Nejprve bazén, pak náměstí a nyní se konečně dočkají i soběslavští senioři. Jejich domov vyroste o jedno patro, zhruba o 26 pokojů. Investice by neměla přesáhnout 25 milionů korun.

Kapacita okresu:
Bechyně – 122 lůžek (plný stav)
Chýnov – 77 lůžek (plný stav)
Soběslav – 76 lůžek (plný stav)
Tábor + Sezimovo Ústí – připravuje stavbu za 90 milionů
Borotín – postaví nový SD
Jistebnice – o investici přišla
Sezimovo Ústí - má projekt na DPS max. 100 míst

Samozřejmě požádáme o dotaci, máme čas do konce března," potvrdil místostarosta Vladimír Drachovský. V ideálním případě by dotace pokryla 80 procent částky, zbytek pak doplatí město. Pokud s žádostí uspěje, je připraveno zařadit investici do letošního roku. V opačném případě ji odsune.
Nedostatek volných míst v místním domově řeší jeho vedení už několik let. Současných 76 míst je zcela naplněných. „Rádi bychom kapacitu navýšili na sto pokojů. Cítíme tlak veřejnosti, stále víc a víc lidí o místo žádá. Nikdy sice nevyhovíme všem, ale rádi bychom ubytovali opravdu akutní případy nemocných lidí, o které se už rodina nemůže nebo nezvládá postarat," vysvětlila ředitelka senior domu Zina Petrásková.

Postupně již vzniká projekt přístavby a je jisté, že nové podlaží bude kopírovat patro pod sebou. Kromě pokojů by tu měla vzniknout sesterna a případně archiv, který domov postrádá. Obyvatelé města rozšíření kapacity vítají. „Je to určitě dobrý nápad, protože míst v domovech pro seniory je málo a dlouho se na ně čeká," říká Soběslavačka Lucie Bartůšková.
Úplně nový domov seniorů by mohl vyrůst už v příštím roce v centru Borotína. „Dvacet nových bytů vyjde zhruba na dvacet milionů korun," naznačila rozsah místostarostka Lenka Pípalová.  

Borotínští už o výstavbě nového domu pro starší lidi hovoří minimálně pět let. Dlouho totiž nemohli najít investora, který by dal do projektu peníze. „Máme vytypovanou lokalitu v centru obce, která je pro tyto účely ideální. Sami jsme ale do domova jako obec nemohli investovat, protože dáváme peníze do mnoha jiných akcí, které by dům pro seniory úplně vyřadil. Na jeho výstavbu a provoz jsme vypsali výběrové řízení, do kterého se přihlásil jediný investor," vysvětlila Lenka Pípalová.

Bouřlivá diskuze

Přiznala ale, že přesvědčit občany, aby se záměry městyse souhlasili, nebylo vůbec snadné.
„Dlouze jsme o tom diskutovali, snad na čtyřech či pěti zastupitelstvech. Rozhodně jsme se nerozhodli hned. Lokalita byla předem určená, ale neměli jsme investora. Teď, když se našel, tak se zase občané báli, že prodáme obecní majetek soukromníkovi. Nakonec jsme je ale přesvědčili o tom, že pro obec to není vůbec nevýhodné, právě naopak," ujišťuje Lenka Pípalová.

Borotín má smluvně zajištěno, že domov bude v provozu minimálně dalších dvacet let a budou v něm přednostně ubytovaní místní občané. Veškerá rizika spojená s výstavbou a provozem zařízení půjdou přímo za investorem a vstupní investice nezatíží obecní rozpočet.
„Investor samozřejmě čeká na dotaci. Letos ale nejspíš nestihne podat žádost, takže se akce uskuteční asi až v příštím roce," míní Lenka Pípalová a dodává, že firma zatím pracuje na projektové dokumentaci stavby.

Jistebnice neuspěla

Před stejným rozhodnutím jako Borotín stála v uplynulém roce i Jistebnice. Zastupitelé ale po dlouhých debatách výstavbu domu seniorů za 22 milionů korun neschválili. „Někteří z nich měli obavu, že by výstavbu financovala soukromá firma. Chtěli, abychom si to postavili sami, ale to bychom do toho investovali zhruba deset milionů, a pozastavili tak zbylé investiční akce. Zabýváme se teď zhruba dalšími patnácti dotačními projekty, které by tím padly," vysvětluje starosta Vladimír Mašek.

Zastupitelé se ale podle něj obávali i dalších věcí. „Nevěřili, že může soukromá firma podnikat s téměř minimálním ziskem a nechápali, že zisk se v této oblasti téměř generovat nesmí. Padly tu také celkem oprávněné názory, že by domov stál v kopci nad kulturním domem v Úvozní ulici. V naší kopcovité oblasti je ale téměř nemožné najít rovnou plochu," říká. I tak se ale v příštím roce pokusí vhodnější obecní pozemek najít. „Uvidíme, jak bude se senior domem úspěšný Borotín a jiné obce. Pak bych rád toto téma nadnesl v zastupitelstvu znovu, protože si myslím, že je obrovská škoda, že jsme o tuto investici přišli. Domnívám se, že je potřebné se ještě výstavbou domu seniorů zabývat a najít vhodné řešení,"myslí si.

V Jistebnici je totiž podle starosty dost zájemců, kteří by o podobné bydlení stáli. „Žije tu spoustu lidí, kteří zůstali sami v dvougeneračním domě a z jednoho důchodu jeho provoz nezaplatí. Stěhovat se ale nechtějí a právě pro ně by byl domov pro seniory ideálním řešením. Lidé se navíc nemusejí bát, nájem by tam neměli drahý. Dvacet let by tam bylo regulované nájemné 57 korun za metr čtvereční," uvedl starosta s tím, že domov by byl výhodný také z hlediska rozvoje regionu.

Teď je podle něj jen otázka, zda v případě ochoty zastupitelů bude mít firma ještě stále zájem, nebo dá přednost někomu jinému. Původně by mohla na domov pro starší lidi získat dotaci 200 až 500 tisíc euro, což je v přepočtu 7 až 13 milionů korun. Zbylé peníze plánovala doplatit ze svého.
Bechyňský dům pro seniory před rokem vyrostl za 162 milionů korun na sídlišti Na Libuši, kam se lidé přestěhovali z nedalekého náměstí TGM i ze vzdálenějších Tučap, kde domov zavřeli. Se současným stavem domova je jeho vedení spokojené. „Máme tu sto dvacet dva lůžek a kapacita je plně obsazená. Pořád se k nám někdo hlásí, ale myslím, že jsme chopní žádosti pokrývat," říká ředitelka domova Alena Sakařová s tím, že o navýšení kapacity prostoru neuvažují. Je to jejich maximum.

Rovněž chýnovský dům pro seniory je trvale obsazený. Ze sedmasedmdesáti lůžek, z nichž šestatřicet je určeno pro pacienty s Alzheimerovou chorobou, není volné ani jedno. „Jsme trvale obsazení. Někteří lidé musí na místo čekat," uvedla vedoucí domova Jana Zadražilová s tím, že o navýšení kapacity ale zatím ještě se zřizovatelem nejednali.

Plány za téměr 100 milionů

Nové zařízení pro seniory plánuje i Tábor a Sezimovo Ústí. Tábor na pozemcích před nemocnicí, Ústí v místech současné městské knihovny v horní části města. Hlavní část objektu v Táboře se zaměří na lidi nemocné Alzheimerovou chorobou nebo stařeckou demencí. Součástí centra by měl být domov pro 45 klientů, dále dům s pečovatelskou službou s kapacitou 25 bytů a prostory pro sociální služby. Předpokládané náklady na stavbu činí 90 milionů, na financování se bude podílet také Ústí, které ročně poskytne čtyři miliony s tím, že jeho občané budou část lůžek využívat. Sezimovo Ústí si pak samo připravuje vlastní dům s pečovatelskou službou, jehož kapacita by při realizaci obou fází projektu dosáhla maximálně sto míst. V letošním roce už město nechá zhotovit projekt.