O jasném rozhodnutí se ale mluvit nedá, ministr Richard Brabec dosud nedrží v ruce jasné pověření, že dál povede rezort životního prostředí. Z toho důvodu mohl v pátek v Jistebnici pouze rozvíjet své představy a plány.

V tomto duchu se v souvislosti se stavbou hlubinného úložiště setkal se starosty obcí Jistebnice, Nadějkova a Božetic, do kterých lokalita Magdalena zasahuje. Naznačil, že jejich obavy z existence průzkumů i stavby by v příštím roce mohly skončit.

Po mnoha letech boje by totiž Magdalena vypadla ze seznamu ohrožených obcí, o což se od samého počátku občané a samosprávy snaží.

Pochodu proti zamýšlenému vybudování úložiště radioaktivního odpadu v Deštné.
Čihadlo se bouří. Úložiště radioaktivního odpadu je stále ve hře

Starosta Jistebnice Vladimír Mašek uvedl, že ministr Brabec v něm zanechal dobrý pocit. Věří, že skončila doba chaosu a že nedostali jen další marný příslib.

„Dostalo se nám ubezpečení, že se v příštím roce zasadí o vyřazení Magdaleny ze seznamu ohrožených lokalit. Mám z něj dobrý pocit, takový naopak nemám z ministerstva průmyslu, které spolu se Správou úložišť radioaktivních odpadů letos v celé záležitosti způsobily velký chaos,“ vzpomíná starosta na již jednou ohlášené vyřazení Magdaleny ze sedmičky míst. Zprávu tehdy pustil do médií ministr Jan Mládek, aby ji po dvou týdnech vzal zase zpět.
Teď lidé z Jistebnicka dostávají další naději, že příští rok počet lokalit klesne ze sedmi na čtyři a oni si oddychnou. Ministr Brabec starosty také ujišťoval, že hodlá změnit komunikaci mezi státní správou a lidmi z obcí. „Diskutovali jsme také o právech obcí a že je třeba k postoji občanů přihlížet více než dosud,“ upřesňuje Vladimír Mašek. Ten je známý svým chápavým postojem, že vyhořelý odpad je uložit nutné, nicméně to podle něj nemusí být zrovna hlubinné úložiště, které citelně zasáhne do krajiny.

Lidé z lokality Magdaléna na Jistebnicku s úložištěm nesouhlasí.
Odpůrci úložiště jaderného odpadu se sešli na Jistebnicku

„Nějaké ukládání tedy je třeba předpřipravit, ale dál pokračovat ve výzkumu, jak odpad zpracovat,“ míní starosta, který doufá, že podobně se setkají i s novým ministrem průmyslu, pod které úložiště spadá.

Letošní rok z pohledu Jiřího Popelky, místostarosty Jistebnice a předsedy spolku Zachovalý kraj, nepřinesl žádné výrazně zlepšení. Nejvíce je zaskočilo, že nikdo nerespektoval loni prošlé platnosti povolení ke geologickým průzkumům, které pokračovaly dál. Jako výzkumy.
Povolení se už v roce 2015 stala důvodem, proč se obce a Zachovalý kraj proti rozhodnutí ministra Brabce bránily žalobou. Richard Brabec totiž svým rozhodnutím správě úložišť povolil průzkumné území i na Magdaléně. Dodnes nebylo o žalobě Městským soudem v Praze rozhodnuto. Přitom jsou za dveřmi nové žádosti o povolení průzkumů.

Podle Edvarda Sequense ze Sdružení pro záchranu prostředí Calla chce o ně správa úložišť požádat hned na počátku roku, a to pro všech sedm lokalit. Starostové z Jistebnicka proto ministra Brabce vyzvali, aby tento plán odmítl.

Geologové přijeli v sobotu do jistebnického kulturního domu ukázat, jak bude vypadat průzkum Magdaleny. Jistebnicko patří k místům, kde by mohlo být úložiště jaderného odpadu.
Prezentace úložiště odpadu nepřesvědčila