VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stádlečtí si připomněli 250 let trvající výuku. Vrátili se i do zámku

Stádlec - Ve svých začátcích mělo zdejší vzdělávání na růžích ustláno. Učily se tu stovky dětí. Dnes jich v lavicích sedí pouze sedm. 

29.11.2015
SDÍLEJ:

Stádlečtí si v pátek připomněli 250 let školství ve Stádlci. Foto: Alena Šatrová

„Tady měla stůl zástupkyně ředitele a uprostřed jsme měli velký stůl, kde jsme všichni seděli," ukazuje rukou po prázdné místnosti Zdeňka Helmová, která ve stádleckém učilišti začínala svou kantorskou kariéru. Dnes coby ředitelka sezimovoústecké školy má pro práci podstatně luxusnější prostory.

„Bylo nás tu i deset a každý jsme měl kousíček místečka u stolu. To jsem se ještě přede všemi v této sborovně převlékala na tělocvik. Až později jsme s kolegyní dostaly kabinet v horním patře," vzpomíná Zdeňka Helmová na dobu před 22 lety, kdy si tady po studiích odučila tři roky.
V pátek nebyla jediná, kdo se po letech vrátil do stádleckého zámku, aby zavzpomínal na dobu, kdy tady fungovalo zemědělské učiliště. Bývalým žákům i učitelům se prohlídka tříd a kabinetů naskytla v souvislosti s 250. výročím nepřetržitého vzdělávání ve Stádlci. Veselejší pohled všem nabídla základní škola, která sice s obtížemi, ale dodnes žije a stále učí děti číst a psát.

Miluše Doubková ze Slavňovic se v zámku na návsi v 60. letech vyučila zahradnicí. „Končila jsem v roce 1968 a šla studovala do Čáslavi a Mělníku a potom jsem se sem vrátila a nastoupila do zaměstnání jako vedoucí zahrady," říká s tím, že zámek si po delší době prohlédla už před pěti lety, kdy tu měli sraz.

Slavný majitel, smutná současnost

Zámkem, který ve své největší slávě patřil do majetku syna Františka Křižíka Jana, zájemce provedl Jiří Hemer, jenž se o objekt již 15 let stará pro holandskou firmu. Ta si ho v roce 1999 koupila od potomků slavného rodu, jehož nejznámější člen – vynálezce František Křižík, v něm 22. ledna roku 1941 zemřel.

„V této místnosti měl František Křižík postel, na níž zemřel, a vedle pracovní ponk. Když ho v noci napadla nějaká myšlenka, hned ji šel k němu realizovat, aby ji nezapomněl," uvádí Jiří Hemer k místnosti s kobercem a původním dřevěným obložením stěn, v níž mělo pozdější učiliště kancelář.

Průvodce zavedl návštěvníky také do zahrady zámku, která učňům sloužila jako školní statek a stopu v ní zanechal i rok 1988, kdy tu postavili „panelákový" internát. Tehdy ho stavěli vězni. Když se zámek restitucemi vrátil potomkům původních majitelů, učiliště i rodinka musely do podnájmu. Historie zámku ale staví i na dalším zvučném jménu. Anglický park o sedmi hektarech totiž zakládal praotec spisovatelky Boženy Němcové, jenž byl na statku zaměstnaný.

Prohlídka zámku přilákala i mladou generaci, která již jeho školní éru nestihla. Příkladem byly sestry Kohoutkovy, pro něž šlo o vůbec první návštěvu slavného sídla. „Celý rok je zámek uzavřený a není možné se do něj dostat. Ve Stádlci žijeme od narození a nikdy jsme tady nebyly, proto jsme této příležitosti využily," říkají Michaela s Veronikou.

Zuby nehty udržují tradici  

Současnost bývalého lesku nedosahuje. A tak, aby se tradice školství nepřerušila, vedení obce neváhá provoz základní školy financovat.
„Teď máme ve škole sedm dětí, je to málo, ale držíme ji, byť na ni musíme doplácet. Ročně kolem 260 tisíc," říká starosta Milan Kelich.
Sedm dětí dnes na plný úvazek učí ředitel a na částečný jedna kantorka. Zastupitelé ale zatím neprotestují, obec by totiž musela řešit složitou otázku, co s volnou budovou. Těsně nad vodou tak školství drží 23 dětí ve školce.

Vývoj zdejšího školství

Byla zima, předvánoční čas, trochu nezvyklý pro start školy. V Stádlci se tak přesně stalo 1. prosince roku 1765. O té doby se tady děti vzdělávají nepřetržitě 250 let. V obci ale nezůstalo jen u základního školství.
V počátcích to s výukou nebylo valné, kantor měl za úkol učit děti především náboženství. Vždyť ho také platilo Bratrstvo svatého růžence. Vedle náboženství se děti vzdělávaly v hudbě, počítání a čtení. Po zrušení bratrstva za Josefa II. mu šly peníze přímo od vrchnosti. Posledním mužem za katedrou, kterého vrchnost ve Stádlci platila, byl učitel Vojtěch Hájek, jenž tady působil do roku 1874.

Původní školní budova podle historických dokumentů bývala sídlem panen a spadala do majetku stádleckého statku. Učit se ale mělo i v obyčejné dřevěné chaloupce čp. 48 a později ve farní budově. Do roku 1855 byla škola jednotřídní. Když se počet dětí navýšil, postarala se školní komise o otevření druhé třídy. Protože pro novou třídu ale chyběla v budově místnost, hledala obec náhradní řešení. Našla ho v domě čp. 90. Takto to fungovalo do roku 1868, kdy k původní škole zakomponovali další prostor. Stavbu si vzal na bedra starosta obce Jan Hořejší.

V roce 1881 se škola pyšnila 268 žáky. Jenže stále pro ně měla jen dvě třídy. V tomto roce se tedy rozhodlo, že musí dostat další navíc. Třetí třídu pak děti začaly používat od 2. ledna roku 1883. Časem dostali i kantoři svůj kabinet a majitel panství Jan Křižík zdarma propůjčil místnost pro kuchyni. Už na začátku 20. století škola nevyhovovala. Třídy byly malé, místnosti tmavé a vlhké, na dřevěné záchody se muselo až na dvůr.

Dvě místa pro jednu školu

Změny se tady dočkali až v roce 1937, kdy se začala stavět nová trojtřídní škola na horní části školní zahrady. Po devíti dnech však dělníci práci přerušili a začali znovu na novém místě, na pozemku, který původně sloužil jako sad a cvičiště. Otevření se nová škola dočkala již po devíti měsících, 28. září roku 1938.
Projektant Josef Vrchota z Opařan jí vtiskl podobu na papíře, kterou do reality převedl stavitel Antonín Smrž z Malšic. Školáci a kantoři získali tři třídy, tři kabinety, školní kuchyni s umývárnou, šatnu i byt pro učitele. V suterénu se pak našlo místo pro prádelnu.

Stádlečtí si v pátek připomněli 250 let školství ve Stádlci. Po roce 1989 jedna třída zůstala prázdná a na přelomu tisíciletí už počet žáků klesl na patnáct. Úbytek dětí se nezastavil, a proto v roce 2012 došlo ke sloučení základní a mateřské školy pod jeden subjekt. Původní mateřská škola fungovala od roku 1946, nejprve v budově národní školy, v 60. letech získala nový prostor. Maminky mohly využívat i jesle, ty pak pro nedostatek dětí v roce 1991 ukončily provoz.

Na konci 19. století sídlila ve Stádlci Obecná pokračovací škola řemeslnická a od roku 1923 také Lidová škola hospodářská pro děti ve věku od 14 do 16 let.
Závěr 40. let 20. století pak do vesnice přivedlo žáky zemědělské učiliště, které využívalo zestátněný zámek Jana Křižíka. Na konci své existence tu připravovali budoucí zahradníky, konzerváře, mlékaře a biochemiky a zároveň otevřeli rodinnou školu. Definitivní tečku za sebou učiliště udělalo v roce 1998.

Autor: Alena Šatrová

29.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Betonáři, železobetonáři 14 000 Kč

Betonáři, železobetonáři a příbuzní pracovníci Betonář - železobetonář na stavební projekty. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Hledáme betonáře - železobetonáře na stavební projekty. Požadujeme: ochotu cestovat po celé ČR, samostatnost, spolehlivost a pečlivost , Nabízíme: stabilitu, solidnost, dobrou partu, širokou škálu zaměstnaneckých benefitů - 5 týdnů dovolené, příspěvky na lázeňské pobyty, zaměstnanecké akce, životní pojištění, penzijní připojištění a další. , vstřícný přístup a dobré pracovní podmínky, Kontakt: telefonicky - 8:-16:00, emailem, osobně - Chýnovská 714, 391 11 Planá nad Lužnicí.. Pracoviště: Hochtief cz a.s. divize čechy, Chýnovská, č.p. 714, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Kateřina Kopecká, +420 257 406 111,606 750 452.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 25 000 Kč

Provozní elektromechanici elektromechanik pro NC stroje. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo na dobu určitou - 1 ROK., Elektromechanik pro CN stroje. Znalost řídících systémů Fanuc, Siemens. Odborná způsobilost dle Vyhlášky 50/78 Sb.. Praxe v oboru., Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené navíc, možnost dalšího vzdělávání., Kontakt telfonicky 724 728 887, emailem: omartinu@mjs.cz. Pracoviště: Motor jikov strojírenská a.s.- soběslav, Zátkova, č.p. 495, 392 01 Soběslav. Informace: Olga Martinů, +420 724 728 887.

Zákaznický servis - Zákaznický servis Telemarketingový pracovník 15 000 Kč

Prodejci po telefonu Prodejce po telefonu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Hledáte práci na ranní směny?, Potřebujete vyzvedávat děti ve školách a školkách?, Chcete práci, která Vás bude bavit?, Dáváte přednost práci v kanceláři?, Pak hledáme právě Vás!, Jsme tým operátorů, kteří hledají novou kolegyni nového kolegu., Náplní práce je jednoduchý telemarketink., Ranní směny, volné víkendy. , Spousta benefitů:, - firemní soutěže ( o zájezd, telefon, tablet,..), - možnost individuální pracovní doby, - dovolená v létě i pro nové nástupy, - příjemné pracovní prostředí, - tým všech věkových kategorií, - zajímavé finanční ohodnocení, Vaše životopisy posílejte na e-mail: info@avacall.cz, Popř. se hlašte na tel. 601158251 Ilona Egydyová - personalistka. Pracoviště: Ava call spol. s r.o. - pracoviště tábor, Tomkova, č.p. 2099, 390 01 Tábor 1. Informace: Pavel Kozák, +420 603 919 009.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ergoterapeut 20 000 Kč

Ergoterapeuti bez specializace ergoterapeut/ka. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadované vzdělání: Podmínkou je bakalářské vzdělání v oboru ergoterapeut, příp. úplné střední odborné s maturitou ve zdravotnickém oboru. , Stručná charakteristika místa: Poskytování individuální terapie dětem a mládeži se širokým spektrem postižení. Práce v týmu terapeutů a spolupráce s ostatními pracovníky. Zaškolení stávající ergoterapeutkou., Speciální požadavky - znalosti: Dobrý zdravotní stav a fyzická zdatnost, dobrý vztah k dětem s postižením, chuť pracovat v týmu a dále se vzdělávat. 40 dnů dovolené, možnost dalšího vzdělávání a profesního růstu. Moderně vybavené pracoviště., Nástup od 1. 9. 2018, zástup za rodičovskou dovolenou na cca 2 roky. Příjem životopisů průběžně.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola a poskytovatel sociálních služeb, kaňka o.p.s., Helsinská, č.p. 2731, 390 05 Tábor 5. Informace: Lucie Zemanová, +420 381 212 872,607 278 092.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Peruánská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
9

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Ilustrační foto.

Na co zajít v pátek do kina a kam za zábavou

Snowboardisté bojují o letenky na Nový Zéland - Sára Veselková

Strakonice - Talentovaná slečna žije v Novém Dražejově (místní část Strakonic). 

Deset nadějí, ale jen tři letenky na šampionát

Vimperk – Jihočeský kraj se pečlivou a systematickou prací odborných trenérů zařadil mezi líhně lyžařských talentů. Dvojnásob to platí o Šumavě.

Snowboardisté bojují o letenky na Nový Zéland - Jan Formánek

Vimperk - O svém vztahu ke snowboardcrossu Jan Formánek říká: „Už od začátku mě baví a naplňuje. Líbí se mi, jak na sobě pozoruji pokroky.“

Snowboardisté bojují o letenky na Nový Zéland - Matouš Koudelka

Vimperk - Má štěstí, že je mezi dvěma vybranými, kterým cestu na MS na Nový Zéland zaplatí svaz.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT