího množství obchodníků

13. WC a vodu na hřiště seniorů

14. Úklid po psech

15. Pořádání pátečních trhů na náměstí TGM

16. Volnočasové aktivity pro postižené občany

Jak je naplňováno letošní desatero

Oživení náměstí TGM

- Letos přibyla květinová pyramida, další zeleň se už neplánuje. Náměstí dostalo letní a zimní varianty oživení s kiosky pro komerční využití či koncerty.

Řešení bezdomovců na Pražském Sídlišti

- Stav: 43 lidí, což je pokles o 40%, pravidelné kontroly MěP, zvýšila se kapacita noclehárny, potravinové a ošacovací zázemí, terénní služby, hygienický servis.

Dietní stravování v roznáškové službě

- O bezlepkovou stravu není dostatečný zájem.

Havrani v Husově parku

- Nadstandardní úklid při hnízdění, mytí laviček, odstraňování nových hnízd bez vajec v nových lokalitách.

Zrušení nonstopů v centru Tábora

- Omezení v okolí škol a zdravotnických zařízení, ale v době internetového sázení tento význam omezení klesá.

Více cyklotras (spojení dvou bodů)

- Vyznačeny jsou všechny, další potřeba není registrována. Rozdělení stezky na břehu Jordánu na pruh pro pěší a kola radní neschválili.

Dovybavení Sokolské plovárny

- Začala výstavba přírodního biotopu pro děti. Prolézačky, hřiště, tobogán nejsou teď v plánu. Fungují lodičky a mobilní knihovna.

Zákaz dopravy na Starém Městě

- Řešitelné jen při stavbě parkovacího domu u pivovaru, pro zklidnění vznikl sloupek do Pražské, je prováděna inspekce značení a připravuje se retardér do Klokotské.

Domov pro seniory

- Zatím nejsou zpracovány všechny podklady pro stavební povolení. Se stavbou se počítá na jaře roku 2018, hotová je studie stavebního řešení i interiéru.