Se stavbou podobného účelu se podle náměstka Správy jeskyní ČR a vedoucího Chýnovské jeskyně Karla Drbala počítá mnoho let. „Záměr vybudovat zázemí pro návštěvníky sahá už do doby likvidace kamenolomu v Pacově hoře. Jde o kopii budovy výtopny průmyslových lokomotiv ze slavné éry těžby vápence,“ prozradil inspiraci v historii.

ZAKOMPONUJÍ LOM

Stávající dřevěný stánek zmizí, místo něj vyroste dvoupodlažní stavba s prodejnou suvenýrů, ale i občerstvení. Projektanti navíc využili i starý selský lom.

„Z něj vznikne jedno podlaží, do kterého návštěvníci sestoupí po schodišti. Nová expozice nabídne historii vápenictví a dolování. Ukáže neveřejnou část jeskyně pomocí 3D projekcí a prezentací výzkumů. Součástí bude také představení krápníkové výzdoby, kterou u nás příliš nemáme,“ vyjmenoval členění centra.

Práci speleologů si návštěvníci zkusí na vlastní kůži v samostatném oddělení. „Budou moci sestoupit do zatopených částí jeskyně pomocí virtuální prohlídky. Uvidí jak úpravy stěn, tak cestu vody včetně diorama odtěžené dutiny,“ upřesnil.

Pro milovníky historie zde vystaví také model silniční parní lokomotivy, která jezdila s nákladem z lomu mezi Chýnovem a Táborem. „Vše vzniká díky dochovaným dokumentům. Nebudou chybět ani informace z historie jeskyně, dotyková obrazovka a vše ze zkoumaných oborů jako geologie, hydrologie a fakta ze života netopýrů i pavouků,“ vyjmenoval další součásti výstav.

KUS ŽIVOTA

Na budoucí podobu se těší i dolnohořický starosta Pavel Rothbauer. „Bude to určitě zlepšení pro turisty. Jsem místní pamětník a vzpomínám si na lom i úzkokolejku ještě v provozu. Osobně jsem zvědav na finální podobu. Půjde o odraz součásti našeho života,“ míní starosta.

Jeskyni přijali za svou i obyvatelé a od roku 2015 se dokonce pyšní komunálními symboly s netopýrem. „Každá naše část chtěla něco svého a bylo těžké najít kompromis. Netopýr byl neutrální a všem se líbil. Nachází se ve žlutém kruhu symbolizujícím měsíc. Dvanáct měsíců v roce jako dvanáct částí obce,“ popsal mluvící znamení.

Pro obec je významná lokalita přínosem. „Dělají tam zajímavé akce mimo průvodcovskou činnost, které přitahují i mladé lidi. Je tam pěkná příroda a klid. Svým způsobem nás jako obec ani nezatěžují. Je škoda, že nemáme hospodu, kde by se výletníci občerstvili,“ postěžoval si Pavel Rothbauer.

KÁVA CHYBÍ

Na výlet rodinný výlet vyrazili manželé Martincovi ze Senožat. „Občerstvení a káva tu schází, ani v blízkém okolí nic není. Určitě by nás zajímala i projekce zatopených a nepřístupných částí,“ naznačil mladý pár. Jejich dcera Doubravka byla nadšená z čerta opředeného pověstí. „Sáhli jsme si všichni na čumáček,“ sdělila po prohlídce.

Návštěvnické středisko vyjde na několik milionů a stavět se začne pravděpodobně na jaře. „Počítali jsme s hrubou stavbou už letos v září, ale administrativní část je složitá, protože budeme čerpat finance ze Státního fondu životního prostředí ČR. Žádost má na šest stovek listů,“ doplnil Karel Drbal.

Státní příspěvková organizace, která spravuje 14 zpřístupněných jeskyní v ČR, nyní chystá výběrové řízení na zhotovitele. Objekt o kapacitě přes 40 osob má zvýšit atraktivitu místa. „Předpokládáme zvýšení návštěvnosti, součástí bude i terasa s venkovními exponáty. Lidé uvidí i vozíky používané v lomu. Celý areál bude v duchu devatenáctého století,“ uzavřel.

Chýnovská jeskyně byla objevena v roce 1863 při těžbě vápence, od roku 1866 se pyšní titulem první zpřístupněná jeskyně v Čechách a na Moravě. Ročně ji navštíví na 30 tisíc lidí. Postrádá klasickou krápníkovou výzdobu, ale disponuje unikátní modelací prostor a pestrým zbarvením stěn i stropů. V roce 2017 zpracoval táborský architekt Zdeněk Šimeček studii stavby návštěvnického střediska, zároveň došlo i ke změně územního plánu. Projekční práce se po výhře ve výběrovém řízení ujal brněnský Architektonický ateliér Musil, Hybská.