Radnice na Táborsku už mají svá vysvědčení v kapse. Mohly by si tedy užívat prázdnin. Protože je ale stále co zlepšovat, a to i u těch nejlepších, vzali si radní hodnocení svých deváťáků k srdci a v mnohém se od nich nechali inspirovat.

Chýnov. Město, které se může pochlubit nejlepším vysvědčením v okrese. Deváťáci místní základní školy mu neudělili v průměru jedinou trojku, čtyřku nebo dokonce pětku. „Z toho máme samozřejmě radost, ale víme, že rezervy tu jsou. Dvojku jsme dostali za kulturní vyžití, a to především kvůli tomu, že pro mladé lidi v Chýnově opravdu tolik akcí není. Toho jsme si vědomi a rádi bychom v budoucnu naši kulturu o něco obohatili,“ reagoval starosta Pavel Eybert.

Bechyně se řadí mezi tři města okresu, která ohodnotili žáci posledního ročníku nejhůř. Ačkoli… Tři trojky a tři dvojky nejsou zase až tak špatným výsledkem.
„Jsou to určitě zajímavé podněty a některými bychom se zamozřejmě chtěli do budoucna zabývat, ale hodně, bohužel, záleží na penězích. Určitě mohu ale slíbit, že na kraji budeme, stejně jako dosud, bojovat o lepší dopravní spojení,“ vzkazuje deváťákům ze Základní školy ve Školní ulici starosta Bechyně Jaroslav Matějka.

Starosta je zároveň přesvědčen, že by se žáci měli o věci více zajímat. Za kulturu ve městě očekával lepší známku. Je pravda, že jestli to někde žije, tak je to právě v lázeňském městě. Kdo jiný se může pochlubit čtyřmi divadelními festivaly do roka?

Za lepší dopravu

Za lepší dopravní obslužnost, a to nejen pro žáky základní školy, bude rozhodně bojovat i mladovožický starosta Jaroslav Větrovský. Vysvědčení plné pěkných dvojek pokazila totiž jediná trojka. Právě za dopravu.

„Tahle známka jen potvrdila naše dlouhodobé snahy apelovat na kraj ohledně zlepšení dopravní obslužnosti. Je to jen další podpůrný podnět pro usilovnější jednání s jihočeským koordinátorem dopravy. Samozřejmě nám záleží na tom, aby se žáci mohli pohodlně dostávat jak do školy, tak i ze školy nebo za zábavou,“ shrnul starosta.

Veselští radní dostali od svých školáků ze Základní školy na třídě ČSA dvě trojky a čtyři dvojky. Nic tragického, jen by paní učitelky rodičům na schůzce řekly: Je třeba trochu přidat!
„Mládí bývá hodně kritické. K tomu věku to patří. Byla by to líbivá myšlenka, kdybychom mohli všechny jejich podněty nějak realizovat, ale každá radnice hospodaří jen s penězi, které má. A samozřejmě musí vždy volit to nejpotřebnější a napříč všemi věkovými skupinami,“ konstatoval starosta Veselí nad Lužnicí Jaromír Novák. A tak připomněl, že v posledních letech se například hodně udělalo pro ty nejmenší, neboť po městě vyrostlo několik nových dětských hřišť a do budoucna je zase potřeba myslet na opravu kulturního domu, který by měl ve finále sloužit pro všechny.

Plánského starostu Jiřího Šimánka potěšilo, že dnešní náctiletí nejsou lhostejní a svět kolem sebe vnímají. Proto hned poté, co obdržel od deváťáků hodnocení, požádal ředitelku školy Hanu Velánovou o to, aby mu s žáky domluvila besedu na jednu až dvě hodiny.
„Alespoň si to tak budeme moci vyříkat rovnou z očí do očí. Mohou nám tak pomoci ty nedostatky, které je tíží, napravit. Vysvětlím jim také, jaké máme jako radnice možnosti. Schůzka se uskuteční příští týden ve čtvrtek.

Reakce? Branky!

Soběslavští na výtku, že by mladí rádi měli k dispozici obyčejný plácek s brankami, reagovali obratem. Pomohla k tomu i návštěva party dětí z ulice Na Ohradě. „Nakoupili jsme nějaký materiál a technické učiliště nám vyrobilo dvě branky v rámci své praxe,“ uvedl místostarosta Zdeněk Vránek s tím, že kasu města taková náprava zatížila minimálně.

Sezimoústecká radnice podle slov starosty Pavla Samce nehodlá pro nezletilé pořádat jimi požadované diskotéky, ale souhlasí, že této věkové kategorii ve městě kulturní vyžití opravdu chybí. „Rádi bychom pro ně uskutečnili nějaký program v letním kině nebo v kině Spektrum,“ uvedl starosta. Co se týče vylepšení interiéru a exteriéru školy, záleží vše na dotacích. „Stále koketujeme s koupalištěm. Rádi bychom ho do rozpočtu dostali na příští rok,“ slíbil nápravu starosta.

Ani táborští školáci se nemohli vyhnout kritice. Především dopravy. V tomto předmětu se objevila dokonce jedna pětka. Starostka Hana Randová pak dětem ve svém komentáři vysvětlila, že Tábor nemá šťastnou polohu, aby se doprava po městě mohla radikálně změnit. Přiznává, že je velkým bolákem a ujistila, že se se současným stavem nechtějí smířit. Stále hledají řešení, jak ulehčit především Budějovické ulici.

„Mě hodnocení dětí spíše potěšilo, byly výbornými kritiky, kteří dokáží i ocenit, co dobrého se udělalo. Uvítala bych, kdyby se zajímaly ještě víc,“ vzkázala dětem starostka Tábora.