Během šesti měsíců stanuli manželé Wallovi ze Soběslavi opět před soudem s nadějí, že jim po sedmi letech vrátí jejich dvě nejmladší děti (7 a 10 let). Opět však ve čtvrtek odcházeli se zklamáním.
„Děti nemají k vlastním rodičům citové vazby, hlavně malá dcerka, a rychlá změna by děti traumatizovala,“ zdůvodnil včera Deníku rozhodnutí krajského soudu soudce Vít Jakšič. Jako první o případu informoval server Aktuálně.cz.
Wallovým odebrali jejich pět dětí v roce 2000, po loňském verdiktu Evropského soudu, že stát pochybil a neměl rodičům děti odebírat, se tři nejstarší vrátily z dětského domova ke svým rodičům. O nejmladší dvě, které soud bez jejich souhlasu svěřil pěstounům, stále bojují a jak řekli Aktuálně. cz, svůj boj nehodlají vzdát.
V závěrečné řeči Jakšič sice uvedl, že důvody k přidělení dětí do pěstounské péče pominuly, neboť poměry v rodině jsou odpovídající, ale v současné době nejsou podmínky pro radikální řez splněny.
Argument soudce o traumatu dětí však Emílii a Jaroslavu Wallovým vadí. „Nám když děti brali, nikdo nezkoumal, jaké trauma jim způsobí. Předtím se zákonem o zájmu dětí řídit nemuseli, nyní to po nás vyžadují,“ řekla po vyslyšení rozsudku Wallová.
Rodiče se rozhodli podat dovolání k Nejvyššímu soudu a také navázat kontakt s dětmi.