VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šoféři s výměnou pneumatik otálejí

Tábor - Od 1. listopadu už bychom měli jezdit jen na zimních pneumatikách. Z aut bychom je pak měli sundat v dubnu

31.10.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Bergman Martin

Ludvík Macák z Tábora s přezutím letních pneumatik na zimní ještě několik dnů otálí. Jak poznamenal, až přijde pravý čas, vyjede s autem před garáž, vezme hever a další potřebné nářadí a pneumatiky přehodí sám.

„Já zimní gumy měním pravidelně každý rok. Na letních bych si na sněhu netroufl jezdit. Teď si ale ještě dávám načas, je teplo a nechtěl bych, aby se mi zmenšil vzorek," míní třiatřicetiletý malíř pokojů, který nové pneumatiky koupil před dvěma lety. Ze svého okolí zná ještě několik lidí, kteří se na výměnu pneumatik také teprve chystají.

„V soukromém autě moc kilometrů nenajezdím, jelikož nejvíce času strávím ve firemním. Odhaduji, že mi za zimu na tachometru přibude kolem pěti tisíc kilometrů," poznamenal Ludvík Macák, který se u přezouvání gum řídí předpovědí meteorologů. Jakmile ohlásí noční mrazy, připravuje se na práci. Pro úplně nové gumy se vydá nejdříve tak za čtyři roky.

Zatím je volněji

Také stovky dalších řidičů se zřejmě řídí podle předpovědí a dokud je hezké počasí a meteorologové neslibují sníh a mráz, nic je k výměně nenutí. Proto ve většině táborských pneuservisů berou zájemce ještě bez objednání.

Výjimkou je Pneu Růžička z Tábora Náchoda. „Přezouváme už tři týdny. Lidé o povinnosti vědí, a tak chodí s předstihem. Dnes jsme objednávali až na sedmého listopadu. Když ale přijde řidič bez objednání, snažíme se mu vyhovět," konstatoval provozovatel firmy Vladimír Růžička.

Podle něj by lidé měli o výměně letních pneumatik za zimní uvažovat ve chvíli, kdy se teplota přibližně týden pohybuje kolem sedmi stupňů Celsia. „Rozdíl mezi oběma pneumatikami je velký. Letní je z tvrdé směsi, při nízkých teplotách tuhne a poté hůře přilne k povrchu vozovky, což znamená, že více klouže. Auto se pak stává neovladatelné, takže nezabrzdíte, ani nezatočíte. Zimní je naopak z tvrdé směsi, má lepší přilnavost a také kratší brzdnou dráhu," vysvětlil některé parametry Vladimír Růžička.

Také podle pojišťoven se přezouvání pneumatik rozhodně vyplatí. Pokud totiž řidič způsobí v zimě dopravní nehodu a je mu prokázáno, že na souvislé vrstvě sněhu či ledu nejel na zimních pneumatikách, může po něm pojišťovna vzniklou škodu vymáhat.

„Klienti totiž často podceňují fakt, že nevhodné obutí vozidla může zásadně ovlivnit nejen samotný vznik škody, ale i rozsah jejích následků," zdůvodňuje Libor Beran, metodik likvidace škod z autopojištění Allianz.

V poslední době se ovšem také množí případy, kdy se pneumatiky stávají terčem zlodějů. Jeden takový táborští policisté zaznamenali na začátku tohoto týdne.

Jak uvedl mluvčí táborských policistů Miroslav Doubek, pachatelé se vloupali do sklepa domu v ulici Dukelských bojovníků v Táboře, kde měla majitelka uložené zimní obutí. „Přišla o celou sadu čtyř zimních pneumatik na plechových discích v celkové hodnotě šest tisíc," upřesnil Miroslav Doubek.

Užitečné rady pro motoristy

• Na uložení pneumatik záleží. Vadí jim ozón, vysoké teploty a ropné výpary. Pokud se při skladování tomuto vyvarujete, lze je používat léta (při doporučené hloubce vzorku). Na dobu používání má tedy vliv řidič hlavně skladováním nepoužívané sady. Udávaná doba 5 až 6 let je tedy jen informativní
Životnost pneumatik žádný výrobce neuvádí, záleží totiž na spoustě okolností a vlivů, jako jsou způsob jízdy, zatížení vozidla, správné huštění, povrch vozovky a podobně. Je však důležité vědět, že i pneumatika, která stále splňuje podmínky pro provoz, stárne, mění se její složení, a tím se zhoršují její vlastnosti
Povinnost jezdit pouze se zimními pneumatikami trvá do 31. března, v některých úsecích ale může být dokonce až do 30. dubna, případně i déle umístěna dopravní značka Zimní výbava s doplňkovou tabulkou přikazující, za jakého stavu a počasí je třeba mít zimní pneumatiky
• V osmi úsecích na Táborsku, a to v okolí Choustnicka a Jistebnicka řidiči naleznou značku Sněhové řetězy, což znamená, že v tomto úseku musí na kola svého vozidla nasadit sněhové řetězy
• Policisté se od 1. listopadu vzhledem k povětrnostním podmínkám soustředí i na kontrolu zimních pneumatik. Pokud objeví řidiče, který vzhledem k předpovědi počasí nemá na automobilu zimní obutí či řetězy, mohou mu na místě udělit blokovou pokutu do 2000 korun, ve správním řízení pak od 1500 do 2500 korun.

Otázka dne: Víte, od kdy jsou povinné zimní pneumatiky? Dbáte na včasné přezutí?

Jana NovákováJana Nováková, Tábor

Vím, že auto má být přezuté od začátku listopadu, ale po pravdě na to moc nedbám. Řídím se počasím, a to nás sněhem na rozdíl od loňského roku ještě nepřekvapilo. Spíš hlídám značky a vyhýbám se úsekům, které jsou označené modrou dopravní značkou s vločkou – zimní výbava. Takže nejezdím po dálnici směrem na Brno. Přezuju, až přijdou mrazíky.

Jana BohuslávkováJana Bohuslávková, Tábor

Já autem nejezdím, ani jsem si nedělala řidičák. Jsem tedy odkázaná na autobusy a celkem mi to vyhovuje. U nás v rodině řídí přítel a dcera, takže vím, že zimní výbava je povinná od začátku listopadu. Auto nemáme, takže nám alespoň odpadají výdaje s tím spojené. Uvažujeme, že ale nějaké pořídíme, protože například nákupy by byly snazší.

Ivan ŠolleIvan Šolle, Veselí nad Lužnicí

Já už mám pneumatiky vyměněné. Do pneuservisu jsem šel s předstihem, dokud nebylo příliš obsazeno. Přezouvám pravidelně každý rok, ale pneuservis navštěvuji v závislosti na počasí. Když meteorologové předpovídají nízké teploty, jedu do pneuservisu. Myslím si, že je dobře, že auta musí mít zimní pneumatiky. Na sněhu a náledí jsou pak neocenitelné.
Jiří NovotnýJiří Novotný, Radkov

Povinnost přezout auto vzniká na začátku listopadu. My jsme gumy ještě nevyměnili a zatím se na to ani nechystáme. Zařídíme se až podle počasí a podle toho, jaká bude jeho předpověď. Děláme to tak každý rok. Mít zimní pneumatiky ještě neznamená, že bude méně nehod. Podle mě je hlavní příčina, že lidé neumějí přizpůsobit své řidičské schopnosti podmínkám.

Autor: Lucie Janečková

31.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 26 020 Kč

Učitelé odborných předmětů, praktického vyučování a odborného výcviku (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel matematiky a výpočetní techniky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky na vzdělání: učitelství pro střední školy nebo odpovídající vysokoškolské vzdělání v oboru IT a matematiky doplněné studiem pedagogiky. Výuka matematiky a výpočetní techniky v maturitních oborech přírodovědné lyceum, ekologie a ŽP, analýza potravin, technologie potravin., Zaměstnanecké výhody: příspěvky na obědy, rekreaci., Kontakt: telefonicky (v pracovních dnech 7:00-14:00), emailem.. Pracoviště: Střední odborná škola ekologická a potravinářská, veselí nad lužnicí, blatské sídliště 600/i, Blatské sídliště, č.p. 600, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Ladislav Honsa, +420 381 500 511.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 100 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocná pracovní síla. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Čištění a balení výrobků, vhodné pro ženy. Kontakt: mailem.. Pracoviště: Pavel šteker-provoz, Vožická, č.p. 620, 390 02 Tábor 2. Informace: Pavel Šteker, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 22 000 Kč

