Ve středu zveřejnil vyhlašovatel srovnávacího výzkumu týdeník Ekonom aspolečnost Europia CS, jihočeský žebříček nejlepších měst pro byznys. V konkurenci 17 měst zvítězila Třeboň, druhou příčku obsadil Písek a třetí Jindřichův Hradec.

Z táborského okresu nasbíral body Tábor za podnikavé obyvatele a Soběslav ze nejlepší emailovou komunikaci úředníků. Tyto kategorie za pořadatele představil Michal Kaderka: „Tábor má z počtu ekonomicky aktivních lidí nejvíce podnikatelů v kraji. Pro město je to důležité v tom, že v něm hodně lidí podniká, byť to může být pomocí Schwarzsystému. Důležité ale je, že pracují, což je pozitivní. Soběslav zvítězila v elektronické komunikaci radnice, kterou jsme sledovali v období od ledna do června, a to formou fiktivního klienta. Soběslavští odpovídali dobře, ale aby zvítězili, museli i rychle.“

Třeboň si první příčku zaslouží hlavně díky nejlepším dílčím výsledkům v oblasti podmínek pracovního trhu. V ní se zohledňuje například míra nezaměstnanosti, výše průměrného platu či konkurence na pracovním trhu. Dalších dobrých výsledků dosáhla Třeboň v oblastech kvality lokality a podnikatelského prostředí. Ty hodnotí například kriminalitu nebo vzdálenost města k dálnici, respektive počet firem nebo podíl středních a velkých firem v hodnoceném městě.

Písek si ve čtvrtém ročníku výzkumu zasloužil druhé místho hlavně díky kvalitě veřejné správy, která hodnotí mimo jiné počet strážníků, kapacitu mateřských škol či elektronickou komunikaci radnice. Velmi pozitivně hodnotili Písek také místní podnikatelé.

Na třetí příčce se v Jihočeském kraji umístil Jindřichův Hradec. Město, které v loňském ročníku skončilo až jedenácté, letos bodovalo hlavně v oblasti kvality veřejné správy a lokality.
Vyhlášení celorepublikového žebříčku 227 obcí výzkumu Město pro byznys se uskuteční 30. listopadu v Praze. Loni se nejlepším městem pro podnikání stal Písek, na druhém místě skončila Nová Paka a třetí příčku obsadil Prostějov.
Obce se ve výzkumu Město pro byznys hodnotí na základě padesáti kritérií rozdělených do šesti oblastí. Tábor a Soběslav se letos dočkaly pouze dílčích uznání.