Domovy seniorů na Táborsku řeší zachovávání intimity klientů každý po svém. Někde používají mobilní zástěny, jinde teleskopické tyče se závěsem. Ve Veselí nad Lužnicí a v Soběslavi vyřešili problém se soukromím průkopnicky a hlavně levně.
„Ačkoli po tom v našem domově nebyla zásadní poptávka, chtěli jsme umožnit klientům možnost vytvoření soukromí v rámci dvoulůžkových pokojů,“ nastínil ředitel soběslavského seniordomu Kamil Modl. Prostudoval nabídky firem dodávajících různé druhy zástěn. Ne všechny se jevily jako praktické a také ceny byly poměrně vysoké. „Byl jsem rozhodnutý pro mobilní skládací zástěny, ačkoli jsem si uvědomoval komplikace s manipulací. Navíc cena dvanáct tisíc za jednu není zrovna málo. A pak jsem se dostal k řešení kolegy z Veselí nad Lužnicí,“ nastínil Modl.

Vynález

Ředitel veselského domova Jan Vavříček prozradil, v čem tkví podstata dobrého nápadu. „I my jsme loni řešili, jak se vypořádat s intimitou na pokojích a zamysleli jsme se, jak bychom ji řešili doma. Nakonec jsme nechali na zeď připevnit garnýž s jezdci, na kterou věsíme závěsy podle barvy pokoje. Ale hlavně, na rozdíl od mnohatisícových investic do teleskopických nebo mobilních zástěn, jsme garnýže pořídili za dva tisíce za kus,“ pochlubil se Vavříček.
„Jsem ráda, že to tady máme. Když v noci nespím, můžu se koukat na televizi a nikoho tím neruším,“ tvrdí pětašedesátiletá imobilní klientka domova Růžena Koloušková. Lidé jsou ale v podstatě konzervativní a senioři zvlášť. „Nejdřív jsme nevěděli, proč nám to sem dávají. Snad abychom se tady nepoprali,“ směje se čerstvá osmdesátnice Marie Haplová. Brzy si ale zvykla. „Zatahuji, když mi svítí slunce do očí,“ dodala. „Když má moje spolubydlící návštěvu, tak si jen zatáhneme a máme soukromí. Nikdo na mě aspoň nevidí,“ uvádí další výhody zástěn Růžena Koloušková.
„Je to k nezaplacení při osobní hygieně, při přebalování a dalších ošetřujících úkonech, při kterých si člověk nepřeje být viděn,“ pochvalují si zdravotní sestra Jaroslava Rokosová i ošetřovatelka Monika Šedivá. „Všechno má ale svá pro i proti. Někdy máme strach, aby se nám do závěsu například klienti nezamotali,“ říká Šedivá.

Mobilní i visuté

Tábor vyřešil soukromí teleskopickými zástěnami, v Bechyni používají mobilní i napevno připevněné tyče se závěsy, Tučapy a Chýnov pořídily několik mobilních zástěn, které se lehce skládají, váží devět kilogramů a kdykoliv se dají přenést, kam je potřeba.
„Jsou to takové barevné paravany na kolečkách
. Objednali jsme jich pět kusů v různých barvách od světle modré až po mátovou a do pokojů je umísťujeme podle vymalovaných stěn,“ informoval ředitel tučapského domova pro seniory Jiří Eibl. Jejich další výhodou je i skutečnost, že jsou nehořlavé. „Rám je z hliníku a uprostřed je napnutá nehořlavá textilie,“ doplnil Eibl.