Ostatní pracovníci v sociálních službách v oblasti ambulantních a terénních služeb a domácí péče Terénní pracovník/pracovnice. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: Aktivní vyhledávání a poskytování služeb uživatelům nelegálních drog, alkoholu a patologickým hráčům v Táboře a okolí. Výměnný program, sociální služby, poradenství, vedení dokumentace., Požadujeme:, - vzdělání: VŠ/VOŠ (sociální pracovník dle zákona 108/2006 Sb., adiktolog, všeobecná sestra) nebo středoškolské+kvalifikační kurz Pracovník v sociálních službách v min.rozsahu 150 hodin., - schopnost komunikace s uživateli drog, - základní orientace v drogové problematice, - praxe v oboru vítána, , Profesní CV a motivační dopis zasílejte do 31.7.2018 na: auritus@iol.cz., Se zasláním CV a motivačního dopisu uchazeč o zaměstnání souhlasí s tím, že organizace je oprávněna jeho osobní údaje zpracovávat po dobu nezbytnou k provedení výběrového řízení., Kontakt: emailem (zaslání profesního CV+motivačního dopisu do 31.7.2018).. Pracoviště: Auritus - centrum pro lidi ohrožené drogou, Klokotská, č.p. 114, 390 01 Tábor 1. Informace: Blanka Kačírková, +420 381 255 999.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 22 000 Kč

Účetní všeobecní Účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zkušební doba: 3 měsíce., Hlavní pracovní náplň: účtování faktur, vedení účetnictví, investiční majetek, materiálové účetnictví, finanční účetnictví, zúčtovací vztahy, dodavatelské a odběratelské faktury, kapitálové úč., práce na měsíční a roční uzávěrce, odborné účetní a ekonomické práce, podílí se na oběhu účetních dokladů, aktualizace denní databáze udržování kmenových dat a zaúčtováním příslušných dokladů, účtování JCD a zahraničních faktur., Požadujeme: SŠ vzdělání ekonomické (VŠ ekonomická výhodou). Kvalifikaci lze prokázat i osvědčením o zkoušce z profesní kvalifikace dle Národní soustavy kvalifikací. Požadovaná praxe v oboru 5 let, podvojné účetnictví podmínkou. PC znalosti - základní, ŘP sk.B., Další specifikace: znalost účtování ve výrobním podniku se sklady a várobou, základní znalost daňových zákonů (daň z příjmu, DPH, silniční daň), flexibilita, zodpovědnost a samostatnost, znalost systému AXAPTA výhodou, místo bydliště Soběslav a přilehlé okolí výhodou., Nabízíme: práci se špičkovým výpočetním systémem, dobré platové podmínky včetně systému odměn, možnost dalšího vzdělávání a zvyšování kvalifikace., Zaměstnancké benefity: 5 týdnů dovolené, odměny za pracovní věrnost firmě, příspěvek na penzijní připojištění, sociální výpomoc v mimořádných životních situacích, příspěvek na závodní stravování, benefitní poukázky., Kontaktní osoba: Olga Martinů (724 728 887), Blanka novotná (602 355 341, 389 016 222, bnovotna@mjgroup.cz). Pracoviště: Investix a.s., sob., Zátkova, č.p. 495, 392 01 Soběslav. Informace: Olga Martinů, +420 724 728 887.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ZDENĚK STROMŠÍK z Vítkovic může být spokojený.

Sprinter Zdeněk Stromšík pokořil v Táboře český rekord

Na plavbu ze Soběslavi do Plané nad Lužnicí se vydala třicítka vodáků v kostýmech.
30

OBRAZEM: Lužnici ovládli vodáci v kostýmech

V chotovinské mateřské škole je kvůli rekonstrukci i o prázdninách živo

Chotoviny – Navzdory poklidnému průběhu prázdnin je v chotovinské mateřské škole hodně živo. Stojí za tím avizovaná rekonstrukce jejích dvou nejstarších tříd.

Rod Lannů připomíná venkovní galerie

České Budějovice - Letní venkovní Galerie Na soutoku řek Vltavy a Malše nedaleko náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích představuje pozoruhodné dílo místních rodáků z rodiny Lannů.

Kulturní dědictví uvidíte na Hluboké.

Hluboká nad Vltavou – Kulturní dědictví naší země v asi 172 obrazech můžete v tuto chvíli vidět v Zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou na výstavě Česká krajinomalba: Ze sbírek pojišťovny Kooperativa.

Na co zajít do kina

Táborsko - Přinášíme přehled programu kin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT