Ačkoliv se na začátku pátečního dne nezdálo, že by se počasí umoudřilo a ukázalo se sluníčko, kolem čtvrté hodiny zalily zahradu u Základní umělecké školy v Sezimově Ústí hřejivé paprsky. V pozdním létě a v přátelské atmosféře tu tak velvyslanec Slovinska Leon Marz se starostou Sezimova Ústí Martinem Doležalem zasadili lípu Česko-slovinského přátelství.

Fanfára z trubek žáků ZUŠ, která slavnost zahájila, příjemně podkreslila zasazení další lípy partnerství mezi Slovinskem a Českou republikou. „Jako město jsme s radostí uvítali myšlenku, že na našem území vysadíme strom, jež bude symbolem našeho partnerství se zemí, se kterou máme v historii i současnosti mnoho společného. Věřím a doufám, že se lípě bude dařit, že bude růst a rozvíjet se jako přátelství mezi oběma našimi zeměmi," popřál mladému stromku Martin Doležal. Slovinský velvyslanec Leon Marz poté zlehka zabrousil do historie. „Sama blízkost našich jazyků je důkazem toho, jak blízké jsou si naše národy. Před druhou světovou válkou se v Lublani četly české noviny, pracovali zde čeští podnikatelé, a také tu působili čeští umělci. Komunisický režim a železná opona naše vztahy přerušili, ale nyní se již může naše přátelství opět rozvíjet," řekl s nadějí v hlase Leon Marz.

U slavnostního zasazení lípy nesměl chybět ani Jan Jelšík, který je iniciátorem celé akce. „Víte, Slovinsko je krásná země, miluju jejich hory, lesy a louky. Je tam mnoho krásných jezer a dalších míst, která stojí za to navštívit," usmíval se Jan Jelšík na všechny strany. „Chtěl bych panu Jelšíkovi poděkovat za to, že se stará o českoslovinské vztahy. Již 15 let totiž sází lípy Česko-slovinského přátelství po celé české republice," děkoval za vynaložené úsilí Janu Jelšíkovi Leon Marz.

I školy spolupracují

Protože gymnázium ve městě Škofja Loka již dlouhou dobu spolupracuje se Střední průmyslovou školou strojní a stavební v Táboře, Jože Bogataj, ředitel slovinského gymnázia byl u vysazení také. „Jako ředitel jsem velmi rád, že s námi přijela i skupina našich studentů, kteří spolupracují s Táborem v rámci Táborských setkání. Po České republice je zasazeno již několik desítek našich společných lip a já jsem rád, že je vysazena i zde u školy, se kterou spolupracujeme," zhodnotil Jože Bogataj.

K čerstvě zasazené lípě přihodili lopatu hlíny nejenom starosta Martin Doležal, velvyslanec Leon Marz a Jože Bogataj, chybět nesměl ani Jan Jelšík a Libuše Trávníčková, zástupkyně ředitele SPŠ strojní a stavební v Táboře. „V krásném Slovinsku jsme našli svoji partnerskou školu a každým rokem k nám přijíždějí její studenti na Táborská setkání. Naši studenti také jezdí na krátkodobé studijní pobyty do Slovinska, setkáváme se v mezinárodních projektech a soutěžích, máme opravdu hodně společného," popsala přátelské vztahy obou škol Libuše Trávníčková.

„Naší mladé lípě přeji, aby zakořenila a rostla stejně rychle a dobře, jako zakořenilo roste přátelství mezi Táborem a městem Škofja Loka," popřála stromu partnerství zástupkyně školy nakonec.

Autor: Veronika Gigalová