VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stanislav Fořt z Dražic dobývá vesmír

Dražice - Jako jediný student z více než 70 zemí světa byl gymnazistačlenem posádkylodi Zero – G.

18.10.2011
SDÍLEJ:

Stanislav Fořt v kosmické lodi.Foto: Archiv Stanislava Fořta

Když do redakce přišla zpráva od České kosmické kanceláře, že Stanislav Fořt (18) si jako jediný student světa v Las Vegas prožije stav beztíže, ani nás to moc nepřekvapilo. Kdo jiný, když ne gymnazista ověnčený úspěchy z celého světa?
Loni získal cenu Učené společnosti České republiky, to už byl nositelem ceny Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského za první ze svých dvou publikovaných prací Stručný úvod do teorie letu sluneční plachetnice. Před rokem ve švédském Göteborgu společně s dalšími dvěma českými studenty hájil barvy republiky na přírodovědné olympiádě zemí Evropské unie, odkud přivezli stříbro. A také už navštívil kosmické středisko v Alabamě.

Největším koníčkem Stanislava jsou matematicka, fyzika a astronomie. Díky svým neuvěřitelným vědomostem se na začátku měsíce mohl vydat do Las Vegas a nastoupit na dvouhodinový let speciálně upraveného boeingu.
A jaký to byl pocit? „Stejný jako ten, který mají astronauti na oběžné dráze. Odlepíte se pouhým dotykem prstu od podlahy, sedíte na stropě hlavou dolů. Navzdory zákonům gravitace,“ řekl nám po návratu ze Spojených států. Jak uvedl Milan Halousek z ČKK, uspěl díky mimořádnému vědeckému talentu.

Mladý vědec připouští možnost, že neodmaturuje

Nechat se dobrovolně zavřít do boeingu a padat v něm střemhlavě k zemi může znít jako bláznovství. Ale pro Stanislava Fořta to znamenalo obrovskou prestiž. Organizátoři Kosmického světového týdne v Las Vegas ho vybrali, aby si na začátku října vyzkoušel stav beztíže při dvouhodinovém letu Zero – G. Když student na internetu popisuje své zážitky z kosmického střediska v Alabamě před dvěma lety, doporučuje každému se znalostí angličtiny a zájmem o astronomii, aby se pokusil o to samé.

V čem výcvik spočíval?
Zkusit si třeba start a přistání na simulátorech kosmických lodí, stejně tak práci na vesmírné stanici nebo opravu družice. Zažil jsem i pocity srovnatelné s těmi ve stavu beztíže.

Takže let speciálně upraveným Boeingem 727-200 je letos opakovaným zážitkem?
Je o mnoho tříd výš. Stejný jako ten, který mají astronauti na oběžné dráze. Odlepíte se pouhým dotykem prstu od podlahy, sedíte na stropě hlavou dolů. Navzdory zákonům gravitace.

Jak bylo letadlo vybavené, a jak muselo letět, aby pro posádku vytvořilo stav beztíže?
Let trval dvě hodiny, z nichž jsem byl ve stavu beztíže přibližně sedm minut. Letadlo mělo pouze několik desítek sedadel ve své zadní části. Zbylý prostor, v rámci něhož jsme se během nulové gravitace pohybovali, byl vypolstrován, aby nedošlo k nějakému úrazu. Stroj se pohyboval mezi dvěma letovými hladinami po trajektorii, která byla podobna sinusoidě. Během stoupání jsme byli vystaveni přetížení přibližně dva gramy. V praxi to znamenalo, že vše bylo dvakrát těžší. V nejvyšším bodě dráhy byla zemská gravitace vyrovnána odstředivou silou, což se uvnitř letadla projevovalo jako stav beztíže. Ten trval vždy přibližně 30 sekund.

Kdo tvořil zbytek posádky?
Platící zákazníci, kteří nebyli nijak spjati se Světovým kosmickým týdnem. Skrze něj přispívala na můj let nadace Toma Hankse. Dalším sponzorem byla Česká kosmická kancelář.

Viděl jste se s Tomem Hanksem nebo s nějakým astronautem?
To ne. Ani s nikým, kdo byl ve vesmíru, jsem tentokrát nemluvil. V roce 2009 jsem se ale setkal s několika astronauty, kteří létali na raketoplánech.

Byla to letos vaše jediná cesta po světě, která se týkala vědy?Na přelomu září a října jsem se stal v Polsku absolutním vítězem Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice. Nechal jsem za sebou i studenty z asijských zemí. Předtím ale bylo nutné uspět v národní kvalifikaci. Také jsem byl druhý na Mezinárodní fyzikální olympiádě v Thajsku.

Proč zmiňujete zrovna asijské studenty?
Asiaté jsou obecně hodně úspěšní. Třeba Indové v astrofyzice. Čína je tak obrovská, že tam mají větší šanci najít nějakého super génia, který dokáže porazit všechny ostatní.

Co si můžete od takových úspěchů slibovat?
Nejezdím na soutěže kvůli přímému užitku, ale protože mě tyhle obory zajímají. Rád řeším složité problémy.

Na takové výsledky se nezapomíná. Přece nemluvíme o vítězství v krajském kole matematické olympiády?
Přiznávám, že z nich můžu mít praktický užitek. Letos maturuji. Hlásím se na Cambridge a na univerzitu v Massachusetts, kde chci studovat fyziku. Například v Británii vyžadují poslat něco jako osobní vyjádření. Musím napsat, čím jsem ke studiu motivovaný, jak udržuji zájem o obor na střední škole a co jsem dokázal. Mým největším zájmem je teoretická fyzika, což je takový všeobjímající obor, který zahrnuje právě astronomii i astrofyziku.

Asi nemáte jinou volbu než se stát jednou vědcem?
To bych si opravdu přál. Objevit něco neobjeveného. Dnes ale hlavně stojí fyzika na podobném rozhraní jako před sto lety, když vznikala kvantová mechanika a obecná teorie relativity s Albertem Einsteinem a všemi génii kolem. Kvantová mechanika funguje v oblasti mikrosvěta, teorie relativity zase v makrosvětě, když se otázky týkají vesmíru. Pokud bychom se snažili obě teorie zkombinovat, což by mělo být možné, dostáváme nesmyslné výsledky. To je další výzva.

Vzpomenete si, kdy začal váš zájem o fyziku?
Vím to spíš u astronomie. Ve čtrnácti jsem se o ni začal zajímat na teoretické úrovni. Hodně jsem se naučil i při procesu shánění dalekohledu. Ten mi nakonec koupili rodiče k patnáctým narozeninám. To byl velký impuls.

Máte vůbec strach z maturity?
Žádné problémy nemám, ale samozřejmě existuje hypotetická možnost, že bych nematuroval.

To je vám tak blízká vědecká pochybovačnost?
Ne. Tak souhlasím. Nejspíš budu maturovat na devětadevadesát a mnoho devítek procent.

Jsou předměty, na které se budete muset víc připravovat?
Doplnit si musím vědomosti z češtiny a zeměpisu. Podívat se musím i na angličtinu. Z matematiky a fyziky strach nemám.

To přeháníte! Knížky také určitě čtete v originálu?
Před cestou do Spojených států jsem dočetl scifi Brave New World v angličtině. Moje první dojmy z Las Vegas mi shodou okolností připomínali právě lidi z románu. Autor na nich popisuje důsledek pokroku. Z angličtiny jsem také dosáhl úrovně C2, což je nejvyšší hodnocení v rámci evropských úrovní. Jenže na maturitu musím znát to, o čem mám mluvit. Nejde jen o jazyk, ale další znalosti.

Kompenzujete si něčím psychické vytížení?
Dělám latinskoamerické tance, ale už nezávodím. Chodím si také pravidelně zaběhat. Tak čtyři a půl kilometru. Při běhu vnímám svět pocitově, ne myšlenkově.

Připravujete se tím tak na stresové situace?
Nevím, jestli zrovna tímhle. Ale je pravda, že vítězem jsem se stal v Polsku hlavně díky tomu, že jsem byl při řešení klidný. Tomu také pomohla jistota z dobré přípravy.
Na všechno se ale nedá připravit. Připusťte, že jednou budete třeba řešit nenadálou situaci na nějaké družici. Zvládnete takový stres?
Teď mají astronauti každý problém rozepsaný. Ve většině případů ale kontaktují zemi. Zodpovědnost jde relativně mimo ně. Jejich řešení by nedopadlo tak dobře, jako od týmu expertů na zemi.

Souhlasíte s Albertem Einsteinem, který prohlásil, že představivost je důležitější než znalosti?
Obojí je důležité.

Martin Donát

Místo události:
18.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 15 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vyučení v oboru, vaření hotových jídel. Pracoviště: Srba s.r.o.- pracoviště, Vožická, č.p. 2068, 390 02 Tábor 2. Informace: Petr Vlášek, +420 777 115 090. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč Pomocní pracovníci ve smíšeném hospodářství Pomocný dělník/ce v zemědělství. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: fyzicky náročná práce v zemědělství - brigádně. Výhody: strava, nápoje. Kontakt: tel., mailem.. Pracoviště: Jiřina rožďálová, 391 37 Chotoviny. Informace: Jiřina Rožďálová, +420 731 737 733. Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 20 000 Kč Pomocníci v kuchyni pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní doba od po.- pá. Od 8 - 15:30. Možnost i přivýdělku o víkendu (není podmínkou). Mytí nádobí a hrubá příprava zeleniny. Možnost i úpravy pracovní doby dle dohody. Příjemný kolektiv a férové jednání., Osobní ohodnocení, prémie. , Kontakt: telefonicky - 7:00 - 23:00, emaiilem, osobně.. Pracoviště: Ladislav švejda - restaurace protivínka, nám. T. G. Masaryka, č.p. 11, 391 65 Bechyně. Informace: Ladislav Švejda, +420 728 176 159. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 17 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků skladník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: vhodné pro absolventy!, Mezinárodní firma zabývající se výrobou a montáží farmaceutických a kosmetických komponentů hledá zaměstnance na pozici SKLADNÍK., Požadavky pro uchazeče:, Řidičský průkaz skupiny C výhodou, Samostatnost, Zodpovědnost , Schopnost učit se novým věcem , Pracovitost , Náplň práce: , Export a import zboží a materiálu. Jednosměnná, 8 hod. pracovní doba. 1x měsíčně práce o víkendu., Pozice vhodná pro muže., Nástup možný IHNED., Benefity:, 20% odpolední příplatky, 35% noční příplatky , 25% víkendové příplatky , Příspěvek na závodní stravování , Stravenky , Firemní akce , Mimořádné prémie , Možný příplatek na dopravu , Kontakt: pí Bendová, 381 207 170, Email: hana.bendova@idsc.cz, Kontakt možný i osobně na adrese firmy. Pracoviště: Idsc, spol. s r.o., mladá vožice, Voračického předměstí, č.p. 636, 391 43 Mladá Vožice. Informace: Hana Bendová, +420 381 207 170.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vandal poškodil auto

Pravidelně ve středečním tištěném vydání vašeho regionálního Deníku budeme postupně představovat prvňáčky ze základních škol okresu.

V seriálu Naši prvňáci představíme děti ze ZŠ Orbis-Pictus

Bazén? Plán se změnil

Tábor - První etapa rekonstrukce plaveckého stadionu v Táboře odstartovala na začátku roku. Její zapečetění se ovšem poměrně výrazně oddaluje.

Závodníci si na Spartan Race na Lipně dali pořádně do těla

Lipno nad Vltavou - Jeden z nejpopulárnějších závodů překážkového běhání v extrémních podmínkách na světě se o víkendu konal na Lipně.

AKTUALIZOVÁNO

Cyklista při střetu s nákladním autem utrpěl těžké zranění

Soběslav - V úterý dopoledne se u Soběslavi na Táborsku stala vážná dopravní nehoda, která si vyžádala i přistání vrtulníku letecké záchranné služby. 

Ve volební speciálu se dozvíte, jak správně volit a vybrat starostu

Jižní Čechy - Štvou vás lidé, kteří zasedají na radnici, nebo naopak chcete, aby tam zůstali co nejdéle? Počátkem října máte v komunálních volbách jedinečnou možnost vybrat si, kdo bude rozhodovat o osudech vaší vsi či města. Přinášíme vám návod, jak volit, aby váš hlas nepropadl.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT