Oba mají na hrůzném činu stejný podíl, oba za mřížemi stráví devět let.
Takový rozsudek si včera v soudní síni vyslechli Kateřina Vrchlavská (1979), bytem v Číměři na Jindřichohradecku, a Bohuslav Sladovník 1960) z Kejžlice na Humpolecku. Soud je uznal vinnými z trestného činu znásilnění dítěte mladšího 15 let.
„Neztotožnili jsem se s tím, že by měl jeden z nich na případu větší vinu. Ona jako matka měla svou dceru chránit, ale nevěnovala pozornost ani jejímu sténání. Tím Monice způsobili celoživotní postižení,“ řekl předseda senátu Zdeněk Kučera.
Oběma hrozil trest až 15 let. Soud ale přihlédl k jejich dosud čistému trestnímu rejstříku a k tomu, že při vyšetřování spolupracovali a k činu se přiznali.
„Zvažovali jsem i přísnější trest, ale s ohledem na tyto polehčující okolnosti jsme se rozhodli pro devět let,“ dodal Kučera. Trest si odsouzení odpykají ve věznici s ostrahou. Obhájci si nechali lhůtu na odvolání.
Po zhlédnutí videozáznamu, který si aktéři z osudného večera pořídili, bylo podle Kučery patrné, že matka při činu neprojevovala lítost a malá Monika prožívala mučivé útrapy. Tehdy sedmiletá dívka se sice bránila a sténala, ale ani u vlastní mámy nenašla zastání. U mentálně i zdravotně postižené Moniky využili její bezbrannosti.

Hrůzný prožitek

Matka Moniky a její téměř o dvacet let starší přítel hluchoněmou dívku zapojili do svých sexulních praktik jednoho večera koncem roku 2006. Z videa, které si natáčeli, je podle soudce patrné, že dívku přes odpor připoutali za ruce, nohy a přes břicho k lůžku. Šátkem ji ovázali ústa a nos a omamovali ji éterem, který sami při sexu používali. Zneužívali ji prsty a podomácku vyrobené vibrátory.
Monika plakala. „Hladila jsem ji tedy po hlavě,“ vypovídala Vrchlavská.
„Vůbec jsem si neuvědomovala, proč to dělám, a toužila, aby se některé z dalších dětí probudilo a já mohla odejít. Vše jsem udělala pod nátlakem, přítel mi vyhrožoval, že když mne živí, že to musím udělat,“ uvedla také Vrchlavská u soudu.
Když včera odcházela ze soudní síně, zamávala svým zlomeným příbuzným. Devět let se s nimi na svobodě neuvidí. A devět let nebude vychovávat svoje čtyři děti – Tomáše (12), Moniku (9), Jakuba (6) a Vlastimila (2).
K rozsudku se odsouzení nevyjádřili.