Klisny dorazily z rezervace ve středočeských Milovicích. „Odchyt zvířat byl poměrně složitý, protože jsme odchytávali a nakládali divoké koně pro dvě lokality najednou. Jednak hřebce pro Josefovské louky a také dvě klisny do rezervace v meandrech Lužnice,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.

Rezervace na březích Lužnice vznikla na Třeboňsku v listopadu roku 2020. Stáda velkých kopytníků tam bezplatně poskytla společnost Česká krajina. Od roku 2015, kdy vznikla v Milovicích první rezervace velkých kopytníků v Česku, se počet těchto rezervací v tuzemsku zvýšil na celkem patnáct.

ČHMÚ vyhlásil kvůli písku ze Sahary v Jihočeském kraji v sobotu smogovou situaci. Na snímku pohled na Šumavu.
Na jih Čech dorazil prach ze Sahary. V celém kraji je vyhlášená smogová situace

Tento převoz velkých kopytníků nebyl poslední. „V příštích týdnech budou pokračovat převozy zubrů do rezervace na Lipně a v plánu je také převoz divokých koní do Novohradských hor, kde je od přelomu roku skupina praturů,“ zmínil Dalibor Dostál.

Kromě klisen pro Lužnici dnes z Milovic vyrazil transport také do Ptačího parku Josefovské louky u Jaroměře, který založila Česká společnost ornitologická. Tam odjela skupina sedmi mladých hřebců, kteří se loni narodili v milovické rezervaci velkých kopytníků.

Na milovickou rezervaci velkých kopytníků může veřejnost přispět prostřednictvím portálu pomahamekrajine.cz.