Zastupitelé minulý týden schválili předfinancování Staré radnice. Národní kulturní památku pomůže opravit dotace ve výši 6 milionů z fondu rezerv a rozvoje. Jak doplnil tiskový mluvčí radnice letošní výdaje budou činit 14,3 milionů, v rozpočtu města padne 8,3 milionu korun. „Stavební akce byla zahájena před čtyřmi lety, ukončení se předpokládá příští rok,“ dodal.

Celkové výdaje jsou předpokládány ve výši přesahující 51 milionů. Na projekt podle starosty Štěpána Pavlíka město obdrží dotaci ve výši 85 procent uznatelných výdajů z Evropské unie a 5 procent ze státního rozpočtu. „Celková výše dotace může činit maximálně přes 40 milionů korun a bude nám poskytnuta až po ukončení realizace akce,“ uvedl starosta.

PŘESUNULI STROP

Autorem projektu obnovy novogotické stavby je architekt Jan Stach. Kromě dříve rekonstruovaného přízemí interiéru se opravy týkají celého komplexu včetně věže a domu číslo 23 s cimbuřím. Při realizaci se přemístili i goticko-renesančního strop objevený na půdě nad rychtářskou místností.

Zdroj: Lenka Pospíšilová

Radnice je jedna z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky u nás vůbec. Její základní podobu vytvořil architekt Wendel Roskopf kolem roku 1521 ze tří měšťanských domů.

STÁLÁ EXPOZICE

Sály radnice využívá Husitské muzeum. V přízemí budovy je dle vedoucí oddělení programů a expozic Kateřiny Nimrichtrové vstup do středověkého podzemí. „Podzemí je návštěvnicky velmi atraktivní, bohužel s ohledem na koronavirovou krizi jsme museli omezit počet návštěvníků na prohlídku. Doufáme ale, že se k nám nakonec dostanou všichni, kteří o to stojí," zmínila.

Navzdory rekonstrukci lze navštívit také stálou expozici Husité. "Expozice je věnována husitství od jeho kořenů až po vývoj historické paměti v 19. a 20. století. Návštěvníky hned v úvodu vtáhne do děje působivý krátký film. Husitství je v expozici přiblíženo prostřednictvím textů, obrazů a exponátů, ale i videosnímků, ozvučených dioramatů či animovaných sekvencí. Děti ocení komiksy, tajné zásuvky či dvířka s úkoly nebo vtipné výjevy v kukátkách. Malí i velcí si mohou také vyzkoušet drátěnou košili,“ přiblížila Kateřina Nimrichtrová.

Gotický sál je stále v rekonstrukci a otevřen by měl být v září. „V galeriích gotického sálu poté návštěvníci uvidí výstavu Tábor 600 let věnovanou novodobé historii města,“ uvedla s tím, že naváže na expozici v Bechyňské bráně.