Naopak. „Nový fluidní kotel umožní obcím na Táborsku ekonomicky a ekologicky nakládat s komunálním odpadem. Umožní přeměnit na energii až 50 tisíc tun směsného komunálního odpadu ročně a vyřeší nemožnost ukládání směsného komunálního odpadu na skládkách po roce 2029," vysvětluje přínosy mluvčí C-Energy Miroslav Beneš.

Jak upřesňuje, nový kotel v Plané nahradí dva stávající kotle v areálu bývalé Teplárny Tábor, které spalují hnědé uhlí, topný olej a hnědouhelný dehet. „Přestože již dnes využívá C-Energy tyto kotle v nejmenší možné míře a většinu tepla dodává z ekologického zdroje v Plané nad Lužnicí, bude i odstavení těchto dvou kotlů významným ekologickým přínosem pro region," vyzdvihuje.

„Ještě před deseti lety bylo nutné pro výrobu tepla pro táborskou aglomeraci spálit více než 300 tisíc tun uhlí ve zdrojích v Táboře a v Plané nad Lužnicí. V Plané jsme zastavili spalování uhlí v srpnu 2022, využití směsného komunálního odpadu nám umožní zbourat staré kotle v Táboře a instalovat zde moderní plynový zdroj pro dodávku tepla a elektrické energie ve špičkách spotřeby,“ uvedl Ivo Nejdl, jednatel C-Energy Planá.

Záměr má nejen ekologické, ale také ekonomické přínosy. Na rozdíl od zemního plynu i odpadní štěpky je směsný komunální odpad lokálním zdrojem, u něhož nehrozí velké cenové skoky. „V mixu zdrojů pro výrobu tepla a energií na Táborsku tak do budoucna bude směsný komunální odpad důležitým stabilizačním prvkem,“ doplnil Ivo Nejdl.

Na místě nejsou podle mluvčího společnosti ani obavy z toho, že by provoz spalovny obtěžoval okolí. „Součástí technologie nového fluidního kotle bude nejmodernější vícestupňové čištění spalin, které s rezervou zajistí spolehlivé splnění všech přísných emisních limitů daných nejnovější českou i evropskou legislativou," ujišťuje obyvatele.

A doprava? Podle současných plánů si má spíše polepšit. „Směsný komunální odpad z táborského regionu dnes převážně končí na skládkách v Želči, Hrádku u Pacova a ve Voticích. Pro minimalizaci dopravní zátěže v táborské aglomeraci již vybudovala C-Energy novou komunikaci, která spojuje průmyslovou zónu v Plané nad Lužnicí s přivaděčem od dálnice D3. Naprostá většina vozidel s odpady díky tomu pojede z dálnice rovnou do průmyslové zóny a významně se tak sníží dopravní zátěž v Plané nad Lužnicí, přes kterou dnes projíždějí svozová vozidla na skládku v Želči," nastiňuje Miroslav Beneš.

V novém kotli by měly končit pouze ty odpady, které nelze opětovně využít nebo recyklovat. Jeho provoz se bude moci přizpůsobit množství odpadu, který budou města a obce produkovat, ať už ho přibude, nebo se lidé naopak zlepší v třídění. Je schopen efektivně spalovat 16 - 50 tisíc tun komunálního odpadu ročně.

„V případě včasného získání všech potřebných povolení plánuje C-Energy Planá zahájit zkušební provoz nového kotle v roce 2026. Běžný provoz by pak zařízení mohlo zahájit v roce 2027," dodává Miroslav Beneš k časovému výhledu. Ten finanční mluví o investici 2,1 mld. korun, část nákladů pokryje dotace z modernizačního fondu.