Pět běžců přibíhá směrem od Prčice na jistebnické náměstí, kde mají předat štafetový kolík, který putuje z Prahy přes Řím do italského Orvieta, svým dalším pěti kolegům. Místo nich na ně ale čeká třída z mateřské školky.

Děti štafetu nadšeně přebírají samy a symbolicky běží několik desítek metrů společně se sportovci. Tak vypadalo včera střídání běžců tradiční akce Corpus Domini v Jistebnici. Účastníci dále pokračovali do Opařan, Bechyně, Svin a Veselí nad Lužnicí. Jejich pouť skončí v sobotu v italském Orvietu.

„Jsem velice rád, že děti ze školky přišly. Alespoň viděly něco, co není až tak úplně obvyklé, a mohly se i zúčastnit,“ řekl Deníku starosta Jistebnice Vladimír Mašek. Toho organizátoři požádali o propagaci závodu, přivítání štafety a zápisu do památné knihy poselství, která bude v sobotu v rámci slavnostního večera předána do rukou starosty města Orvieta.

„Mám zkušenost, že se k nám lidé většinou připojí. Zajímá je, co se děje, o co jde. Dostanou trička a mohou běžet z našimi, jak daleko jen chtějí. Jeden pán se s námi vydal asi 12 kilometrů,“ sdělil Deníku jeden z organizátorů Petr Smutný s tím, že do budoucna by rád viděl, že se zapojují obce, lidi z radnice, občané i školy. „Chceme po trase oslovit jak širokou veřejnost, tak představitele obcí a církve,“ přiblížil Smutný.

„Není to náročné, střídáme se po čtyřech kilometrech, záleží také na terénu. Celkem je nás deset, z toho pět Čechů a pět Italů. Za den se vyměníme až třikrát, takže v průměru uběhneme každý kolem deseti kilometrů denně,“ řekl David Flak, který letos běží poprvé, a jak sám dodává, není to o žádném velkém výkonu, ale o duchovní hodnotě a významu celé akce.

Běh má totiž jasný cíl. A to připomenout formou bežecké štafety mladých Čechů a Italů cestu kněze Petra do Říma v roce 1263. Na zakladě ní se dnes na celém světě slaví svátek Corpus Domini, který dal akci název. Myšlenka provozovat ji v České republice vznikla v roce 2000. Letos se koná její pátý ročník.

„Trasa vede po hlavních silnících, z toho důvodu má vždy skupina policejní i zdravotní doprovod, alespoň si nás každý všimne,“ řekl Smutný. Organizátoři by letošní trasu chtěli zachovat. „Hlavně kvůli lidem, aby si zvykli a aby se k nám přidávali. Na příští rok například přemýšlíme o tom, že bychom měli hole na nordic walking, lidé by si je půjčili a ušli s námi několik kilometrů. Hlavní význam naší akce je totiž předat davu poslání,“ uvedl Smutný.

Pátý ročník odstartoval v neděli v Praze, na českém území čekají běžce během čtyř dnů čtyři etapy. Území republiky opustí ve středu na Dolním Dvořišti a jejich další trasa povede přes Rakousko do Itálie, kam dorazí v sobotu.