VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spolek Klub plánských dam upekly ženy v hospodě

Planá nad Lužnicí - Spolkový život.

23.12.2010
SDÍLEJ:

Tahákem besed Klubu Plánských dam je pravidelně Jaroslava Vomáčková (vpravo). Foto: František Doubek

Nebýt pěveckého sboru Harmonie, nevznikl by ani Klub plánských dam. Místem založení byla restarurace.

„Po zpívání nás zhruba polovina chodila do hospody na zvlhčení hlasu. Podle našich zkušeností to nejlépe obstará plzeň v restauraci U Maxima,“ vysvětluje s úsměvem původ vzniku klubu jeho kronikářka Eva Holická. Při posezení se řeč točila od plotny po módu. Ale recepty, co a jak která vaří, vedly. Spojovala je stejná záliba a začaly se scházet pravidelně. Nakonec padlo rozhodnutí, že své kuchařské zkušenosti dají na papír a potěší tím nejen samy sebe, ale i ostatní.

„Ale samotný vznik klubu je dílem našeho plánského ministra kultury Františka Doubka. Studoval v Třeboni, kde existoval klub Třeboňské dámy, tak nám vnuknul myšlenku názvu Klub plánských dam,“ zmiňuje zásluhu vedoucího odboru plánské kultury kronikářka.
Než ale vznikla kuchařka, uplynul nějaký čas. Nejdříve se totiž ženy vrhly na pořádání módní přehlídky.

„Zájem i účast byly překvapující a nad naše očekávání. V místní obřadní síni, kde se konala, bylo narváno. Modely od různých prodejců předváděly i čupr babči z důchoďáku,“ vzpomíná na premiérovou a vydařenou akci další členka, švagrová kronikářky Zdena Holická.
Úspěch módní přehlídky je potěšil a zároveň vznikl závazek. „Ministr od té doby chce každý měsíc jednu akci, tak se snažíme,“ říká paní Eva.

Ale to by klub nebyl tím správným babincem, jak jej samy nazývají, kdyby se jejich kronika neplnila zápisy a fotografiemi z dalších akcí.
Od svého vzniku v březnu roku 2009 už toho stihly požehnaně. Nenechají si ujít žádnou příležitost, jak svůj klub ukázat světu. To se jim povedlo s velkou parádou při oslavě 720. výročí od založení Plané nad Lužnicí. Díky dobrému nápadu Slávky Rokosové při nich prodávaly přebytky ze svých zahrad, a pomohly tak dobré věci. Téměř osmitisícový výdělek jaksepatří zúročily: pro obyvatele místního domu s pečovatelskou službou pořídily sušičku prádla.

Nezahálely ani v červnu předcházejícího roku na tak zvaném vodnickém dni, který se konal v novém sportovním centru za řekou u požární nádrže. Na něm zajišťovaly soutěže pro malé děti.

Na dospěláky se zaměřily při organizaci besedy o zdravé výživě, kde přítomným přednášela Jaroslava Vomáčková. Její besedy jsou nejen u členek klubu vyhlášené a oblíbené.

„Proto se besedy s ní opakují pro velký zájem každé dva měsíce,“ vysvětluje Eva Holická.
Nesmazatelnou stopu ve všech přítomných bezpochyby zanechala Zdena Fantlová, účastnice nacistického odboje Obdivuhodná žena. Přijela jim vyprávět o Osvětimi. „Napsala o tom i knížku. To, co tato žena vydržela, by v dnešní době už nikdo nevydržel,“ míní Zdena Holická.
Plánské dámy si nenechaly ujít ani Svatováclavský jarmark. Prodávaly na něm svoje upečené pochoutky. A strhly i další plánské ženy, které přidaly ruce k dílu. Součástí programu byla i ochutnávka a soutěž o nej pečivo.

Velkou odezvu sklidily při loňské podzimní besedě s lékařem táborské záchranky Milanem Kratochvílem.
„Ta byla opravdu špičková,“ shodují se v hodnocení akce, na niž přišlo i dost mužů. A než se rok s rokem sešel, přišla konečně na řadu vysněná kuchařka.

„Daly jsme hlavy dohromady a světlo světa spatřilo 39 stránek,“ konstatovala Eva Holická. Ale zas tak jednoduché to nebylo.
Než došlo na samotné finále v podobě křtu kuchařky, v samoobsluze mohli Plánští nechávat své rodinné a oblíbené recepty. Na tuto možnost je upozornily Plánské ozvěny i vývěska. Na výběru vhodných receptů se kromě samotných žen podílela i pozvaná odbornice přes diety.
„Do kuchařky se nedostaly recepty, které byly opsány z internetu,“ zmiňuje přísná pravidla zaručující originalitu rodinných receptů Eva.
Po fázi výběru už následovala maličkost: kuchařku finálně zpracovat a s velkou slávou pokřtít. Součástí křtu, jehož se zhostila osoba nejpovolanější, a sice starosta Jiří Šimánek, byla výstava starých kuchařek a starých kuchyňských pomůcek.

Po vernisáži na přítomné čekala módní přehlídka společenských, sportovních a svatebních oděvů a také písničky v podání Harmonie.
Kuchařku, kterou plánské dámy vydaly téměř kompletně za své peníze v nákladu sto kusů výtisků, na místě rozebrala převážně dámská společnost.
Ani druhý rok aktivity Klubu plánských dam nepolevily ve svém tempu. Za sebou má besedu o přírodní kosmetice, pozvaly si opět Jarušku Vomáčkovou a o perníčkách si návštěvníci besedy povídali s Marií Starou.

V dubnu se činorodým ženým povedl masopust. „Patřičně vystrojené, s bílými čepečky na hlavě, prodávaly zabijačkové pochoutky,“ ukazuje František Doubek apartní bílý čepec prodavaček.

Kromě následné besedy o fuchsiích a pomoci při organizaci a obsluze na oslavě dne matek, stejně jako při vodnickém dni, sklidily dámy velký dík za organizaci přednášky o pohybovém ústrojí. K té si pozvaly ortopeda Josefa Lutovského.
Plánské dámy i přes úspěch neusínají na vavřínech. Největší odměnou jim je chvála od těch, kteří se jejich akcí účastní. Hřeje je u srdce a dává jim podnět a sílu do další práce.

„Určitě by bez našich plánských dam byla naše kultura chudší,“ vyzvihuje zásluhy o aktivní život ve městě František Doubek.
Jako rozhodně prospěšný pro celou Planou hodnotí klub i tajemník radnice Antonín Koliha. Ženy si podle něj rozhodně zaslouží za svou činnost i finanční dotaci, kterou dostávají i ostatní aktivní spolky ve městě.

A co mohou příznivci a fandové Klubu plánských dam v nejbližší době očekávat?

„Budeme pokračovat ve zdravé výživě. Uskutečníme besedu s pamětníkem firmy Baťa a na našich pravidelných měsíčních dvouhodinových schůzkách vymyslíme další lákavé akce,“ slibují obě Holické s tím, že momentálně všechny mají plné hlavy Vánoc, které jsou už za dveřmi.

Pavlína Macelová

23.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Leštiči nástrojů a kovů cídič odlitků. Požadované 15 000 Kč

Leštiči nástrojů a kovů cídič odlitků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: pož.: dobrý zdravotní stav - práce je v rizikovém prostředí hluku a prachu, vibrace,, nástup možný ihned - na dobu určitou, vhodné i pro absolventy,, podnikové stravování, dovolená navíc,, kontakt: zaslání životopisu nebo vyplnění dotazníku na vrátnici KMAS. Pracoviště: Kovosvit mas, a.s., náměstí Tomáše Bati, č.p. 419, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Lucie Lefanová, +420 381 632 392.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 22 500 Kč

Elektrotechnici a technici energetici kontroly kvality, laboranti Inspektor kvality. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné i pro absolventy., BRISK Tábor, a.s. hledá nového pracovníka - inspektora kvality pro úsek autoelektroniky. Hlavní náplní práce je kontrola dodržování technologické kázně, shromažďování, analýzy, vyhodnocení neshodných výrobků, provádění zkoušek, vedení statistiky zmetkovitosti, rozbor příčin vad při výrobě atd. Na pozici je možné se zaučit., Zájemcům nabízíme práci ve stabilní a dynamicky se rozvíjející společnosti se zajímavým finančním ohodnocením. Dále možnost podílet se na rozvoji svěřeného úseku, profesní růst a osobní rozvoj, prosot pro samostatnost a kreativitu., Požadované vzdělání: SŠ vzdělání technického směru (strojní, elektro)., Dále požadujeme:, - znalost práce na PC (MS Office - word, excel), - znalost základních nástrojů kvality výhodou, - zkušenosti s vizuální kontrolou, měřením, kvalitou výrobku výhodou, - dobrý zrak, manuální zručnost, - spolehlivost, flexibilita, zodpovědný přístup, analytické myšlení, komunikační dovednosti, - pečlivost a ochota učit se novým věcem, - znalost němčiny výhodou, Zaměstnanecké výhody: podnikové stravování, dovolená navíc, podnikový lékař a zubař v areálu společnosti, odměny za pracovní výročí, odměny za zlepšovací návrhy a sleva v podnikové prodejně., Kontakt: zaslání životopisu a motivačního dopisu.. Pracoviště: Brisk tábor a.s., Vožická, č.p. 2068, 390 02 Tábor 2. Informace: Dana Štegerová, +420 731 557 733.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 16 000 Kč

Řidiči vysokozdvižných vozíků Řidič VZV. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: práce v sobotu v sezónním provozu, řidič vysokozdvižných vozíků, skladník, platný průkaz na VZV, znalost práce na PC, praxe nutná. , příspěvek na stravování, mimořádné odměny, roční prémie, Kontakt: telefonicky, emailem.. Pracoviště: Efko cz s.r.o., Třída Čs. armády, č.p. 839, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Eva Čížková, +420 381 503 123.

Výroba - Výroba Montážní dělník 17 500 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů Pracovník montáže gastronomických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: vhodné pro muže, samostatná kompletace nerezových gastro zařízení podle stanoveného pracovního postupu. Výsledkem Vaší práce tak bude např. nová pizza pec, profi sporák či fritéza, manuální zručnost, odpovědnost za kvalitu odvedené práce, dvousměnný provoz od pondělí do pátku (ranní směna 6:00-14:15, odpolední směna 14:15-22:30), pravidelné navyšování mzdy v návaznosti na Váš výkon a kvalitu odvedené práce, dotované stravování v ceně cca 30 Kč, prémie za docházku až 1000 Kč měsíčně, příspěvek na údržbu pracovních oděvů, kvalifikační příplatek, příplatek za směnnost, práci v čistém a bezpečném prostředí - nová moderní výrobní hala, kvalitní zaškolení a vybavení, možnost pracovního postupu, sleva na firemní výrobky , Kontakt: e-mailem.. Pracoviště: Rm gastro, s.r.o. - pobočka, Třída Čs. armády, č.p. 816, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Pavel Tardovský, +420 702 214 694.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Projekt UNES-CO Kateřiny Šedé vypukne 1. června.
4

EXKLUZIVNĚ: Sídlo firmy UNES-CO bylo slavnostně otevřeno, projekt brzy vypukne

Zeleň v obcích. Ilustrační foto.
28

Nejzelenější města Česka? Lesů a luk si užijí především obyvatelé v příhraničí

AKTUALIZUJEME

OBRAZEM: Bouřka v Nedabyli, voda zaplavila i Jihočeské divadlo

Jižní Čechy/VIDEO/ - Obcí na Českobudějovicku se ve čtvrtek přehnala bouřka a škodila.

Řidiči pozor: V "americké" zatáčce je nehoda, jezdí se kyvadlově

Prachatice/OBRAZEM/ - Jen pár stovek metrů nad Prachaticemi směrem na Volary v místě zvaném "americká" zatáčka se ve čtvrtek 24. května po půl čtvrté odpoledne odehrála srážka osobního a nákladního auta.

V zrcadlovém sále ženy opět pomohly boji proti rakovině

Tábor – Do Fit Studia O.K. na zimním stadionu zavítal v minulých dnech už třetí ročník Růžového dne v pohybu proti rakovině.

Spojilo je jídlo, teď i společná kuchařka

Strakonice - Společná kuchařka přátel a bloggerů byla představena ve středu 23. května v restauraci Sůl a Řepa.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT