VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stanislav Fořt z Dražic dobývá vesmír

Dražice - Jako jediný student z více než 70 zemí světa byl gymnazistačlenem posádkylodi Zero – G.

18.10.2011
SDÍLEJ:

Stanislav Fořt v kosmické lodi.Foto: Archiv Stanislava Fořta

Když do redakce přišla zpráva od České kosmické kanceláře, že Stanislav Fořt (18) si jako jediný student světa v Las Vegas prožije stav beztíže, ani nás to moc nepřekvapilo. Kdo jiný, když ne gymnazista ověnčený úspěchy z celého světa?
Loni získal cenu Učené společnosti České republiky, to už byl nositelem ceny Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského za první ze svých dvou publikovaných prací Stručný úvod do teorie letu sluneční plachetnice. Před rokem ve švédském Göteborgu společně s dalšími dvěma českými studenty hájil barvy republiky na přírodovědné olympiádě zemí Evropské unie, odkud přivezli stříbro. A také už navštívil kosmické středisko v Alabamě.

Největším koníčkem Stanislava jsou matematicka, fyzika a astronomie. Díky svým neuvěřitelným vědomostem se na začátku měsíce mohl vydat do Las Vegas a nastoupit na dvouhodinový let speciálně upraveného boeingu.
A jaký to byl pocit? „Stejný jako ten, který mají astronauti na oběžné dráze. Odlepíte se pouhým dotykem prstu od podlahy, sedíte na stropě hlavou dolů. Navzdory zákonům gravitace,“ řekl nám po návratu ze Spojených států. Jak uvedl Milan Halousek z ČKK, uspěl díky mimořádnému vědeckému talentu.

Mladý vědec připouští možnost, že neodmaturuje

Nechat se dobrovolně zavřít do boeingu a padat v něm střemhlavě k zemi může znít jako bláznovství. Ale pro Stanislava Fořta to znamenalo obrovskou prestiž. Organizátoři Kosmického světového týdne v Las Vegas ho vybrali, aby si na začátku října vyzkoušel stav beztíže při dvouhodinovém letu Zero – G. Když student na internetu popisuje své zážitky z kosmického střediska v Alabamě před dvěma lety, doporučuje každému se znalostí angličtiny a zájmem o astronomii, aby se pokusil o to samé.

V čem výcvik spočíval?
Zkusit si třeba start a přistání na simulátorech kosmických lodí, stejně tak práci na vesmírné stanici nebo opravu družice. Zažil jsem i pocity srovnatelné s těmi ve stavu beztíže.

Takže let speciálně upraveným Boeingem 727-200 je letos opakovaným zážitkem?
Je o mnoho tříd výš. Stejný jako ten, který mají astronauti na oběžné dráze. Odlepíte se pouhým dotykem prstu od podlahy, sedíte na stropě hlavou dolů. Navzdory zákonům gravitace.

Jak bylo letadlo vybavené, a jak muselo letět, aby pro posádku vytvořilo stav beztíže?
Let trval dvě hodiny, z nichž jsem byl ve stavu beztíže přibližně sedm minut. Letadlo mělo pouze několik desítek sedadel ve své zadní části. Zbylý prostor, v rámci něhož jsme se během nulové gravitace pohybovali, byl vypolstrován, aby nedošlo k nějakému úrazu. Stroj se pohyboval mezi dvěma letovými hladinami po trajektorii, která byla podobna sinusoidě. Během stoupání jsme byli vystaveni přetížení přibližně dva gramy. V praxi to znamenalo, že vše bylo dvakrát těžší. V nejvyšším bodě dráhy byla zemská gravitace vyrovnána odstředivou silou, což se uvnitř letadla projevovalo jako stav beztíže. Ten trval vždy přibližně 30 sekund.

Kdo tvořil zbytek posádky?
Platící zákazníci, kteří nebyli nijak spjati se Světovým kosmickým týdnem. Skrze něj přispívala na můj let nadace Toma Hankse. Dalším sponzorem byla Česká kosmická kancelář.

Viděl jste se s Tomem Hanksem nebo s nějakým astronautem?
To ne. Ani s nikým, kdo byl ve vesmíru, jsem tentokrát nemluvil. V roce 2009 jsem se ale setkal s několika astronauty, kteří létali na raketoplánech.

Byla to letos vaše jediná cesta po světě, která se týkala vědy?Na přelomu září a října jsem se stal v Polsku absolutním vítězem Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice. Nechal jsem za sebou i studenty z asijských zemí. Předtím ale bylo nutné uspět v národní kvalifikaci. Také jsem byl druhý na Mezinárodní fyzikální olympiádě v Thajsku.

Proč zmiňujete zrovna asijské studenty?
Asiaté jsou obecně hodně úspěšní. Třeba Indové v astrofyzice. Čína je tak obrovská, že tam mají větší šanci najít nějakého super génia, který dokáže porazit všechny ostatní.

Co si můžete od takových úspěchů slibovat?
Nejezdím na soutěže kvůli přímému užitku, ale protože mě tyhle obory zajímají. Rád řeším složité problémy.

Na takové výsledky se nezapomíná. Přece nemluvíme o vítězství v krajském kole matematické olympiády?
Přiznávám, že z nich můžu mít praktický užitek. Letos maturuji. Hlásím se na Cambridge a na univerzitu v Massachusetts, kde chci studovat fyziku. Například v Británii vyžadují poslat něco jako osobní vyjádření. Musím napsat, čím jsem ke studiu motivovaný, jak udržuji zájem o obor na střední škole a co jsem dokázal. Mým největším zájmem je teoretická fyzika, což je takový všeobjímající obor, který zahrnuje právě astronomii i astrofyziku.

Asi nemáte jinou volbu než se stát jednou vědcem?
To bych si opravdu přál. Objevit něco neobjeveného. Dnes ale hlavně stojí fyzika na podobném rozhraní jako před sto lety, když vznikala kvantová mechanika a obecná teorie relativity s Albertem Einsteinem a všemi génii kolem. Kvantová mechanika funguje v oblasti mikrosvěta, teorie relativity zase v makrosvětě, když se otázky týkají vesmíru. Pokud bychom se snažili obě teorie zkombinovat, což by mělo být možné, dostáváme nesmyslné výsledky. To je další výzva.

Vzpomenete si, kdy začal váš zájem o fyziku?
Vím to spíš u astronomie. Ve čtrnácti jsem se o ni začal zajímat na teoretické úrovni. Hodně jsem se naučil i při procesu shánění dalekohledu. Ten mi nakonec koupili rodiče k patnáctým narozeninám. To byl velký impuls.

Máte vůbec strach z maturity?
Žádné problémy nemám, ale samozřejmě existuje hypotetická možnost, že bych nematuroval.

To je vám tak blízká vědecká pochybovačnost?
Ne. Tak souhlasím. Nejspíš budu maturovat na devětadevadesát a mnoho devítek procent.

Jsou předměty, na které se budete muset víc připravovat?
Doplnit si musím vědomosti z češtiny a zeměpisu. Podívat se musím i na angličtinu. Z matematiky a fyziky strach nemám.

To přeháníte! Knížky také určitě čtete v originálu?
Před cestou do Spojených států jsem dočetl scifi Brave New World v angličtině. Moje první dojmy z Las Vegas mi shodou okolností připomínali právě lidi z románu. Autor na nich popisuje důsledek pokroku. Z angličtiny jsem také dosáhl úrovně C2, což je nejvyšší hodnocení v rámci evropských úrovní. Jenže na maturitu musím znát to, o čem mám mluvit. Nejde jen o jazyk, ale další znalosti.

Kompenzujete si něčím psychické vytížení?
Dělám latinskoamerické tance, ale už nezávodím. Chodím si také pravidelně zaběhat. Tak čtyři a půl kilometru. Při běhu vnímám svět pocitově, ne myšlenkově.

Připravujete se tím tak na stresové situace?
Nevím, jestli zrovna tímhle. Ale je pravda, že vítězem jsem se stal v Polsku hlavně díky tomu, že jsem byl při řešení klidný. Tomu také pomohla jistota z dobré přípravy.
Na všechno se ale nedá připravit. Připusťte, že jednou budete třeba řešit nenadálou situaci na nějaké družici. Zvládnete takový stres?
Teď mají astronauti každý problém rozepsaný. Ve většině případů ale kontaktují zemi. Zodpovědnost jde relativně mimo ně. Jejich řešení by nedopadlo tak dobře, jako od týmu expertů na zemi.

Souhlasíte s Albertem Einsteinem, který prohlásil, že představivost je důležitější než znalosti?
Obojí je důležité.

Martin Donát

Místo události:
18.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Leštiči nástrojů a kovů cídič odlitků. Požadované 15 000 Kč

Leštiči nástrojů a kovů cídič odlitků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: pož.: dobrý zdravotní stav - práce je v rizikovém prostředí hluku a prachu, vibrace,, nástup možný ihned - na dobu určitou, vhodné i pro absolventy,, podnikové stravování, dovolená navíc,, kontakt: zaslání životopisu nebo vyplnění dotazníku na vrátnici KMAS. Pracoviště: Kovosvit mas, a.s., náměstí Tomáše Bati, č.p. 419, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Lucie Lefanová, +420 381 632 392.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 13 000 Kč

Mechanici a opraváři ostatních strojů a zařízení (kromě přesných strojů) Mechanik, pomocný dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Vhodné pro absolventy., Montáž jednoúčelových strojů dle montážní dokumentace., Zaměstnanecké výhody: příspěvek na dopravu, stravování., Kontakt: telefonicky (denně 7-15 hod), emailem.. Pracoviště: Strojírna soběslav s.r.o., Zátkova, č.p. 496, 392 01 Soběslav. Informace: Jana Pekařová, +420 739 634 742.

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 30 000 Kč

Řídící pracovníci ve stavebnictví a zeměměřictví stavbyvedoucí. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: stavbyvedoucí řídí a koordinují výstavbu datového centra., Náplň práce:, výklad architektonických výkresů a specifikací;, koordinace pracovních sil, zadávání veřejných zakázek a dodávek materiálů, strojů a zařízení;, jednání s dodavateli a subdodavateli zapojenými do procesu výstavby; , příprava tendrů a smluvních nabídek;, zavedení a realizace koordinovaných pracovních programů pro staveniště;, zajišťování dodržování stavebních zákonů a norem pro výkon, kvalitu, náklady a bezpečnost;, stavby na základě smlouvy nebo zadávání specializovaných subdodavatelských stavebních služeb;, , zajištění stavebních kontrol příslušnými orgány;, příprava a dohled nad plněním rozpočtů, kontrola výdajů a zajišťování účelného využívání zdrojů;, dohled nad nad dodavateli.. Pracoviště: Host-telecom.com s.r.o. - datové centrum veselí nad luž., Pod Rafandou, č.p. 906, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Alexei Volodin, +420 606 520 316.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Podlahář, dlaždič 12 200 Kč

Podlaháři a obkladači Podlahář a obkladač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Kontakt telefonicky po-pá 6:00-14:30.. Pracoviště: Dřevospol šťastný záhoří, spol. s r.o., 391 65 Bechyně. Informace: Vlastimil Šťastný, +420 381 219 855.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté ČEZ Motoru prohráli pátý duel s Kladnem 2:5 a sezona pro ně skončila.
11

Motor v semifinále prohrál s Kladnem počtvrté a extraligový sen se rozplynul

Hromadné venčení psů na prachatickém Velkém náměstí.
26

Pejskaři v Prachaticích venčili své mazlíčky na podporu Marleyho

Štěně Marley se zotavuje, čeká ho ale reoperace tlapky

Prachatice - Štěně Marley, jehož týrání má na svědomí jeho čtyřiadvacetiletý majitel je stále v péči vimperské veterinární ordinace. V úterý po čtvrté hodině ošetřující lékaři vydali zprávu, že je pejsek je stabilizovaný a zotavuje se z mnohočetných pohmožděnin.

Chýnovské čeká rok plný stavebních prací

Chýnov - Letošní rok bude pro Chýnovské ve znamení stavebních prací. 

Kvartetní přídavky zazní divadlem

Tábor - Do divadla Oskara Nedbala v Táboře zavítá v úterý smyčcové Kvarteto města Brna.

V seriálu Naši předškoláci představíme děti z MŠ Želeč

Táborsko - Pokračujeme v seriálu, ve kterém vám postupně představíme děti z mateřských škol z okresu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT