Trekové kolo za 60 tisíc bylo pryč. Přesto, že ho měl skoro na dosah ruky, přímo v restauraci za dveřmi. I když krádež nahlásil policii, sám se snažil hledat po Táboře a okolí. Nakonec mu dal tip kamarád. Jeho kolo viděl v bazaru za pouhých pět tisíc.

„Informoval jsem policii, která kolo v bazaru zabavila. To mi vrátili po ukončení vyšetřování,“ řekl Zdeněk Kadlec z Tábora.

Na kolo si už dává větší pozor. Určitě by ho nenechal jen tak ve sklepě nebo v garáži. Na ulicích ve městě ho vždy zamyká například ke sloupu.
Stejný způsob ochrany před krádeží bicyklů doporučují také policisté.

„Snažíme se apelovat na všechny, aby si svá kola dostatečně zabezpečili kvalitními zámky, hlídali je a hlavně kontrolovali,“ sdělil tiskový mluvčí táborské policie Miroslav Doubek.

Kola se ztrácejí převážně ze sklepů, kočárkáren, ale i z rekreačních objektů.

„Lidé často chodí nahlásit krádež pozdě. Denně například do sklepa nechodí, a zloděj tak má několik dní i týdnů na to, aby se ukradeného kola zbavil, nebo rozebral na součástky,“ vysvětlil Doubek.

Zámek nestačí

Příkladem je v pondělí nahlášená ztráta kola. Majitel ale uvedl, že svůj horský speciál za 46 tisíc korun viděl zamčenýve sklepě naposledy někdy v minulém týdnu.

Díky počasí je cyklistická sezona v plném proudu, a zloději tak mají z čeho vybírat. Kola stojí kolem restaurací, zahrádek i na plovárnách.
„Tomu odpovídá i nárůst hlášených krádeží. Od začátku roku pátráme po jednadvaceti kolech“ informoval Doubek.

Na rozdíl od Tábora, klesající trend krádeží kol v posledních letech zaznamenalo Veselí nad Lužnicí. V loňském roce tady řešili kolem dvaceti těchto případů .

„Před pěti šesti lety se kola kradla víc. V dnešní době jsou ceny nízké, tak si ho každý může dovolit a nemusí riskovat problémy s policií,“ míní vedoucí Obvodního oddělení policie ve Veselí nad Lužnicí Petr Nováček.

Ztracená kola v dlouhém a rovinatém městě většinou fungují jako bezplatná půjčovna. Poté, co ho neznámý použije, o pár stovek metrů dál ho zase odloží.

Ani další obvodní oddělení policie v okrese se nemusí zabývat krádežemi bicyklů ve zvýšené míře. Většinou jde o jedno až dvě ztracená kola za celý rok.
Ještě do konce loňského roku měli lidé možnost si svůj bicykl zaregistrovat u policie. Tady dostali reflexní nálepku, ze které bylo zřejmé, že je kolo v evidenci policie. I to mohlo případné zloděje odradit. Tato služba u policie však již skončila.

„Důvodem ukončení byl jak nezájem ze strany občanů, tak naše vyhodnocení, že systém neodpovídá současným nárokům a požadavkům. Každá ukradená věc je u policie evidovaná, takže po ztracených kolech se pátrá stejně jako po jiných věcech,“ vysvětlil Miroslav Doubek.
Recept, jak se vyvarovat problémům s neplánovanými výdaji, nabízejí dokonce i někteří prodejci kol.

„U nás si každý po zakoupení kola do padesáti tisíc může nechat kolo na dobu jednoho roku pojistit ve výši dvou procent nákupní ceny. Po krádeži a uzavření případu policií má zákazník nárok na stejné kolo nebo na kolo ve stejné cenové relaci zdarma,“ vysvětlil majitel prodejny Apex– bike Filip Ryjáček.

Pavlína Macelová

Statistika Tábor

2008 – ukradeno celkem 108 kol
(při krádežích a krádežích vloupáním)
2009 – k 25. 5. ukradeno 21 kol
(za stejné období loňského roku ukradeno 38 kol)
Loni byla objasněnost těchto krádeží kolem 20 procent.