Obec s šesti sty obyvateli se může pochlubit unikátním řetězovým mostem. Ani s dojížděním to není zlé. Co však není zrovna jednoduché, je udržet školu.

Pod Stádlec patří ještě čtyři osady: Slavňovice, Staré Sedlo, Křída a Hájky. V nedávné době tu z evropských peněz dokončili územní plán. Z vlastních prostředků provedla obec úpravu kanalizace za 150 tisíc korun.

„Zažádáno máme také o dotaci na obnovu vodovodní sítě, čekáme, jestli uspějeme. Je potřeba vyměnit uzávěry na vodovodu,“ začíná výčet plánovaných akcí starosta Jiří Štamberk.

Do budoucna jsou největšími plánovanými akcemi revitalizace náměstí, potřeba je nástřik, který vyjde na více než tři sta tisíc, a s tím související obnova parku. „Tam jsme totiž museli porazit několik nemocných stromů. Místo nich vysadíme nové, jakmile budou ve školkách k dostání,“ plánuje starosta.
Druhým významným počinem, který obec plánuje, je vybudování chodníků na místním hřbitově. Teprve se ale bude určovat cena, není to totiž tak dlouho, co roztál sníh.

Autobusy jezdí

„Spojení máme výborné. Nemůžu si stěžovat. Do práce i z práce se člověk dostane dobře, alespoň do Tábora není žádný problém,“ chválí si Lenka Kovaříková, která právě z jednoho z autobusů vystupovala.

Díky tomu, že je obec na trase mezi Táborem a Bechyní, projede tu denně okolo patnácti autobusů. Poslední z Tábora přijíždí ve čtvrt na jedenáct večer, což dává místním možnost navštívit nějakou z kulturních akcí ve městě. Využívají ho i lidé vracející se z odpoledních směn.
Místní mohou najít práci v zemědělství, v nedaleké výrobně zemědělské techniky, v okolí je také několik pil, ve Křídě perníkář…
„Teď ale bude strach o družstvo, protože umřel předseda. Pro obec by to bylo velké mínus, kdyby zkrachovalo,“ bojí se Milan Petr. Mnozí však za prací dojíždějí do některého z nedalekých měst.

Spící zámek

Chloubou stádlecké návsi je zámek, který je však už řadu let opuštěný. „Patří nějakým Holanďanům, tam by to chtělo něco udělat. Od té doby, co ho má soukromý majitel, se s ním nic neděje, což je škoda. Jen se o něj stará správce,“ soudí Milan Petr. Vždy prý přijede kupec, ale nic z toho není. Když tam bylo ještě střední odborné učiliště, v zámku byly učebny a dole dvě budovy internátu.

K zámku patří zahrada a řada pozemků. „Dříve to bylo pěkně udržované, zahrádkáři se o pozemky starali. Teď vše leží ladem, je z toho džungle. Až je hrůza tam jít,“ posteskla si i Lenka Kovaříková.

Škola se drží

Co obyvatelé obce hodnotí kladně, je fungování školy i školky.
„Kdyby záleželo na víc maminkách, tak by to mohlo být ještě lepší. Dávají děti většinou do Opařan. Některé děti tam odešly s paní učitelkou. Ta tady byla dobrá, jenže skončila. Řada dětí ji měla ráda. Obec školu ale zatím drží. Problém by byl, že kdyby zavřeli školu, tak se zavře i školka a rodiče nebudou mít děti kam dávat. Už teď je školka v Opařanech plná,“ hodnotí Milan Petr.

Obec však musí na první stupeň školy, kde je jedenáct dětí, doplácet nemalou částkou. „Školu ale chceme za každou cenu udržet, to je pro nás důležité,“ stojí si na svém starosta. Ale jak to bude dál, podle něj neví nikdo, je to jako na houpačce.

Rockový festival

Stádlec byl známý hudebním festivalem Stádlecký rockový most. Pak jej přesunuli do Olší a letos má být poprvé v Táboře.
„Loni po nevydařeném počasí, kdy tam bylo po kolena bláta, si pořádání akce už majitelé pozemků nepřáli. Ale bývalo to pěkné. Když se ještě konal přímo tady, na hřišti, nebyl tak rozsáhlý,“ vzpomíná Lenka Kovaříková.
„Na hřišti bývá občas zábava, na náměstí taky. Konají se dva plesy ročně. Zábav je tu poslední dobou také docela dost, co se změnil majitel hospody,“ chválí kulturu i Milan Petr.

Škoda podle něj naopak je, že u mostu není žádné občerstvení. Podobná snaha prý před několika lety sice byla, ale památkáři to nepovolili. „Takhle když se jdete s dětmi projít, chcete jim koupit třeba zmrzlinu, ale nejde to. Tak radši vyrazíte třeba do Dobronic,“ vysvětluje.
Zato na stádlecké návsi bistro je. Funguje přes léto a o prázdninách bývá často v obležení dětí z letních táborů v okolí. Posedět se dá i v hospodě nebo u hřiště. Na nákup se mohou místní vypravit do prodejny smíšeného zboží. Svou pobočku tu má i pošta.

Rušný je i spolkový život. V obci fungují hasiči, myslivci, včelaři nebo zahrádkáři. Řady sportovců jsou zastoupeny třeba fotbalisty nebo šipkařským týmem.

Bolístky místních

Podle Lenky Kovaříkové nabízí Stádlec málo možností pro mladé k bydlení. Postavit tu není jednoduché.
Starostu zase trápí stav okolních silnic. Mezi největší bolístky obce patří ty státní, druhé a třetí třídy. „To nejsou silnice, to je tankodrom,“ nešetří silnými slovy starosta.

V obci vznikla v této souvislosti před třemi lety i petice. V reakci na ni se vyasfaltovaly dva kilometry. Z celkové délky osmnácti kilometrů je to však doslova malá záplata.

Zámek – Po druhé světové válce sloužil zámek jako zemědělské učiliště a časem se stal vyhlášeným odborným zahradnickým učilištěm. Během této doby byly k zámeckému komplexu přistavěny skleníky a internáty. Součástí areálu je rozsáhlá stromovka se vzácnými dřevinami. V devadesátých letech byl zámek vrácen soukromému majiteli.

Památky a zajímavosti

Zámecká kaple – Zámecká kaple Panny Marie Bolestné byla vystavěna kolem roku 1712, kdy Stádlec patřil Anně Ludmile z Terešova.

Synagoga – Tato chráněná památka byla v sedmdesátých letech upravena na kino, které však v roce 1995 promítání ukončilo.

Židovský hřbitov – Nachází se mezi Stádlcem a Křídou, pod rybníkem Chuďátkem.

Obecní hřbitov – V areálu místního hřbitova se nachází hrobka rodu Fellnerů z Feldeggu. Koncem 80. let zde byla vystavěna smuteční síň.

Stádlecký řetězový most

Unikátní řetězový most je v Čechách jediný. Podobný je k vidění v Petrohradě, Německu a Francii. Postavený byl v empírovém slohu u Podolska na silnici mezi Pískem a Táborem v letech 1847-1848 stavitelem Vojtěchem Lannou z Českých Budějovic. Na svém původním místě stával 113 let až do roku 1960, kdy se rozhodlo o napuštění Orlické přehrady. Pro jeho záchranu se rozhodlo, že bude přemístěn. Jako nejvhodnější lokalita z třinácti navržených se ukázalo místo mezi Stádlcem a Dobřejicemi. Bylo nutné přenést 2000 kamenných a 1100 ocelových částí. Základní nosnou konstrukcí mostu jsou čtyři řetězy uspořádané ve dvou dvojicích. Řetězy jsou uloženy na dvou kamenných branách o půdorysu 4 x 9 metrů. Délka mostu od kotevních bloků je 157 metrů, šířka šest. Železné části mostu váží přibližně 100 tun.

V roce 1959 byl most vyhlášen národní technickou památkou. V roce 2008 se dostal na zlatou pamětní minci , kterou vydala Česká národní banka. (zdroj: www.hrady.cz)