Helena Oráčová toužila po klidném místě pro svou rodinu, kde by mohla relaxovat a načerpat energii pro náročnou práci. Podnikatelce z Prahy učarovalo místo v Kamenné Lhotě na Táborsku, kde si u lesa koupila pozemek se starým stavením, s tím se časem rozloučila a na místo něj vystavěla kouzelnou smrkovou roubenku. Nazvala ji podle místní části Borotína a nyní ji pronajímá i návštěvníkům v rámci projektu Amazing Places. Svůj vysněný rekreační objekt sama navrhla a vyladila do nejmenších detailů a nyní ho představuje i čtenářům Deníku.

Farma Mračov na Strakonicku slouží hostům od roku 2022.  Majitelé ji vybudovali z bývalé stodoly. Rezervovat si lze dva menší apartmány Pastýřku a Čeledína, či velkého Statkáře.
Farma Mračov je oázou klidu v jižních Čechách. Bratři ze stodoly stvořili ráj

Kouzelné místo zde funguje teprve rok, za jeho budováním stojí velký sen, kreativní tvoření a několik let práce. Příběh roubenky Kamennky se začal psát během koronavirové pandemie a zrodil se v hlavě Heleně Oráčové. Místo, kde Kamennka stojí, ale objevila již dříve. „Už jsem nechtěla být v Praze v paneláku a hledala jsem něco v okolí. Na stole mi ležel asi tři měsíce inzerát s tímto místem ještě s původním domečkem. Byl zděný, teklo mu do střechy a ve sklepě a garáži plesnivěl,“ popisuje začátky.

Láska na první pohled

Když se do lokality dojela podívat, zamilovala se. „To místo mě tak okouzlilo, že jsem si řekla hned v prvním okamžiku, tady chci být. Byla to láska na první pohled,“ usmívá se. Nemovitost i s pozemky koupila asi před šesti lety a začal nekonečný kolotoč stavebních prací pod jejím dohledem. „Ze začátku jsem bojovala s tím, jestli dům zrekonstruovat nebo zbořit, nakonec ale vyhrála druhá varianta,“ prozrazuje Helena Oráčová.

Nedaleko Višňové lze v zastrčené lokalitě u lesa a rybníčku daleko od městského ruchu najít jedinečné dřevěné stavby. Ubytování v plovoucím srubu, či stromovém domě lze spojit i s rybařením.
Tohle je ráj na jihu Čech. Dovolenou tu lze strávit ve srubu na vodě i na stromě

Primárně měl dřevěný objekt sloužit pro rekreační účely její rodině. „Původně to mělo být moje zázemí, chata snů. Zejména pro mě a mé syny, abychom měli kam jezdit,“ vysvětluje. Před pandemií starý dům zbourala a najednou se neměli kam uchýlit. „Začala stavba roubenky a my si pořídili v blízkosti ještě maličkou chatku, takovou „chajdaloupku“, jak říkáme, kam jsme během realizace začali jezdit a odtud stavbu koordinovat,“ dodává, proč přehodnotila účel.

Prostorné stavby na krásném místě jí bylo trochu líto, a hledala další možnosti. „Zjistila jsem, že je to ohromný objekt, rozhodla jsem se, že si to nechci nechat jen pro sebe a podělím se o tu nádheru s ostatními i přes rizika zničení nějakého vybavení. Začala jsem tak roubenku asi před rokem pronajímat,“ upřesňuje Oráčová.

Pestrá zábava přímo v objektu

Objekt si zachoval rodinnou atmosféru, přidala mu pro zvýšení komfortu hostů také další koupelny a rozšířila roubenku i o obytnou půdu. Středobodem a srdcem funkční části jsou modrá kachlová kamna s krbem a plotnou, nadstandardní je nejen vybavení interiéru, ale i venkovní prostředí nabízí řadu možností.

Objekt v místní části obce Drhovle, Mladotické Mlaky, který má pouze 26 metrů čtverečných obytné plochy, nabízí už tři roky hostům veškerý komfort.
Minimalismus v bydlení si lze vyzkoušet na Písecku. Tiny Vacation si zamilujete

K dispozici je koupací jezírko se slanou vodou, velká terasa s grilem, ohniště s posezením, trampolína. Na travnaté ploše si užijí zábavu sportovci, lze si zde zahrát třeba badminton, nohejbal, fotbal, pétanque i kroket. Za nepříznivého počasí mohou hosté obsadit přízemí, kde je vlastní herna vybavená pingpongovým stolem, šipkami, či slaměným terčem s lukem a šípy.

Detaily i nábytek na míru

Vybavení vybírala sama. „Všechno jsem objednávala přes internet, třeba na lampu z Anglie jsem čekala skoro rok, sháněla jsem dlažbu, obklady i dekorace, oblíbila jsem si modrou barvu v kombinaci se dřevem. Řada prvků je na míru, máme tu takového šikovného místního truhláře, který vymyslel pojezdové dveře s kováním i vestavěné postele. Hodiny zase pochází z malého designového obchodu v Táboře,“ zmiňuje drobná blondýnka.

Nápadů na zlepšení má spousty

„Téměř všechno jsem v té době byla nucena objednávat přes internet, třeba na lampu z Anglie jsem čekala skoro rok, sháněla jsem dlažbu, obklady i dekorace, oblíbila jsem si modrou barvu v kombinaci se dřevem. Řada prvků je na míru, máme tu takového šikovného místního truhláře, který se kterým jsem vymýšlela pojezdové dveře s kováním i vestavěné postele. Hodiny zase pochází z malého designového obchodu v Táboře, byly koupeny dříve než trámy na roubenku a měly své jasné místo už v projektu takzvaně na papíře“ zmiňuje drobná blondýnka.

Šelmberský mlýn u Mladé Vožice.
V podhradí Šelmberku se nachází pohádkový mlýn. Má vodníka i rybník plný kaprů

Navrhla i propozice, obklady a další prostorové detaily. „Všechno jsem si dělala sama, vymyslela jsem si, jak bude roubenka vypadat, jaký bude mít půdorys, hrozně mě to bavilo a naplňovalo, zejména skloubit všechny detaily materiálů, barev a nezapomínat u toho i na praktickou stránku“ pochlubila se majitelka. „Dělá mi radost, když lidé přijedou a chválí, to je pro mne největší satisfakce,“ zmiňuje s tím, že má stále nápady, jak vše vylepšit a zdokonalit.

Ke koupání doslova vybízí zmiňované dominantní jezírko na terase. „Jde o koupací jezírko se slanou vodou, na podzim ho budeme přestavovat a vznikne zde takové malé wellness se saunou,“ přibližuje chystanou novinku. V dosahu nechybí jihočeská příroda včetně žab, hadů a vážek. „Okolo chodí také srny, zajíci a další divoká zvěř, kromě rodinné dovolené si lokalitu oblíbily i pracovní týmy pro teambuilding, sportovní oddíly, či novomanželé,“ podotýká dále.

Závěrem zavzpomínala i na veselou příhodu, kterou má spojenou s Kamennkou. „Když jsme to místo objevili, synovi bylo asi pět let, on nám tehdy usnul v autě,“ naznačuje. Vůz zaparkovali ve stínu u lesa a věnovali se prohlídce, ze snění je probudil až křik. „Úplně nás to tu uchvátilo, do reality nás vrátil až jeho řev,“ uzavírá Helena Oráčová.

Tipy z okolí pro volný čas
Přímo v Borotíně je krásná zřícenina hradu a statek Starý zámek, kde se konají kulturní akce, ale i svatební obřady a různé workshopy. V okolí je množství cyklo i pěších stezek, mnoho lokalit pro přírodní koupání a další místa na výlety. Pro děti může být zážitek nejen houbaření v blízkém lese, ale třeba i jízda na koních, jezdecké kluby se nachází nedaleko v Cunkově či Pejšově Lhotě. V Alenině Lhotě je pak možnost golfového vyžití v areálu Čertovo břemeno a v Sudoměřicích u Tábora se zabaví na kurtech zase tenisté. V zimním období lze vyrazit do nedalekého středočeského Monínce na lyže či na Jistebnicko do běžkařských stop.