Areál s atletickým oválem a diváckou tribunou. Tak si mladí v Jistebnici představují zázemí pro aktivní odpočinek, které jim ve městě chybí. Myšlenka vybudovat víceúčelové sportoviště se měla podle programu SNK 5J stát v tomto volebním období realitou.

Vypadá to ale, že zůstane jen u vize na papíru. Návrh se totiž během roku nikam nepohnul.

Už loni přišel Tomáš Novák s nápadem a nákresem, jak by měl areál vypadat. K myšlence ho navedla skutečnost, že zdejší fotbalové hřiště už není všem volně přístupné, jak tomu bývalo dříve. Pro stavbu si vybral pozemek pod tímto hřištěm.

„Areál by nebyl s plnohodnotným 400metrovým, ale s menším atletickým oválem. Podle rozměrů pozemků ho lze naprojektovat na nevyužitou plochu pod fotbalovým hřištěm,“ uvádí.

Raději u školy

Právě s pozemkem je ale hlavní problém. „Vizualizace je velmi zajímavá, návrh ale neřeší vlastnické vztahy k pozemkům, ani návaznost na územní plán Jistebnice, hydrogeologické poměry v dané lokalitě, přeložku kanalizačního řadu, navážení materiálu pro terasu a další,” vysvětluje starosta Vladimír Mašek.

Za pravdu dává starostovi i zastupitel ze SNK 5J Jan Šobra. „Pozemky, na kterých by měla stavba stát, nejsou všechny obce. Závažnější problém ale vidím v tom, že je to mokřad v záplavové zóně.“

Radnice nicméně s potřebou sportoviště souhlasí. „Zařízení tohoto typu bychom potřebovali, ale bylo by vhodnější situovat ho do areálu školy. Investičně se jedná o stavbu v řádu desítek milionů korun. Jistebnice se snaží maximálně využívat rozmanité dotační programy, přesto ale vzniká otázka, které jiné investiční programy pro občany oslabit,” odpověděl starosta na otázku, zda by vůbec město mělo na areál peníze.

Lokalizovat jej ke škole navrhuje i Luděk Kos. „Podle mě by mělo takové sportoviště větší využití u školy. Navíc by se mohlo využívat i sociální zázemí v nové tělocvičně a nemuselo by se stavět nové,” tvrdí.

Talentovaní sportovci

Vybudování sportovního areálu, ať už na jakémkoliv místě, by podle Nováka umožnilo pořádání nových sportovních akcí, turnajů a závodů. „Vložení peněz do projektu tohoto formátu by bylo určitě smysluplnou investicí do budoucnosti sportu v Jistebnici,“ míní. Jako součást projektu vidí také vybudování komunikace mezi sídlištěm Nad Hřištěm a náměstím.

„Je smutné, že Jistebnice, město s tak sportovním duchem, ještě nemá žádné sportoviště tohoto typu. V minulosti zde bylo, ale i dnes tady je spousta mladých talentovaných sportovců, kterým by zařízení pomohlo v pilování svého talentu,” uvádí Novák.

Proti tvrzení, že Jistebnici sportoviště chybí, se ale ohrazuje místní občan Pavel Fara.

„Není pravda, že Jistebnice nemá žádný sportovní areál, za sokolovnou jsou určitě dva dobré kurty, a to na tenis, nohejbal a volejbal. Dále pak ještě jeden tenisový a volejbalový kurt. Jsou pod správou Sokola, kam má každý možnost vstoupit a využívat tato sportoviště.”

Přiznává, že i přes poměrně velký počet členů, hojně využívané nejsou.

„Proto si myslím, že by ani tento nový areál nebyl tak často využíván, a proto bych raději investoval právě do těch stávajících kurtů. Je na nich určitě hodně věcí k opravě a k vylepšení,” uvedl v reakci na diskutovanou stavbu.