Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soběslavští hasiči oslavili čtyřicítku

Soběslav - Profesionální hasičský sbor založili dobrovolní hasiči v Soběslavi před 40 lety. V pátek spolu velké výročí oslavili a zavzpomínali na to, jak bylo těžké se v době socialismu ve společnosti prosadit i na to, jak si museli všechno vybudovat sami.

21.6.2015
SDÍLEJ:

Soběslavští hasiči oslavili čtyřicítkuFoto: Kateřina Šímová

V loňském roce slavili své šedesáté výročí profesionální hasiči z Tábora. Letos se dočkal také sbor ze Soběslavi a oslavil 40 let od svého založení. Psal se rok 1975, když vláda vydala nařízení, aby v bývalých okresních městech došlo k založení profesionálních požárních útvarů. To se ale neobešlo bez protestů.

Už žádná mávátka

„Tato stanice bývala dřív využívána pro společenské potřeby Národní fronty. Byla tu garáž a klubovna a v té se soudruzi scházeli, přečetli si manifesty ÚV Národní fronty, řekli si, jakých akcí se budou z nařízení OV KSČ zúčastňovat, ale zásahová činnost se nebrala vůbec v potaz. Když jsme tady začínali sestavovat profesionální jednotku, ozývali se i výkřiky, že jsme likvidátoři Národní fronty," vzpomíná na dobu normalizace Zdeněk Dvořák, který působil v Soběslavi od roku 1974 jako velitel požárního útvaru.

„Důležité bylo přesvědčit veřejnost o tom, že hasiči nejsou žádnou jásací složkou Národní fronty s mávátky na prvního máje, ale že pomáháme lidem. Starostové museli pochopit, že za občany zodpovídají. Trvalo dlouho, než se to zlomilo," vzpomíná.

Začali od píky

Zdeněk Dvořák si také velmi dobře pamatuje, jak krušné začátky na stanici zažívali. „Neměli jsme tady pořádné vybavení, které ta čtyřiadvaceti hodinová služba vyžadovala. Sloužilo se tady ve velice složitých podmínkách. Měli jsme tu jednu místnost, kde byl dispečing pro předávání tísňových zpráv ze stanice v Táboře, nocležnu a šatnu. Když ale přijeli hasiči od zásahu, neměli se ani kde umýt. Ty podmínky tady byly i proti tehdejších hygienickým pravidlům, přesto se nám je ale za tři roky s klukama podařilo přetvořit tak, aby byly splněny aspoň ty elementární požadavky, které byly tehdy na stanice kladené," vzpomíná na těžké začátky ve službě.

Hasiči si museli všechno vybudovat úplně sami. Dostali starou šest set třináctku jako zásahové vozidlo a s ní vyjížděli k dopravním nehodám. „Pak se podařilo vozidlo vybavit vyprošťovacím hydraulickým zařízením, takže už se nevyprošťovalo krumpáčem a páčidly, ale kultivovaněji a hlavně rychleji. Takhle jsme krok za krokem budovali stanici. Nebyl tu telefon, rádio, sociální zařízení, vybavené garáže, nic. Zřídit tu telefonní linku byl obrovský problém," říká.

Moderní hasiči

V současné době se už místní hasiči nepotýkají s problémy tohoto ražení, za to ale mají mnohem více práce a neustále rozšiřují svoji činnost. Dříve skutečně jezdívali převážně hasit požáry. Ty dnes ale na celém okrese Tábor tvoří asi 20 procent celkových výjezdů.

„V rámci okresu hasiči vyjedou víc než tisíckrát za rok. Nejvíc ale zajišťujeme technickou pomoc občanům, například otevírání bytů, likvidace nebezpečného hmyzu, čerpání vody, řezání stromů. Také zasahujeme při živelných pohromách a ekologických haváriích. Dalších 20 procent tvoří dopravní nehody. Soběslav je tomu přímo předurčena, protože je tu silnice E 55 i dálnice a buduje se tu koridor, který přináší další potenciální nebezpečí," jmenuje současný ředitel HZS v Táboře Petr Hojsák množství činností které musí hasič zvládat.

Stát se hasičem není v dnešní době vůbec jednoduché. „Předpoklady jsou stejné už několik let. Zájemce musí splnit fyzické a psychologické testy a zdravotní způsobilost. Důležité také je, aby si člověk dokázal zachovat chladnou hlavu a jednal s rozvahou," říká Petr Hojsák, „Člověk také musí mít respekt k našemu řádu. Máme tu pravidla, která se musí nezbytně dodržovat, což mladým lidem dělá často problémy," myslí si.

Své o této profesi ví také Jaroslav Janovský, pamětník, který stál u zrodu stanice v Táboře a ještě pamatuje, když ji přesouvali ze Starého Města do Měšic, kde stojí doposud. „Nejvíc se mi na této profesi líbí, že pomáháme lidem. Kvůli tomu by to měl jít člověk také dělat, a ne kvůli penězům. Důležité hlavně je, aby se na sebe hasiči mohli stoprocentně spolehnout," říká s tím, že v této profesi musí člověk vnímat i určitá rizika. „Člověk musí počítat s tím, že může přijít k úrazu, proto se musí chovat tak, aby neohrozil sebe, ale ani lidi, které zachraňuje," míní.

Případní zájemci o toto povolání mají šanci uspět. To ale závisí na státním rozpočtu, protože o početních stavech hasičů rozhoduje vláda. Pokud se jí bude dařit, Petr Hojsák by v budoucnu rád přijal kolem devíti lidí, šest do Tábora a tři do Soběslavi. Chtěl by také obnovit vybavení sboru, například výškovou techniku, která je stará už 20 let.

Na oslavách 40. výročí požárního sboru stanice Soběslav také došlo k ocenění požárníků, kteří se 9. až 12. června zúčastnili mistrovství světa v soutěži TFA (nejtvrdší hasič přežívá) v německém Hannoveru. Ocenění přijali z rukou krajského ředitele HZS Lubomíra Bureše a hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly. Ocenění byli Lukáš Houdek ze Soběslavi (4. místo), Petr Benda z Tábora (8. místo), Jaroslav Poukar z Jindřichova Hradce (1. místo) a David Kubiš z Písku (2. místo).

Autor: Kateřina Šímová

Autor: Redakce

21.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Chýnovská trojčata Maria, Teodor a Pravoslav s rodiči.
3

Když se vám narodí trojčata

Ilustrační foto.

V hledání pomohly sociální sítě

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Největší volební okrsek v Táboře? Kupa odpovědnosti a stravenky místo bábovky

Tábor – Ještě než volební místnost největšího okrsku na Táborsku navštívili první nedočkavci, měli už členové jeho komise za sebou první stěžejní díl své práce.

Kam o víkendu zajít do kina

Táborsko - Co dávají kina v sobotu 21. října a v neděli 22. října:

Na co zajít v sobotu do kina

Táborsko - Přinášíme přehled sobotního programu kin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení