Tento stav potrvá zhruba čtvrt roku, potom se Soběslavští dočkají nového náměstí s parkovištěm i regulovaného systému parkování v centru města. Už od středy je pro vozidla otevřena nová plocha, která se nachází na jižní straně náměstí.

Informaci upřesnil místostarosta Vladimír Drachovský. „Vzniklo zde třináct parkovacích míst. Parkoviště není nijak označené a může se využívat neomezeně. Je to ale otázka času, protože na přelomu října a listopadu vejde v platnost nová vyhláška o parkovacím systému,“ poznamenal s tím, že ve stejné době dojde i na distribuci abonentských a rezidentních karet občanům, kteří na ně mají nárok. „Jedná se o občany trvale bydlící v takzvané regulované zóně v centru Soběslavi. Do té spadá náměstí Republiky, ulice Palackého, Jirsíkova, Bezděkova, Petra Voka, Komenského, Protifašistických bojovníků a Kostelní,“ předeslal už dříve na besedě s občany města. Na bytovou jednotku připadá jedna bezplatná rezidentní kartu. Na abonentskou kartu má nárok podnikatel se sídlem provozovny v regulované oblasti.

Parkování v centru bude rozděleno na tři zóny; modrá bude určená pro rezidenty a abonenty, zelená pro všechny ostatní. Červená zóna vyznačí takzvaná vyhrazená stání. Některé zvyklosti však zůstanou zachovány. Parkování zůstane nezpoplatněné, ale jen na omezenou dobu. Krátkodobé stání na hodinu bude nadále k dispozici u Jednoty Coop, Komerční banky, České spořitelny, U Husa, u pošty či v Komenského a Bezděkově ulici. Na dvě hodiny lidé odstaví svůj vůz u polikliniky a kulturního domu. Časově omezené stání je plánované pro všední dny od 7 do 16 hodin a o víkendu od 8 do 11 hodin. „Po této době mohou být tato místa využívána neomezeně,“ vysvětlil Vladimír Drachovský.

K neomezenému celodennímu stání lze už nyní využít několik odstavných parkovišť s větší kapacitou. Jedná se o parkovací plochu v Riegrově ulici u vlakového nádraží, v Nové ulici u restaurace Paluba, ve Wilsonově ulici u Jitony, a také parkoviště u plaveckého bazénu či nově vyhrazená místa na autobusovém nádraží. „Provizorní parkoviště na autobusovém nádraží bude takto fungovat asi dva roky, do budoucna se tu počítá s přestavbou. Momentálně čekáme, jak dopadne žádost o dotaci,“ uzavřel prozatím téma parkování soběslavský místostarosta.