A dokonce dvakrát. Jednak se radní za T2020 sešli v plném počtu, čímž si udrželi většinu, a jednak je tentokrát podpořila i Simona Žirovnická z ODS. Dosud se spolu s kolegy z ODS hlasování zdržovala. Až letos řekla vlajce ano.

Žirovnická dosud veřejně prezentovala svůj názor, že vlajka utiskovaného Tibetu před radnicí viset nemusí, když na žerď nikdy nevyjela ani před ministerstvem zahraničí a ani před americkým Bílým domem.

„Jsem názoru, že města nemají dělat samostatnou zahraniční politiku,“ řekla před dvěma lety s tím, že vztahy s Čínou mají řešit diplomaté.
Přesto Simona Žirovnická dnes tvrdí, že nejde o názorovou změnu.

„Jen jsem nechtěla, aby o nás zase tvrdili, že ODS tento akt blokuje. I nadále si totiž myslím, že ze strany T2020 jde jen o hloupé a laciné gesto, které nikomu nepomůže. Jako hrdinství bych uznala, kdyby vzali vlajku a odjeli s ní do Pekingu,“ vysvětlila.

Občanští demokraté prý chtějí solidaritu vést jiným směrem. Do konce svého volebního mandátu ještě chtějí stihnout například charitativní koncert, jehož výtěžek by šel na konkrétní pomoc.

„Je plno zemí, kde lidé trpí, například na Haiti,“ upřesnila včera radní Žirovnická.

Vlajka před radnicí zavlaje 10. března, v den 51. výročí, kdy bylo v hlavní tibetském městě Lhase násilně potlačeno povstání Tibeťanů proti čínské okupaci. Zemřely při něm desítky tisíc lidí.