VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spolek Klub plánských dam upekly ženy v hospodě

Planá nad Lužnicí - Spolkový život.

23.12.2010
SDÍLEJ:

Tahákem besed Klubu Plánských dam je pravidelně Jaroslava Vomáčková (vpravo). Foto: František Doubek

Nebýt pěveckého sboru Harmonie, nevznikl by ani Klub plánských dam. Místem založení byla restarurace.

„Po zpívání nás zhruba polovina chodila do hospody na zvlhčení hlasu. Podle našich zkušeností to nejlépe obstará plzeň v restauraci U Maxima,“ vysvětluje s úsměvem původ vzniku klubu jeho kronikářka Eva Holická. Při posezení se řeč točila od plotny po módu. Ale recepty, co a jak která vaří, vedly. Spojovala je stejná záliba a začaly se scházet pravidelně. Nakonec padlo rozhodnutí, že své kuchařské zkušenosti dají na papír a potěší tím nejen samy sebe, ale i ostatní.

„Ale samotný vznik klubu je dílem našeho plánského ministra kultury Františka Doubka. Studoval v Třeboni, kde existoval klub Třeboňské dámy, tak nám vnuknul myšlenku názvu Klub plánských dam,“ zmiňuje zásluhu vedoucího odboru plánské kultury kronikářka.
Než ale vznikla kuchařka, uplynul nějaký čas. Nejdříve se totiž ženy vrhly na pořádání módní přehlídky.

„Zájem i účast byly překvapující a nad naše očekávání. V místní obřadní síni, kde se konala, bylo narváno. Modely od různých prodejců předváděly i čupr babči z důchoďáku,“ vzpomíná na premiérovou a vydařenou akci další členka, švagrová kronikářky Zdena Holická.
Úspěch módní přehlídky je potěšil a zároveň vznikl závazek. „Ministr od té doby chce každý měsíc jednu akci, tak se snažíme,“ říká paní Eva.

Ale to by klub nebyl tím správným babincem, jak jej samy nazývají, kdyby se jejich kronika neplnila zápisy a fotografiemi z dalších akcí.
Od svého vzniku v březnu roku 2009 už toho stihly požehnaně. Nenechají si ujít žádnou příležitost, jak svůj klub ukázat světu. To se jim povedlo s velkou parádou při oslavě 720. výročí od založení Plané nad Lužnicí. Díky dobrému nápadu Slávky Rokosové při nich prodávaly přebytky ze svých zahrad, a pomohly tak dobré věci. Téměř osmitisícový výdělek jaksepatří zúročily: pro obyvatele místního domu s pečovatelskou službou pořídily sušičku prádla.

Nezahálely ani v červnu předcházejícího roku na tak zvaném vodnickém dni, který se konal v novém sportovním centru za řekou u požární nádrže. Na něm zajišťovaly soutěže pro malé děti.

Na dospěláky se zaměřily při organizaci besedy o zdravé výživě, kde přítomným přednášela Jaroslava Vomáčková. Její besedy jsou nejen u členek klubu vyhlášené a oblíbené.

„Proto se besedy s ní opakují pro velký zájem každé dva měsíce,“ vysvětluje Eva Holická.
Nesmazatelnou stopu ve všech přítomných bezpochyby zanechala Zdena Fantlová, účastnice nacistického odboje Obdivuhodná žena. Přijela jim vyprávět o Osvětimi. „Napsala o tom i knížku. To, co tato žena vydržela, by v dnešní době už nikdo nevydržel,“ míní Zdena Holická.
Plánské dámy si nenechaly ujít ani Svatováclavský jarmark. Prodávaly na něm svoje upečené pochoutky. A strhly i další plánské ženy, které přidaly ruce k dílu. Součástí programu byla i ochutnávka a soutěž o nej pečivo.

Velkou odezvu sklidily při loňské podzimní besedě s lékařem táborské záchranky Milanem Kratochvílem.
„Ta byla opravdu špičková,“ shodují se v hodnocení akce, na niž přišlo i dost mužů. A než se rok s rokem sešel, přišla konečně na řadu vysněná kuchařka.

„Daly jsme hlavy dohromady a světlo světa spatřilo 39 stránek,“ konstatovala Eva Holická. Ale zas tak jednoduché to nebylo.
Než došlo na samotné finále v podobě křtu kuchařky, v samoobsluze mohli Plánští nechávat své rodinné a oblíbené recepty. Na tuto možnost je upozornily Plánské ozvěny i vývěska. Na výběru vhodných receptů se kromě samotných žen podílela i pozvaná odbornice přes diety.
„Do kuchařky se nedostaly recepty, které byly opsány z internetu,“ zmiňuje přísná pravidla zaručující originalitu rodinných receptů Eva.
Po fázi výběru už následovala maličkost: kuchařku finálně zpracovat a s velkou slávou pokřtít. Součástí křtu, jehož se zhostila osoba nejpovolanější, a sice starosta Jiří Šimánek, byla výstava starých kuchařek a starých kuchyňských pomůcek.

Po vernisáži na přítomné čekala módní přehlídka společenských, sportovních a svatebních oděvů a také písničky v podání Harmonie.
Kuchařku, kterou plánské dámy vydaly téměř kompletně za své peníze v nákladu sto kusů výtisků, na místě rozebrala převážně dámská společnost.
Ani druhý rok aktivity Klubu plánských dam nepolevily ve svém tempu. Za sebou má besedu o přírodní kosmetice, pozvaly si opět Jarušku Vomáčkovou a o perníčkách si návštěvníci besedy povídali s Marií Starou.

V dubnu se činorodým ženým povedl masopust. „Patřičně vystrojené, s bílými čepečky na hlavě, prodávaly zabijačkové pochoutky,“ ukazuje František Doubek apartní bílý čepec prodavaček.

Kromě následné besedy o fuchsiích a pomoci při organizaci a obsluze na oslavě dne matek, stejně jako při vodnickém dni, sklidily dámy velký dík za organizaci přednášky o pohybovém ústrojí. K té si pozvaly ortopeda Josefa Lutovského.
Plánské dámy i přes úspěch neusínají na vavřínech. Největší odměnou jim je chvála od těch, kteří se jejich akcí účastní. Hřeje je u srdce a dává jim podnět a sílu do další práce.

„Určitě by bez našich plánských dam byla naše kultura chudší,“ vyzvihuje zásluhy o aktivní život ve městě František Doubek.
Jako rozhodně prospěšný pro celou Planou hodnotí klub i tajemník radnice Antonín Koliha. Ženy si podle něj rozhodně zaslouží za svou činnost i finanční dotaci, kterou dostávají i ostatní aktivní spolky ve městě.

A co mohou příznivci a fandové Klubu plánských dam v nejbližší době očekávat?

„Budeme pokračovat ve zdravé výživě. Uskutečníme besedu s pamětníkem firmy Baťa a na našich pravidelných měsíčních dvouhodinových schůzkách vymyslíme další lákavé akce,“ slibují obě Holické s tím, že momentálně všechny mají plné hlavy Vánoc, které jsou už za dveřmi.

Pavlína Macelová

23.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 15 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní strážný. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: výběrové řízení se bude konat 6.9.2018 v 9:00 v budově ÚP 3.patro č. 410, Společnost G4S Secure Solutions (CZ), a.s. hledá zaměstnance na pozici Strážný na pracoviště do Bechyně, Náplň práce: obchůzková a kontrolní činnost, zajištění celkové bezpečnosti objektu, evidence osob a vozidel, obsluha EPS, EZS, CCTV., Pracovní doba: nepřetržitý provoz, 12ti hodinové směny (denní i noční)., Požadujeme, - Profesní kvalifikace STRÁŽNÝ, kód 68-008-E výhodou /pomůžeme se získáním/, - trestní bezúhonnost, - komunikativnost, základní znalost PC, - nižší střední odborné , střední odborné s výučním listem, - min. 18 let, Nabízíme, - stravenky a příspěvek na čištění uniformy po zkušební době, práci na hlavní pracovní poměr, příjemný kolektiv, kontakt: tel., e-mail. Pracoviště: Group 4 securitas a.s. - pracoviště bechyně, Na Libuši, č.p. 717, 391 65 Bechyně. Informace: Ivana Slavíková, +420 724 793 669.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 19 850 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) vychovatel/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19850 kč, mzda max. 25220 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Uvítáme absolventy pedagogicky zaměřeného studijního oboru. Vztah k mládeži, kreativita, autorita, improvizační schopnosti, kultivovaný zjev a vystupování. , kontakt tel. nebo e-mailem. Pracoviště: Střední uměleckoprůmyslová škola, bechyně, písecká 203, Písecká, č.p. 203, 391 65 Bechyně. Informace: Soňa Houdková, +420 733 344 473.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Pracovník skladu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Osvědčení na VZV výhodou., Pracovní náplň:, Manipulace s materiálem/výrobky., Zajištění nakládky/vykládky materiálu/výrobků., Práce na vnitřním a venkovním skladě materiálu/výrobků., Příspěvek na stravování , Kontakt: emailem.. Pracoviště: Envi-pur, s.r.o. - soběslav, Wilsonova, č.p. 420, 392 01 Soběslav. Informace: Klára Okrouhlíková, +420 731 629 772.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 14 000 Kč

Pomocní skladníci výpomoc do skladu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Je možné se domluvit i na zkrácený úvazek. Je možné chodit i jen pár dnů v týdnu. Vše po domluvě. Vhodné i pro důchodce, studenty, ženy na mateřské dovolené., Výplata je vyplácená každý týden hotově, Nabízíme příjemné pracovní prostředí, dobrý kolektiv, měsíční bonusy k platu. Výplatu je možné vyplácet hotově každý týden., kontakt tel. nebo e-mailem. Pracoviště: Alvarak group a.s., Kanadská, č.p. 775, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Jana Žižlavská,, +420 777 750 425.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Ilustrační foto.

Na co zajít do kina

Libníč se vrátila do historie

V lázeňskou kolonádu se v sobotu proměnila náves v Libníči. V rámci letošních v pořadí již 12. slavností si obec připomněla svou více než 200 let dlouhou lázeňskou historii a zároveň oslavila 100 let Československa.

Události, které tento týden čekají Jihočechy

Jižní Čechy – V pondělí v 17 hodin bude v parku u Tabačky v Táboře odhalen „Nezapomník“, kamenný objekt připomínající 50. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Staví moderní zdravotnické středisko

České Budějovice – Alergologie, diabetologie, ale i kožní lékař nebo třeba zubař. Nejen to má být v novém lékařském domě, který vzniká vedle nákupního centra Géčko v Českých Budějovicích v těsné blízkosti sídliště Vltava. Jeho otevření je naplánované na duben příštího roku a jeho stavba vyjde na sto milionů korun bez DPH.

Až na vrcholky hor se 165 kily na zádech a neckyáda na suchu: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 18. až 19. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT