Nebýt pěveckého sboru Harmonie, nevznikl by ani Klub plánských dam. Místem založení byla restarurace.

„Po zpívání nás zhruba polovina chodila do hospody na zvlhčení hlasu. Podle našich zkušeností to nejlépe obstará plzeň v restauraci U Maxima,“ vysvětluje s úsměvem původ vzniku klubu jeho kronikářka Eva Holická. Při posezení se řeč točila od plotny po módu. Ale recepty, co a jak která vaří, vedly. Spojovala je stejná záliba a začaly se scházet pravidelně. Nakonec padlo rozhodnutí, že své kuchařské zkušenosti dají na papír a potěší tím nejen samy sebe, ale i ostatní.

„Ale samotný vznik klubu je dílem našeho plánského ministra kultury Františka Doubka. Studoval v Třeboni, kde existoval klub Třeboňské dámy, tak nám vnuknul myšlenku názvu Klub plánských dam,“ zmiňuje zásluhu vedoucího odboru plánské kultury kronikářka.
Než ale vznikla kuchařka, uplynul nějaký čas. Nejdříve se totiž ženy vrhly na pořádání módní přehlídky.

„Zájem i účast byly překvapující a nad naše očekávání. V místní obřadní síni, kde se konala, bylo narváno. Modely od různých prodejců předváděly i čupr babči z důchoďáku,“ vzpomíná na premiérovou a vydařenou akci další členka, švagrová kronikářky Zdena Holická.
Úspěch módní přehlídky je potěšil a zároveň vznikl závazek. „Ministr od té doby chce každý měsíc jednu akci, tak se snažíme,“ říká paní Eva.

Ale to by klub nebyl tím správným babincem, jak jej samy nazývají, kdyby se jejich kronika neplnila zápisy a fotografiemi z dalších akcí.
Od svého vzniku v březnu roku 2009 už toho stihly požehnaně. Nenechají si ujít žádnou příležitost, jak svůj klub ukázat světu. To se jim povedlo s velkou parádou při oslavě 720. výročí od založení Plané nad Lužnicí. Díky dobrému nápadu Slávky Rokosové při nich prodávaly přebytky ze svých zahrad, a pomohly tak dobré věci. Téměř osmitisícový výdělek jaksepatří zúročily: pro obyvatele místního domu s pečovatelskou službou pořídily sušičku prádla.

Nezahálely ani v červnu předcházejícího roku na tak zvaném vodnickém dni, který se konal v novém sportovním centru za řekou u požární nádrže. Na něm zajišťovaly soutěže pro malé děti.

Na dospěláky se zaměřily při organizaci besedy o zdravé výživě, kde přítomným přednášela Jaroslava Vomáčková. Její besedy jsou nejen u členek klubu vyhlášené a oblíbené.

„Proto se besedy s ní opakují pro velký zájem každé dva měsíce,“ vysvětluje Eva Holická.
Nesmazatelnou stopu ve všech přítomných bezpochyby zanechala Zdena Fantlová, účastnice nacistického odboje Obdivuhodná žena. Přijela jim vyprávět o Osvětimi. „Napsala o tom i knížku. To, co tato žena vydržela, by v dnešní době už nikdo nevydržel,“ míní Zdena Holická.
Plánské dámy si nenechaly ujít ani Svatováclavský jarmark. Prodávaly na něm svoje upečené pochoutky. A strhly i další plánské ženy, které přidaly ruce k dílu. Součástí programu byla i ochutnávka a soutěž o nej pečivo.

Velkou odezvu sklidily při loňské podzimní besedě s lékařem táborské záchranky Milanem Kratochvílem.
„Ta byla opravdu špičková,“ shodují se v hodnocení akce, na niž přišlo i dost mužů. A než se rok s rokem sešel, přišla konečně na řadu vysněná kuchařka.

„Daly jsme hlavy dohromady a světlo světa spatřilo 39 stránek,“ konstatovala Eva Holická. Ale zas tak jednoduché to nebylo.
Než došlo na samotné finále v podobě křtu kuchařky, v samoobsluze mohli Plánští nechávat své rodinné a oblíbené recepty. Na tuto možnost je upozornily Plánské ozvěny i vývěska. Na výběru vhodných receptů se kromě samotných žen podílela i pozvaná odbornice přes diety.
„Do kuchařky se nedostaly recepty, které byly opsány z internetu,“ zmiňuje přísná pravidla zaručující originalitu rodinných receptů Eva.
Po fázi výběru už následovala maličkost: kuchařku finálně zpracovat a s velkou slávou pokřtít. Součástí křtu, jehož se zhostila osoba nejpovolanější, a sice starosta Jiří Šimánek, byla výstava starých kuchařek a starých kuchyňských pomůcek.

Po vernisáži na přítomné čekala módní přehlídka společenských, sportovních a svatebních oděvů a také písničky v podání Harmonie.
Kuchařku, kterou plánské dámy vydaly téměř kompletně za své peníze v nákladu sto kusů výtisků, na místě rozebrala převážně dámská společnost.
Ani druhý rok aktivity Klubu plánských dam nepolevily ve svém tempu. Za sebou má besedu o přírodní kosmetice, pozvaly si opět Jarušku Vomáčkovou a o perníčkách si návštěvníci besedy povídali s Marií Starou.

V dubnu se činorodým ženým povedl masopust. „Patřičně vystrojené, s bílými čepečky na hlavě, prodávaly zabijačkové pochoutky,“ ukazuje František Doubek apartní bílý čepec prodavaček.

Kromě následné besedy o fuchsiích a pomoci při organizaci a obsluze na oslavě dne matek, stejně jako při vodnickém dni, sklidily dámy velký dík za organizaci přednášky o pohybovém ústrojí. K té si pozvaly ortopeda Josefa Lutovského.
Plánské dámy i přes úspěch neusínají na vavřínech. Největší odměnou jim je chvála od těch, kteří se jejich akcí účastní. Hřeje je u srdce a dává jim podnět a sílu do další práce.

„Určitě by bez našich plánských dam byla naše kultura chudší,“ vyzvihuje zásluhy o aktivní život ve městě František Doubek.
Jako rozhodně prospěšný pro celou Planou hodnotí klub i tajemník radnice Antonín Koliha. Ženy si podle něj rozhodně zaslouží za svou činnost i finanční dotaci, kterou dostávají i ostatní aktivní spolky ve městě.

A co mohou příznivci a fandové Klubu plánských dam v nejbližší době očekávat?

„Budeme pokračovat ve zdravé výživě. Uskutečníme besedu s pamětníkem firmy Baťa a na našich pravidelných měsíčních dvouhodinových schůzkách vymyslíme další lákavé akce,“ slibují obě Holické s tím, že momentálně všechny mají plné hlavy Vánoc, které jsou už za dveřmi.

Pavlína Macelová