VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sportoviště přišlo o padesát milionů

Tábor – Před necelým rokem měli táborští sportovci o něco optimističtější výhledy než letos. Vidinu nové víceúčelové haly, která by svým pojetím odpovídala druhému největšímu jihočeskému městu, musejí opustit.

22.5.2013 2
SDÍLEJ:

Stávající areál v Kvapilově ulici se změní k nepoznání. Přístavbou, která nahradí halu, získají sportovní oddíly prostor odpovídající požadavkům vyšších soutěží.Foto: Vizualizace TZMT

Hala u zimního stadionu, která ještě loni v červenci byla v rozpočtovém výhledu do roku 2015 jednou z priorit, se stavět nebude. Sportovci se mají dočkat úspornějšího řešení: rozšíření stávajícího zařízení v Kvapilově ulici, přičemž u zimního stadionu získají tenisté nové kurty.

Důvodem jsou peníze. „Hala u zimního stadionu vycházela na 80 milionů, u rekonstrukce zařízení v Kvapilově ulici potřebujeme méně než třicet," říká starosta Jiří Fišer s tím, že parametry dostavby ale budou odpovídat požadavkům klubů a parametrům vyšších soutěží.

Tábor má ale v záloze 300 milionů korun. „Ke zhodnocení využíváme různých produktů: spořící účty, termínované vklady či vysoce úročené běžné účty a dvě investiční portfolia. O utrácení rozhodují zastupitelé, ale Tábor s téměř miliardovým rozpočtem rezervu mít musí. Tyto peníze by měly jít pouze do velkých investic typu regenerace sídlišť a ne je rozpouštět v běžných výdajích," říká expertka na městský rozpočet Dana Daňková a dodává, že za loňský rok se z uložených peněz získalo do rozpočtu devět milionů.

V obou lokalitách – u stadionu i v Kvapilově ulici rozjíždí radnice řešení pozemků, neboť všechny potřebné nemá ve svém vlastnictví.
„Například v Kvapilově ulici část pozemků vlastní fotbalový klub. Je ale ochota se domluvit," ujišťuje tajemník radnice Lubomír Šrámek. Kromě toho se vedení města zabývá otázkou, zda pro stavbu kurtů nezvolí cestu soukromého investora.

Poslední bolest

Další investicí bude vybudování nových šaten na zimním stadionu. „Ty jsou snad poslední bolestí zimního stadionu. Vzniknou v prostoru pod západní tribunou a možná se tak bude stadion lépe nabízet pro různá soustředění," upřesňuje starosta Jiří Fišer.
To ale bude znamenat přesun sídla bývalého okresního sdružení ČSTV (v Táboře ještě není schválen nový název ČUV – Česká unie sportu). Jak uvedl místostarosta Emil Nývlt, o stěhování už jednají.

Ten také loni řekl, že pokud by v Táboře stála nová víceúčelová hala, mohla by se oživit myšlenka soukromého sporthotelu. S úsporným řešením je opět odsunutá. S potřebou nové haly se na radnici v loňském roce obrátili zástupci čtyř sportovních klubů.

„Taková potřeba je tu už dlouho, teď soutěže řešíme v tělocvičnách škol, protože jediná hala v Kvapilově ulici už nevyhovuje," uvedl loni trenér basketbalistů Pavel Jirman, který se domníval, že odpovídající prostředí by mohlo motivovat i rodiče, aby svoje děti ke sportu přivedli.

Rozhodnutím o rekonstrukci podle něj sport neutrpí. „Je to smysluplné řešení a nejde o náhražku, ale o doplnění celého areálu, který je v dobrém místě. Možná je to tu lepší než u stadionu," řekl Pavel Jirman včera.

Stávající areál v Kvapilově ulici se změní k nepoznání. Přístavbou, která nahradí  halu,  získají sportovní oddíly prostor odpovídající požadavkům  vyšších soutěží.

Také trenérka volejbalistek Dagmar Bártová se úspornějšího řešení neobává. „Pro naše potřeby přístavba vyhovovat bude, pokud se dodrží navržené řešení. Možná by hala u zimního stadionu byla lepší, protože je blízko i škola se sportovními třídami, ale když není tolik peněz, tak i toto řešení je dobré," říká trenérka ovšem s povzdechem, že se nevyřeší ubytování, které potřebují pro pořádání turnajů a kvalifikací a musejí k tomu využívat internáty.

„S ubytováním by se pak daly pořádat větší akce, například soustředění. Hlavně, aby dodrželi slib, že během realizace přístavby bude stávající Kvapilka v provozu," obává se Dagmar Bártová za Volejbal Tábor, kde juniorky a kadetky hrají ligu a žákyně z mistrovství republiky přivezly celkové patnácté místo.

Autor: Alena Šatrová

22.5.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Souběžně s mostem povede i lávka.

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Největší volební okrsek v Táboře? Kupa odpovědnosti a stravenky místo bábovky

Tábor – Ještě než volební místnost největšího okrsku na Táborsku navštívili první nedočkavci, měli už členové jeho komise za sebou první stěžejní díl své práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení