Kdo chce začít přikrmovat ptáky, měl by mít na paměti i to, že tím na sebe bereme velkou zodpovědnost. Pokud krmítko zapomeneme naplnit, ti, co jsou na něj zvyklí létat, by mohli mít hlad. "Ptáci tvoří tukové zásoby především v druhé části dne. Při rozhodování, kde se před nocí nakrmit, počítají pravděpodobně také s naším krmítkem, a pokud v něm bude potrava chybět, může být již pozdě shánět ji někde jinde. Pokud se tedy rozhodneme ptáky přikrmovat, měli bychom to dělat pravidelně a poskytovat stále přibližně stejné množství potravy," upozorňuje na svém webu Česká společnost ornitologická.

Při přikrmování ptáků platí tato pravidla:

■ Množství potravy přizpůsobujeme aktuálnímu počasí. Více krmiva podáváme za mrazů a vysoké sněhové pokrývky.
■ Krmítko umístíme alespoň 1,5 m nad zemí a dva metry od nejbližších stromů či keřů, na kterých by mohli číhat predátoři.
■ Potrava musí být chráněna před sněhem a deštěm.
■ Krmení pravidelně doplňujeme a krmítko čistíme od trusu a slupek.
■ Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem. Vhodné potraviny z naší kuchyně, jako je vařená rýže, maso nebo lůj, nesmějí být kořeněné, solené, uzené, přepálené apod.
■ Pozor na velké skleněné plochy v blízkosti krmítka. Ptáci do nich mohou narážet a vážně se poranit či zabít.
■ Lojové koule a tukové směsi vždy věšíme na stinná místa, na slunci se mohou roztavit či žluknout.
■ Čím rozmanitější potravu v krmítku nabídneme, tím více druhů pak můžeme pozorovat.

Chcete-li se pochlubit svými snímky z krmítka, můžete je poslat přes tento formulář nebo mailem na adresu ctenarreporter.jiznicechy@vlmedia.cz.