Cítíme se trestáni a nevíme za co. Žádáme o vysvětlení důvodů opomenutí měst a obcí našeho okresu v rámci 5. a 6 výzvy ROP. Také tato slova zazněla v oficiální protestní nótě, kterou předali zástupci starostů Táborska hejtmanovi Jiřímu Zimolovi.
„Společně se starostou Bechyně Jaroslavem Matějkou a senátorem a chýnovským starostou Pavlem Eybertem jsme předali hejtmanovi protest, pod který se podepsalo dalších čtrnáct představitelů obcí Táborska,“ řekl Deníku starosta Mladé Vožice Jaroslav Větrovský.
V dopise se mimo jiné píše, že kvalita a smysluplnost žádostí o dotační prostředky z Táborska zcela určitě nebyla nižší než u jiných podpořených projektů. Přesto se dostalo jen na dvě obce z celého okresu. Jihočeský hejtman je ale přesvědčen, že proces byl naprosto transparentní.
„Nic se z toho ani vyvozovat nedá. Převzal jsem od starostů dopis, který oni nazvali jako protestní nótu. Není ale důležité, jak tomu budeme říkat, nýbrž skutečnost, že jsme společně absolvovali asi dvacetiminutový rozhovor, ve kterém jsme si leccos vysvětlili,“ reagoval Zimola.
Hejtman popírá, že došlo k jakémukoli pochybení při přehodnocování výsledků obou výzev. „Nikdy jsem nelobboval za nějaký projekt, ale vždycky jsem lobboval za to, aby měli všichni stejnou startovací čáru. Jestliže je ale tak velký převis žádostí nad nabídkou peněz, vždy bude někdo neúspěšný. Postoj starostů však chápu,“ dodal.
Radikálnější nežli starostové Táborska jsou zástupci společnosti G – projekt, která se dlouhodobě zabývá zpracováváním žádostí o dotace. Ta už věc dokonce předala svému právnímu zástupci. Upozorňuje na to, že Jihočeši získali o 61 milionů méně než jejich plzeňští konkurenti, a to i přesto, že v Jihočeském kraji je mnohem více obcí, obyvatel i žadatelů o dotace než v kraji Plzeňském.