VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soutěž obcí není podle starostů fér

Táborsko - O Vesnici roku se vesnice na Táborsku snaží marně

24.9.2013
SDÍLEJ:

Ve Smilových Horách otevřeli Turistickou ubytovnuFoto: archiv obce

Starostové vesnic a městysů, kteří zkoušejí zviditelnit svoji obec v soutěži Vesnice roku, jsou zklamaní. Na Táborsku podle jejich názoru komisaři body nerozdávají. Přitom ocenění pro vesnici znamená tisíce do pokladen, renomé a uznání lidem, kteří nestojí mimo veřejné dění a snaží se o rozvoj místa, kde žijí. Z regionu se ale od roku 2010 na přední příčky žádná obec nedostala.

Podle starosty Josefa Dvořáka ze Smilových Hor, který na okolnost poukázal, o tom svědčí výsledky za poslední léta: „Z Táborska tam není jediná obec, která by získala nějakou stuhu. Pak to vypadá, že jsme všichni ničemové, kteří tady nic nedělají. Nespokojenost trvá už dlouho," rozčiluje se nad výsledky. „Když vidím, že se na region kašle, tak je to smutné," dodává.

Josef Dvořák považuje za neobjektivní, když odborná komise, která objíždí obce a rozdává stuhy, nemá jediného zástupce z Táborska. V tom s ním souhlasí i řípecký starosta Jindřich Jedlinský: „Hodnotí subjektivně a porovnávají neporovnatelné," míní starosta obce, která se pyšnila prvenstvím v roce 1996 a rok poté se Jindřich Jedlinský stal členem komise. „Hodnotí se nejen, jestli je v obci mateřinka, ale i základka, sociální složení lidí či dopravní spojení. Letošní komise byla nemastná neslaná. Obec si před soutěží přijeli prohlédnout jen autobusem, ani z něj nevystoupili," shrnul.

Jindřich Jedlinský také podotkl, že letošní vítězství Chelčic na Strakonicku bylo zasloužené. Podle tajemnice soutěže Miroslavy Tiché, komise není rozhodně cílena do jednoho regionu. „Členy komise nominují vyhlašovatelé soutěže. Je v ní také starosta vítězné obce z minulého ročníku. Rozhodně to není tak, že by nadržovala nějakému regionu. Stížnost od obcí jsem neobdržela, takže situaci nemůžu posoudit," okomentovala tajemnice Vesnice roku.

Nic nechybí

Na ocenění by mohl pomýšlet Antonín Brož z Borotína. V obci funguje mateřinka i oba stupně základní školy, čistička odpadních vod, vodovod. Obec se za minulých dvanáct let rozrostla o více než stovku občanů. „Nemůžu si úplně stěžovat. V minulosti jsme ocenění získali a v roce 2010 druhé místo. Někdy jsem byl ale také zklamaný. Je s tím dost práce, stojí to peníze i veliké úsilí. Ještě uvidíme, zda se znovu přihlásíme," připustil Antonín Brož.

Pravidelně se do Vesnice roku hlásí také Nadějkov. Starosta Zdeněk Černý říká, že celých jedenáct let jim komisaři vytýkali nevzhledné veřejné prostranství ve středu vesnice.

„Když s opravdovým úsilím spolků, obce, občanů, brigádníků i hostů došlo ke změně náměstí, kterou nám léta navrhovali, nestálo jim to celkem za řeč. Dostali jsme jakýsi diplom, podobné ocenění v této kdysi tak nadšenecké soutěži dostane každá obec, aby se neřeklo. Takže nepopírám, že jsem také zklamaný."

Připojuje se i ratajský starosta Roman Šafránek: „Komisi bych obměnil tak, aby v ní měli větší slovo zástupci obcí. Ti se dokážou lépe vžít do situace navštívené obce než úředníci ministerstva či kraje," navrhuje.

V roce 1999 zvítězily Sudoměřice u Bechyně se starostou Stanislavem Houdkem, který byl poté členem komise. „Byly to takové pionýrské doby a v komisi nás jezdilo asi šest. Poslední dobou se mi zdá, že se roztrhl pytel se stuhami a může tedy dojít k tomu, že se názory tříští. Dříve šlo spíše o venkovskou pospolitost, dnes se možná stává, že je soutěž více úřednická."

Vesnice roku:

• Cílem soutěže je snaha povzbudit obyvatele venkova k účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost uskutečňovaní programů obnovy vesnic a upozornit veřejnost na význam venkova.
• Soutěž prvně vyhlásil spolek pro obnovu venkova v roce 1995. Poté se připojilo ministerstvo pro místní rozvoj, svaz měst a obcí a ministerstvo zemědělství.

Získané stuhy Vesnice roku:

• Příklady hodnocení Jihočeského kraje v pořadí zlatá, modrá, bílá, zelená a oranžová stuha.
2012 Řepice, Pištín, Tálín, Kestřany, Kučeř
2011 Dražíč, Strunkovice nad Blanicí, Pištín, Nerestce, Řepeč
2010 Čížová, Tálín, Sepekov, Chlumany, Přeštěnice
2009 Jankov, Nerestce, Strunkovice n. Blanicí, Drhovle, Branice
2008 Malenice, Řepice, Borotín, Jankov, Dražíč
2007 Ražice, Mičovice, Řepice, Horosedly, Smilovy Hory

Ocenění:
Zlatá stuha: vítěz krajského kola
Modrá stuha: za společenský život
Bílá stuha: za činnost mládeže
Zelená stuha: za péči o zeleň a životní prostředí
Oranžová stuha: za spolupráci obce a zemědělského subjektu

Autor: Kateřina Krejčová

24.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Tábor – Táborští radní schválili zveřejnění v pořadí druhého výběrového řízení na stavbu lávky pro pěší a cyklisty.

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení