VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soudce nazval neznámý autor pánským přirozením

Tábor – Budova prodejny v obchodní zóně u Baumaxu se nedávno stala nástěnkou pro nevybíravý vzkaz soudci Petru Černému. Neznámý autor ho v něm uráží pánským přirozením a ještě obviňuje z braní úplatků.

28.5.2014 1
SDÍLEJ:

Soudce Petr ČernýFoto: Alena Šatrová

Za zdí nápisu je prodejna nábytku Asko, její vedoucí Eva Novotná nám sdělila, že již o něm informovali správce budovy.

Nápis jste viděl na vlastní oči. Jaký je to pocit?
Musím říci, že se mne to docela dotklo. Aby nebyla mýlka, nedotklo se mě ale tolik to závěrečné označení, protože každý, kdo mne viděl, mohl seznat, že té části mužského těla, s jejímž vulgárním označením jsem srovnán, se, dovolím si tvrdit, opravdu ani trochu nepodobám. Ale také si nedělám iluze o tom, že mnozí obžalovaní o mne takto a ještě hůře mluví. Upřímně řečeno, bylo by divné, aby si vězeň povídal se spoluvězněm a říkal, že ten Černý, který mu dal deset let, je strašně milej chlapík. Že při těchto debatách nevystupuji v roli hlavního kladného hrdiny vím, a nemrzí mě to. Nejsem tu od toho, abych zločincům a komukoli jinému vyhověl a byl s nimi zadobře, ale proto, abych rozhodl o jejich provinění a spravedlivě je potrestal. Nebo také zprostil obžaloby, pokud se zjistí, že to, co jim bylo kladeno za vinu jistě nespáchali, nebo nebylo dost důkazů pro konstatování, že to jistě spáchali.

Přesto lidem, byť může jít o vraha, strašně moc zasahujete do života…
Ale vždycky rozhoduji a také jsem za devatenáct let práce v justici rozhodoval podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Vím, zní to jako fráze, ale je to tak. Znamená to, že toho musíte hodně nastudovat, prožít mnoho dnů i nocí přemýšlením, jak některé věci vyřešit a jaký trest uložit, aby byl spravedlivý. Tedy ani příliš krátký, ani příliš dlouhý. A to musíte dělat jen sama za sebe. I tak se v některých případech nezbavíte pochybností a to je sakra nepříjemný pocit. Srovnat se s ním můžete jen tak, že víte, že jste udělala všechno myslitelné pro to, abyste zjistila pravdu.

A právě tady je prostor, kdy může z druhé strany přijít nabídka peněz…
Ale já nemůžu dovolit, aby moje rozhodování ovlivnilo cokoli, co není v zákoně, tím méně úplatky. Máme totiž nad druhými ukrutně velkou moc a ta zavazuje. Kdyby soudce jednou vzal úplatek, nemohl by se, podle mého hlubokého přesvědčení, před obžalované s čistým svědomím postavit, protože by ztratil morální právo soudit jiné. Soudce, který vezme úplatek, u mne končí. Takového „kolegu" bych rozhodně netrestal nějakým podmíněným trestem. Nejhorším proviněním totiž není jeho osobní selhání, ale to, že poškodil důvěryhodnost všech soudů a soudců a potažmo celého státu, tudíž i důvěru lidí, že se jim u soudu dostane správného rozřešení jejich problémů. A to je na naší práci to nejdůležitější. Dá ohromnou práci a spoustu času, než si uděláte dobré jméno a získáte důvěru druhých, ale stačí jeden okamžik, abyste to všechno, v životě i v profesi, ztratila.

Potom jeden takový nápis na zdi psaný možná jen ze vzteku či hlouposti ublíží víc než jen tím, že si o něm budou lidé chvíli povídat.
Proto bych doporučil všem dalším podobným pisatelům, aby si pečlivě rozmysleli, co kde řeknou nebo napíší. Když to napíší na cizí věc, upozorňuji, že se dopouštějí trestného činu, a to tam ani nemusí psát ošklivou pomluvu, která ostatně trestným činem je také. Zajímá mě, jak to toho dotyčného vůbec napadlo? Jestli si myslí, že pro svoje tvrzení má pádné důvody, a není-li zbabělec, měl by je sdělit na protikorupční linku ministerstva spravedlnosti. Nebo ať mi pošle na zdejší pobočku krajského soudu dopis nebo mail na adresu soudu: podatelna-pobocka@ksoud.cbu.justice.cz. Může se obrátit i na předsedu krajského soudu JUDr. Milana Tripese, který má možnost poslat mne ke kárnému řízení. A se svým podezřením konečně může navštívit též policii nebo státní zastupitelství a podat na mne trestní oznámení. Jsem si však jist, že v mém profesním životě není nic, co by mohl jako úplatek označit. Tudíž se kdykoli obhájím.

Autor: Alena Šatrová

28.5.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Souběžně s mostem povede i lávka.

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Největší volební okrsek v Táboře? Kupa odpovědnosti a stravenky místo bábovky

Tábor – Ještě než volební místnost největšího okrsku na Táborsku navštívili první nedočkavci, měli už členové jeho komise za sebou první stěžejní díl své práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení