Milá vládo a vládní podržtaškové, stále si ty, tví ministři, tví poslanci i tví senátoři stěžujete, že lidé nedodržují vládní opatření. Lidé opatření nedodržují, protože je nedodržuješ ty.

Rád bych tě upozornil na několik věcí: Prvně musíš dodržovat opatření ty. Není možné, aby polovina ministrů včetně premiéra opatření porušovala. Není možné, aby premiér, který má být v karanténě, do ní nenastoupil. Pak se nesmíš divit, že na opatření kašlou i ostatní.

Zadruhé musí být opatření rozložena ve společnosti pokud možno stejně. U nás opatření odnesly děti a drobní podnikatelé. Mezitím si nadnárodní řetězce pořádají slevové akce a velkopodnikatelé šíří vir ve svých nijak neomezovaných fabrikách.

Za třetí musí být všechna opatření vysvětlena. Já třeba dodnes nechápu, proč nesmím mimo stanovené výjimky opustit dům po 21 hodině. Nechci se přít, zda je to opatření dobré nebo špatné, jenom mi nikdo nevysvětlil, proč bylo zrovna toto opatření vydáno.

Za čtvrté nesmíš vládo zneužívat situaci k podvodům a šméčkům. Ministr Hamáček několikrát řekl k nouzovému stavu, že jej potřebuje, aby mohl nakupovat bez výběrového řízení. Do legislativy zatahujete věci, které úředníci vždycky chtěli, ale který s Covidem nijak nesouvisí, třeba čtvrteční podraz se zásadním zkomplikováním používání dohod o provedení práce.

Za páté bys vládo měla lidi motivovat, aby nepodváděli. Třeba tím, že ti, kteří jsou v karanténě, jsou v té karanténě na účet státu nikoliv na účet svůj nebo účet zaměstnavatele. Třeba tím, že lidé, kteří prodělali Covid, nebudou třeba půl roku potřebovat žádná potvrzení nebo nebudou potřebovat respirátory. Pak by třeba nakažení Covidem netajili, normálně zůstali doma, na dva týdny se omezili s tím, že po prodělaném Covidu se jim uvolní život. Občas se používá příměr s cukrem a bičem. Šetři bičem, přidej cukru.

A nakonec za šesté: Své represivní složky prosím pouč, že patří do systému státní správy a ony první musí dodržovat opatření. Pokud ten samý policista vyšetřuje porušování opatření a zároveň je v uniformě a se služebním autem za zadkem sám porušuje, je pro smích.

A pro smích je celá státní správa, pro smích jsou opatření a vracíme se na začátek. Lidé opatření nedodržují, protože je nedodržuješ ty.