Je to droga! Začátek byl těžký a teď se z toho stane závislost. Taková silná slova padala v sobotu na posledním soběslavském kurzu šití patchworku. Trval čtvrt roku. Většinou tříhodinové lekce konané jednou za čtrnáct dní pod vedením lektorky Jany Jandejskové navštěvovaly ženy různých věkových kategorií. Šily deku.

„Sama bych se do kurzu nepustila, ale vytáhla mě kamarádka Jana. První lekce byla šok. Říkaly jsme, že něco takového snad ani nemůžeme zvládnout,“ vzpomínala na nelehké začátky Hana Svobodová s tím, že lekce od lekce se dařilo lépe. Už si nakoupila knížky pro inspiraci a v šití bude pokračovat.
Mezi jednotlivými hodinami měly ženy čtrnáct dnů na to, aby s výrobou deky postoupily a na následující schůzce lektorce ukázaly, jak se jim dařilo. Neobešlo se to bez párání. Když šily ručně a tím pádem pomaleji, páraly méně, než když pracovaly na šicím stroji.

Ideální dárek

Práci na stroji dává přednost Pavlína Drunecká. „Jsem profesí švadlena, ale techniku patchworku jsem neznala,“ vysvětlila přítomnost na kurzu. Pochvalovala si přístup vyučující.

„Nic nám nenutila. Když jsme absolvovaly teorii, přivezla látky a nechala nás vybrat. Takže jsem zkusila trochu experimentovat. Díky kurzu tak dostane starší dcera deku v barvách žluto zeleného pokojíku. Mladší si musí ještě počkat,“ těšila se na další šití. Ani druhou dekou to neskončí. Patchwork je totiž ideální dárek.

Poslední setkání bylo ve znamení ukázky téměř hotových dek. V tomto případě by možná znělo lépe uměleckých děl. Deky hrály všemi barvani. Každá z žen zvolila jiné, každá si pohrála s detaily, které zvolené látky a vzory nabízely a které dokázaly beze zbytku využít. Ty účastnice, které se nemohly poslední lekce zúčastnit, poslaly alespoň své výrobky. Při prezentaci viděly ženy na svých výtvorech chyby.

„Ty vidíte ale jen vy,“ uklidnila je Jandejsková a začalo focení. Dvě ženy stojící na stolech podržely s rukama nad hlavou velkou deku, u níž se nechala autorka vyfotit.

Společně se všechny pustily do posledního úkolu. Každou jednotlivou deku, složenou ze tří vrstev prošpendlily, aby si ji majitelka mohla odnést domů a finálně prošít a olemovat.