Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soběslavští mají v letošních prioritách jasno: zaměří se na obnovu náměstí

Soběslav - Pro letošní rok schválila soběslavská radnice vyrovnaný rozpočet 120 milionů.

24.1.2014
SDÍLEJ:

OPRAVÍ PALACKÉHO ULICI. Společně s rekonstrukcí náměstí se dočká obměny i ulice Palackého, po které kráčí při místních slavnostech prochází historický průvod.Foto: Kateřina Krejčová

V rožmberské Soběslavi se letošní rok ponese v duchu rekonstrukcí. Město snahy zaměřilo na opravy silnic i chodníků, hlavně ale chce odstartovat dlouho odkládanou obnovu náměstí Republiky. Jak sdělil tajemník radnice Radek Bryll, práce začnou na konci jara.

„Rekonstrukce náměstí začne severní stranou, kde je obchodní dům, a to včetně přilehlé ulice Palackého. Zatím na ni máme v rozpočtu pět milionů," nastínil Radek Bryll s tím, že akce ve vyrovnaném rozpočtu 120 milionů korun se budou upravovat v návaznosti na získané dotace.

Zhruba osm milionů korun spolknou chodníky a silnice, další čtyři miliony půjde na kanalizace. „Silnice opravíme v ulici Lužnická, Luční a Jeronýmova. Tady se rekonstrukce týká i kanalizace," upřesnil místostarosta Vladimír Drachovský.

Přesnější soupis investičních akcí bude známý zhruba za měsíc, kdy jej budou projednávat radní. Firma Strabag se také pustí do pokládání nového asfaltu v Tyršově ulici. Tady jsou opravy nutné po stavbě dálnice, kdy cestu ničila projíždějící nákladní auta s materiálem. Akci bude v tomto případě financovat zhotovitel D3.

Obnoví skate park

V rozpočtu se pamatovalo i na mládež. Zdejší skate park je často využívaný, proto je na něj vyčleněno 300 tisíc. Radnice také připravuje projekt na rozšíření sportovní haly pod gymnáziem. „Samotnou realizaci a její dokončení máme v plánu příští rok. Náklady budou asi šestnáct milionů. Na rok 2015 počítáme také se zřízením městského minipivovaru. I v tomto případě necháváme připravit projektovou dokumentaci," doplnil tajemník Bryll.

Snahy o zlepšení tváře města většinou obyvatelé vnímají pozitivně. Lidem s konzervativním přístupem ale vyhovuje současný stav. Jana Poštolková, by Soběslav neměnila. „Ani náměstí bych neměnila. I když nějaké chodníky by si ještě pozornost zasloužily," míní.

Jana Bílá by zase souhlasila s krytým bazénem. „Je tady asi tři roky venkovní a myslím si, že kdyby byl ještě krytý, zvýšila by se návštěvnost. Komunikace se opravují průběžně, celkově se radní snaží," zhodnotila. Krytého bazénu se ale nedočká. „Neuvažujeme o něm. Provoz je ztrátový a jsou to obrovské náklady na realizaci. U venkovního ale chceme vybudovat ubytovací kapacity," uzavřel Vladimír Drachovský.

• Co byste v Soběslavi vylepšili? Zeptali jsme se také zastupitelů:

Alena KrejčováAlena Krejčová, (ODS)
Prioritou je rekonstrukce náměstí, na jejíž přípravách intenzivně pracujeme. Město se zabývá i otázkou regenerace sídlišť. Postupně se také bude připravovat úprava haly pro sportovce vedle gymnázia. Snažíme se i najít řešení, jak podpořit obyvatele, kteří vlastní domy na náměstí. Chceme je motivovat k tomu, aby se opravily fasády a náměstí pak bylo více reprezentativní. Na programu dne je i možnost zřídit v městském hradu minipivovar. Průběžně se také pracuje na rekonstrukci domu bývalé radnice.

Ludmila ZbytovskáLudmila Zbytovská, (SNK – ED)
Za sebe musím říci, že tady máme vše, co potřebujeme: obchody, sportoviště i kulturní vyžití. Já jsem spokojená. Je zapotřebí zrealizovat obnovu náměstí a také jsou tady úseky komunikací, které by si zasloužily pozornost. Myslím, že v rámci finančních možností silnice město spravuje dobře, problém ale je u krajských. Jediné, co mě trápí, je nedostatek pracovních míst, ale i přes veškerou snahu se s tím nedaří pohnout.


Petr ValešPetr Valeš, (SNK – ED)
Nejvíce nás pálí náměstí. Je v zoufalém stavu. Za dobu od poslední obnovy se změnily potřeby a náměstí nevyhovuje dopravě ani chodcům. Mělo by sloužit k setkávání lidí a ne aby na každém kroku ustupovali autům. Měli bychom se také zaměřit na chodníky a komunikace.

Autor: Kateřina Krejčová

24.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Do Chýnova v sobotu zavítá cyklokros, startovat může každý

Pořádková jednotka jihočeské policie cvičila ve čtvrtek v noci pátrací akci. Policisté si zkoušeli využití nové technologie p-Track.
27

Policisté pátrali cvičně po ztraceném houbaři pomocí nové technologie

Odvolit je možné i v posteli

České Budějovice – V pátek a v sobotu voliči odevzdají hlasy svým vyvoleným stranám a kandidátům do Poslanecké sněmovny.

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Prachaticko - Nelegální úpravy a prodej hromadně účinných zbraní odhalili kriminalisté z českobudějovické expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu. Následoval zásah na několika místech na Prachaticku, a také obvinění šesti lidí z nedovoleného ozbrojování.

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled pohřbů na pátek a sobotu od pohřební služby Melich.

OBRAZEM: Fotbalisté z Klíčku si odnesli putovní pohár

Tábor - Po nezvykle dlouhé přestávce se sešli ve středu 11. října v tělocvičně Střední školy obchodu, služeb a řemesel domácí FK Rohlík a hosté FC Klíček Záluží, aby soupeřily v sálové kopané o putovní pohár.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení