Jak za pořadatele informovala Daniela Pilchová, táborské modely budou nejprve usilovat o postup do národního finále. "Nejlepší šestici staveb vybere porota do pátku 24. května. Mladí stavitelé z Česka a Slovenska se utkají o ceny v celkové hodnotě více než 100 tisíc korun," uvedla.

Soutěž Modelium podle ní oslovuje mladé talenty ze středních škol se zaměřením na stavebnictví a dává jim prostor pro rozvoj tvůrčích a technických dovedností. Letošní téma „Plovoucí město“ je povzbudilo k vytvoření inovativních řešení a k zamyšlení se nad možností bydlení v souladu s udržitelným prostředím. Základním stavebním materiálem byla vlnitá lepenka.

Otevření dálnice D3
Dálnice k demolici, prázdné trolejbusy, pár lodí na řece. Projekty budí rozpaky

Celkem se do tvorby plovoucího města pustilo 28 škol (40 týmů) z České republiky a 10 škol (13 týmů) ze Slovenska. "Porota na základě kritérií jako originalita, kreativita, realizovatelnost a ohled na udržitelnost vybere v Česku i na Slovensku šest nejlepších projektů, které postoupí do národních kol," sdělila Daniela Pilchová.

České finále se uskuteční 10. června, finále na Slovensku bude 12. června. Z národních finálových kol pak osm nejlepších týmů zamíří do mezinárodního superfinále v Ostravě, které bude 25. června.

Pořadatelem a generálním partnerem soutěže Modelium je stavební skupina HSF System. Hlavním partnerem soutěže je developerská skupina ANTRACIT. Produktovým partnerem je český Svaz výrobců vlnitých lepenek.