„Nemyslím si, že bych v době adventu dávala víc peněz na charitu. Přispívám celoročně,“ tvrdí Eva Bublíková ze Sezimova Ústí. Před svátky jí chodí poštou spousta nabídek. „Už se v tom ani neorientuji. Je toho tolik, že nevím, zda bych měla přispět na novou školu v Africe nebo na nemocné rakovinou,“ upřesnila Bublíková.

Žeton se hodí

Sdružení Život dětem pořádá v těchto dnech již tradiční Srdíčkový den. Od dobrovolníků je možné si na ulici za 50 korun koupit přívěšek na klíče s žetonem do nákupních vozíků. „Nejde jen o symbolický příspěvek, ale zakoupený předmět má i užitkovou hodnotu,“ upozornila jednatelka sdružení Vlasta Kovářová. Srdíčkový den probíhá několikrát do roka a veřejnosti už není neznámý. „Je ale jedno, jestli prodej pořádáme před Vánoci nebo v jinou roční dobu. Když chce někdo přispět, je mu jedno, kdy to udělá,“ dodala Kovářová. V jižních Čechách si sdružení získalo dobré jméno i díky velké finanční pomoci jihočeským školám po povodních v roce 2002.
„Nejčastěji přispívají starší lidé nebo maminky s dětmi. Typický manažerský typ se spíš prožene s telefonem u ucha a ani se nezastaví,“ vyhodnotila profil dárce Hana Jansová, studentka druhého ročníku Střední zdravotnické školy v Táboře. Ta se včera spolu s Táborským soukromým gymnáziem k Srdíčkovému dni připojila.
Naďa Marešová z Tábora dává na charitativní účely peníze celoročně. „Hlídám si, kam peníze putují. Sbírka by měla být medializována, ať vím, komu pomáhám,“ domnívá se.
Táborský červený kříž přece jen každoročně před svátky zaznamenává nepatrný nárůst solidarity. „Souvisí to možná ale spíš s převánočním úklidem než s myšlenkou adventu,“ naznačila Marie Šticová z oblastního spolku. Lidé sem nosí pro potřebné zejména oblečení, obuv a hračky.
Farní charita Tábor pořádá v zimních měsících dvě tradiční akce, a to adventní benefiční koncert a Tříkrálovou sbírku. „Na obě si lidé už zvykli. Sami od sebe ale přispívají velmi zřídka,“ naznačila včera ředitelka zařízení Ivana Hašplová.