Výstavu Moderně i klasicky zahájila a návštěvníky přivítala ředitelka Městského střediska kultury a sportu Romana Krůčková. „Přeji všem hezké odpoledne a těší mě, že jste se sešli v tak hojném počtu,“ neskrývala nadšení.

Úvodního slova se chopil Josef Pepíno Balek z Volného sdružení umělců Čech, Moravy a Slovenska a představil přítomné autorky vystavených obrazů. „Na výstavě se samozřejmě podílel i jeden muž, Petr Arnet, ale ten na vernisáž nedorazil. Zbytek obrazů je dílem čtyř dam,“ sdělil úvodem.

JEDINÁ V ČECHÁCH

Jana Volfová z Českých Budějovic mimo umění také velmi ráda cestuje. „Nejvzdálenější zemí, kterou jsem navštívila, jsou asi Filipíny,“ zmínila. Jako jediná v naší republice tvoří plastické a originální mandaly. Své umělecké vyjádření používá jako prostředek poznání a ovlivnění lidské psychiky a mezilidských vztahů.

Lidem maluje osobní energetické obrazy i na přání. „Používám techniku tečkování, pochází z Kanady či Austrálie. Každá mandala se skládá z bodů, každý ten bod je jedno namočení do akrylové barvy. Pracuji se speciálními štětečky či instrumenty, které mají každý jiný průměr,“ popsala neobvyklou techniku.

Vznik obrazu jí zabere přibližně měsíc s tím, že opravdu pracuje osm hodin denně. Namalovala již přes sedm desítek mandal, ve Spektru mohou lidé vidět 21 z nich.

MALUJÍCÍ DŮCHODKYNĚ

Jana Tylová z Dolních Jirčan je v důchodu, začala malovat v roce 2012. „Absolvovala jsem několik výtvarných semestrů a kurzů v ateliéru Malování a kreslení v Praze, učila jsem se nejdříve na známých autorech a potom jsem se dostala k vlastní tvorbě, kde mě inspirovala především rodina. Moje dcera či vnuk. Zbytek jsou náhodná díla, co mě kde zaujalo,“ popsala prezentovanou tvorbu.

Věnuje se akrylové podmalbě a obrazy dokončuje olejem, většinou maluje podle fotografií. „Maluji na plátno, ale doma také tvořím třeba na dřevo. To je spíše kostelní tématika a díla podobná starým mistrům,“ upřesnila. Malování je vyloženě jejím koníčkem. „Je to moje hobby, na zakázku jsem malovala pouze jeden portrét,“ prozradila Jana Tylová.

UČITELKA Z MATEŘINKY

Markéta Adámková z Kameniček u Chrudimi je učitelka v mateřské škole a malování se věnuje ve volných chvílích, podle jejích slov si k němu utíká odpočinout. „Místní malebná krajina mě inspirovala natolik, že jsem začala malovat. Obrazy přibývaly, tak jsme s manželem začali pořádat výstavy i pro veřejnost,“ prozradila své začátky v branži.

Na Vysočině měla už 29 samostatných výstav. „Ta dnešní je vlastně výroční, třicátá. Jsem samouk a hrozně mě to baví,“ upřesnila své motivy. Do Kameniček, které ji inspirují nejvíce, se přestěhovala před 18 lety, když se provdala a začala zde žít s manželem.

Vybrané obrazy jsou prodejné, veřejnost může výstavu navštívit v provozních hodinách informačního střediska či při večerním promítání. Obrazy lze vidět do 4. října, kvetoucí růže pouze do 10. září.