VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stanislav Fořt z Dražic dobývá vesmír

Dražice - Jako jediný student z více než 70 zemí světa byl gymnazistačlenem posádkylodi Zero – G.

18.10.2011
SDÍLEJ:

Stanislav Fořt v kosmické lodi.Foto: Archiv Stanislava Fořta

Když do redakce přišla zpráva od České kosmické kanceláře, že Stanislav Fořt (18) si jako jediný student světa v Las Vegas prožije stav beztíže, ani nás to moc nepřekvapilo. Kdo jiný, když ne gymnazista ověnčený úspěchy z celého světa?
Loni získal cenu Učené společnosti České republiky, to už byl nositelem ceny Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského za první ze svých dvou publikovaných prací Stručný úvod do teorie letu sluneční plachetnice. Před rokem ve švédském Göteborgu společně s dalšími dvěma českými studenty hájil barvy republiky na přírodovědné olympiádě zemí Evropské unie, odkud přivezli stříbro. A také už navštívil kosmické středisko v Alabamě.

Největším koníčkem Stanislava jsou matematicka, fyzika a astronomie. Díky svým neuvěřitelným vědomostem se na začátku měsíce mohl vydat do Las Vegas a nastoupit na dvouhodinový let speciálně upraveného boeingu.
A jaký to byl pocit? „Stejný jako ten, který mají astronauti na oběžné dráze. Odlepíte se pouhým dotykem prstu od podlahy, sedíte na stropě hlavou dolů. Navzdory zákonům gravitace,“ řekl nám po návratu ze Spojených států. Jak uvedl Milan Halousek z ČKK, uspěl díky mimořádnému vědeckému talentu.

Mladý vědec připouští možnost, že neodmaturuje

Nechat se dobrovolně zavřít do boeingu a padat v něm střemhlavě k zemi může znít jako bláznovství. Ale pro Stanislava Fořta to znamenalo obrovskou prestiž. Organizátoři Kosmického světového týdne v Las Vegas ho vybrali, aby si na začátku října vyzkoušel stav beztíže při dvouhodinovém letu Zero – G. Když student na internetu popisuje své zážitky z kosmického střediska v Alabamě před dvěma lety, doporučuje každému se znalostí angličtiny a zájmem o astronomii, aby se pokusil o to samé.

V čem výcvik spočíval?
Zkusit si třeba start a přistání na simulátorech kosmických lodí, stejně tak práci na vesmírné stanici nebo opravu družice. Zažil jsem i pocity srovnatelné s těmi ve stavu beztíže.

Takže let speciálně upraveným Boeingem 727-200 je letos opakovaným zážitkem?
Je o mnoho tříd výš. Stejný jako ten, který mají astronauti na oběžné dráze. Odlepíte se pouhým dotykem prstu od podlahy, sedíte na stropě hlavou dolů. Navzdory zákonům gravitace.

Jak bylo letadlo vybavené, a jak muselo letět, aby pro posádku vytvořilo stav beztíže?
Let trval dvě hodiny, z nichž jsem byl ve stavu beztíže přibližně sedm minut. Letadlo mělo pouze několik desítek sedadel ve své zadní části. Zbylý prostor, v rámci něhož jsme se během nulové gravitace pohybovali, byl vypolstrován, aby nedošlo k nějakému úrazu. Stroj se pohyboval mezi dvěma letovými hladinami po trajektorii, která byla podobna sinusoidě. Během stoupání jsme byli vystaveni přetížení přibližně dva gramy. V praxi to znamenalo, že vše bylo dvakrát těžší. V nejvyšším bodě dráhy byla zemská gravitace vyrovnána odstředivou silou, což se uvnitř letadla projevovalo jako stav beztíže. Ten trval vždy přibližně 30 sekund.

Kdo tvořil zbytek posádky?
Platící zákazníci, kteří nebyli nijak spjati se Světovým kosmickým týdnem. Skrze něj přispívala na můj let nadace Toma Hankse. Dalším sponzorem byla Česká kosmická kancelář.

Viděl jste se s Tomem Hanksem nebo s nějakým astronautem?
To ne. Ani s nikým, kdo byl ve vesmíru, jsem tentokrát nemluvil. V roce 2009 jsem se ale setkal s několika astronauty, kteří létali na raketoplánech.

Byla to letos vaše jediná cesta po světě, která se týkala vědy?Na přelomu září a října jsem se stal v Polsku absolutním vítězem Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice. Nechal jsem za sebou i studenty z asijských zemí. Předtím ale bylo nutné uspět v národní kvalifikaci. Také jsem byl druhý na Mezinárodní fyzikální olympiádě v Thajsku.

Proč zmiňujete zrovna asijské studenty?
Asiaté jsou obecně hodně úspěšní. Třeba Indové v astrofyzice. Čína je tak obrovská, že tam mají větší šanci najít nějakého super génia, který dokáže porazit všechny ostatní.

Co si můžete od takových úspěchů slibovat?
Nejezdím na soutěže kvůli přímému užitku, ale protože mě tyhle obory zajímají. Rád řeším složité problémy.

Na takové výsledky se nezapomíná. Přece nemluvíme o vítězství v krajském kole matematické olympiády?
Přiznávám, že z nich můžu mít praktický užitek. Letos maturuji. Hlásím se na Cambridge a na univerzitu v Massachusetts, kde chci studovat fyziku. Například v Británii vyžadují poslat něco jako osobní vyjádření. Musím napsat, čím jsem ke studiu motivovaný, jak udržuji zájem o obor na střední škole a co jsem dokázal. Mým největším zájmem je teoretická fyzika, což je takový všeobjímající obor, který zahrnuje právě astronomii i astrofyziku.

Asi nemáte jinou volbu než se stát jednou vědcem?
To bych si opravdu přál. Objevit něco neobjeveného. Dnes ale hlavně stojí fyzika na podobném rozhraní jako před sto lety, když vznikala kvantová mechanika a obecná teorie relativity s Albertem Einsteinem a všemi génii kolem. Kvantová mechanika funguje v oblasti mikrosvěta, teorie relativity zase v makrosvětě, když se otázky týkají vesmíru. Pokud bychom se snažili obě teorie zkombinovat, což by mělo být možné, dostáváme nesmyslné výsledky. To je další výzva.

Vzpomenete si, kdy začal váš zájem o fyziku?
Vím to spíš u astronomie. Ve čtrnácti jsem se o ni začal zajímat na teoretické úrovni. Hodně jsem se naučil i při procesu shánění dalekohledu. Ten mi nakonec koupili rodiče k patnáctým narozeninám. To byl velký impuls.

Máte vůbec strach z maturity?
Žádné problémy nemám, ale samozřejmě existuje hypotetická možnost, že bych nematuroval.

To je vám tak blízká vědecká pochybovačnost?
Ne. Tak souhlasím. Nejspíš budu maturovat na devětadevadesát a mnoho devítek procent.

Jsou předměty, na které se budete muset víc připravovat?
Doplnit si musím vědomosti z češtiny a zeměpisu. Podívat se musím i na angličtinu. Z matematiky a fyziky strach nemám.

To přeháníte! Knížky také určitě čtete v originálu?
Před cestou do Spojených států jsem dočetl scifi Brave New World v angličtině. Moje první dojmy z Las Vegas mi shodou okolností připomínali právě lidi z románu. Autor na nich popisuje důsledek pokroku. Z angličtiny jsem také dosáhl úrovně C2, což je nejvyšší hodnocení v rámci evropských úrovní. Jenže na maturitu musím znát to, o čem mám mluvit. Nejde jen o jazyk, ale další znalosti.

Kompenzujete si něčím psychické vytížení?
Dělám latinskoamerické tance, ale už nezávodím. Chodím si také pravidelně zaběhat. Tak čtyři a půl kilometru. Při běhu vnímám svět pocitově, ne myšlenkově.

Připravujete se tím tak na stresové situace?
Nevím, jestli zrovna tímhle. Ale je pravda, že vítězem jsem se stal v Polsku hlavně díky tomu, že jsem byl při řešení klidný. Tomu také pomohla jistota z dobré přípravy.
Na všechno se ale nedá připravit. Připusťte, že jednou budete třeba řešit nenadálou situaci na nějaké družici. Zvládnete takový stres?
Teď mají astronauti každý problém rozepsaný. Ve většině případů ale kontaktují zemi. Zodpovědnost jde relativně mimo ně. Jejich řešení by nedopadlo tak dobře, jako od týmu expertů na zemi.

Souhlasíte s Albertem Einsteinem, který prohlásil, že představivost je důležitější než znalosti?
Obojí je důležité.

Martin Donát

Místo události:
18.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 25 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách odborný prodejce zahradní a lesní techniky, el.nářadí, železářství, zástupce vedoucí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplní práce je odborný prodej zahradní a lesní techniky, el.nářadí, železářství, barev a laků, komunikace se zákazníkem. Pracovní úvazek je uzavřen na 1 rok s možností prodloužení na dobu neurčitou., Požadujeme: znalost práce na PC, samostatné myšlení a schopnost samostatně se rozhodovat, technickou znalost, spolehlivost, flexibilitu, odolnost vůči stresu a řidičský průkaz skupiny B. Znalost zahradní techniky výhodou., Nabízíme: kvalitní zázemí rozvíjející se společnosti, zaměstnaneckou slevu, příplatek na stravu, odpovídající finanční ohodnocení, možnost úpravy pracovní doby, služební telefon Zaměstnanecké výhody: zaměstnaneckou slevu, příplatek na stravu, odpovídající finanční ohodnocení, možnost úpravy pracovní doby, služební telefon, kontakt: e-mailem. Pracoviště: Jih - trade s. r. o., Husovo náměstí, č.p. 675, 391 43 Mladá Vožice. Informace: Jiří Holub, .

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 16 000 Kč

Mechanici a opraváři zemědělských strojů a zařízení Opravář zemědělských strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: min. 2 roky aktivní praxe v oboru podmínkou, schopnost samostatné práce, vysoké pracovní nasazení, časovou flexibilitu, odolnost vůči stresu, znalost AJ umožňující práci s katalogy a diagnostikou, obsluha PC - outlook, diagnostika servisu strojů, řidičský průkaz skupiny B a T. Náplň práce: servis zemědělských strojů. Nabízíme: stabilní zázemí prosperující společnosti, příjemné pracovní prostředí, zavedený a přátelský servisní tým, platové ohodnocení v závislosti na zkušenostech. Nástup možný ihned, místo výkonu práce: JČ kraj (Soběslav). Kontakt mailem.. Pracoviště: Agro-partner s.r.o., Květnová, č.p. 506, 392 01 Soběslav. Informace: Marcela Hájková, .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech uklízeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: úklid kanceláří a šaten, Požadavky: samostatnost, spolehlivost, Zázemí stabilní společnosti, možnost zkráceného úvazku, závodní stravování, příspěvek na ŽP a další zaměstnanecké benefity, kontakt: tel., e-mailem, osobně 7:00 - 14:00. Pracoviště: Maba prefa spol.s r.o., Čtvrť J. Hybeše, č.p. 549, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Soňa Břešťáková, +420 381 207 016,724 506 363.

Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 23 000 Kč

Ostatní elektrotechnici a technici energetici Mechatronik. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Osvědčení z vyhlášky ČÚBP A ČBÚ č. 50/1978 Sb. § 6 a vyšší, Čtení technické dokumentace, Znalost automatizace (fr. měniče, snímače, elektro ventily…),, Znalost PLC, diagnostika poruch, drobné úpravy programů, Orientace v IT, Mechanická zručnost, Analytické myšlení, Samostatnost, Technická angličtina a znalost výrobních linek výhodou., Příspěvek na penzijní připojištění v případě prac. poměru na dobu neurčitou, Stravenky, Odměna za odpracovanou dobu, K základní mzdě prémie a příplatky, Další odborné vzdělávání, možnost odborného růstu. Kontakt: emailem.. Pracoviště: Partner in pet food cz s.r.o. - veselí n.l., Jateční, č.p. 470, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Dagmar Budinová, +420 734 418 541.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Příspěvek na studium v Cambridge získala Eliška Andršová (v červeném) od zástupců společnosti OIG Power, partnera Běhu Jihočeských nadějí.
6

EXKLUZIVNĚ: Z Hongkongu míří Jihočeška studovat do Cambridge

Ilustrační foto

Silnici u Ševětína zablokovala nehoda dvou aut

OBRAZEM: Do ENGELu v sobotu dorazilo šest tisíc lidí

Kaplice - Výrobní závod ENGEL Kaplice zdvojnásobil svoji plochu na 34 000 metrů čtverečních a v sobotu 16. června se v rámci velkolepého dne otevřených dveří ukázal veřejnosti.

Oprava železničního přejezdu komplikuje život řidičům i cestování autobusem

Prachatice - Od pondělního rána (18.6.) musejí řidiči na trase Prachatice - České Budějovice využít silnici vedoucí přes Těšovice. Na Vitějovice je zastaví uzavírka a v Prachaticích u obvchvatu práce na železničním přejezdu.

Vesnicí roku 2018 je Svatý Jan nad Malší

Jižní Čechy - Vážená paní starostko, mám pro vás dobrou zprávu. Myslím, že už asi tušíte. Svatý Jan nad Malší se stal nositelem zlaté stuhy, to znamená krajským vítězem soutěže Vesnice roku Jihočeského kraje roku 2018.

OBRAZEM: Jakub Kovář a jeho tým trenérů předávali zkušenosti mladým gólmanům

Písek - Zimní stadion u Otavy hostil o víkendu mladé vyznavače gólmanského řemesla, kteří se přihlásili na druhý ročník kempu brankáře ruského celku KHL Avtomobilist Jekatěrinburg Jakuba Kováře.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT