Vedení ustavujícího zastupitelstva se v kulturním domě v 17 hodin ujal nejstarší člen sboru Jan Chabr (74), kterého po volbě vystřídal nově zvolený starosta. Volba starosty mohla vypadat na zajímavý souboj, kdyby koalice Jindřicha Bláhy neměla 15 mandátů. Skóre tak bylo neprorazitelných 15:6 v neprospěch ANO, pirátů a komunistů.

Přesto soupeře našel. Opozice na radnici nominovala celkem čtyři kandidáty: Petra Lintnera, jeho bratra Pavla, dále Vladimíra Drachovského a Martina Kákonu. Nervy na cílovou rovinku si udrželi ale jen Martin Kákona a Jindřich Bláha, ostatní před hlasováním nominaci odmítli.

„Vážím si všech hlasů a této nabídky, ale kandidovat na starostu nechci. Nejsme stranou, která by měla ambice na starostenský post. Hlavně nechci opustit místo ředitele gymnázia, protože jsem na tuto funkci musel studovat, nabrat praxi a projít si výběrovým řízením. Zavázal jsem se setrvat šest let a své sliby chci dodržet," zopakoval Petr Lintner to, co říkal již pár dnů po říjnových volbách.

Stejný postup avizoval a v pátek také dodržel o dva roky mladší Pavel Lintner, který na stejném gymnáziu učí.
„Také si vážím podpory, ale musím odmítnout, respektuji koaliční dohodu a myslím si, že dosavadní spolupráce funguje," zdůvodnil také Vladimír Drachovský.

V Jindřichu Bláhovi ale měl Martin Kákona těžkého soupeře. Utrpěl porážku 4:17. Hlas mu nedala ani celá opozice.
Před volbou místostarosty piráti nakonec změnili své plány a již bratry Lintnerovy nenominovali. Zůstal tak jediný kandidát, a to Vladimír Drachovský z ČSSD. Do funkce ho vyneslo 20 hlasů, přičemž ten poslední jedenadvacátý byl neplatný.

Hlasováním do rady neprošla pouze kandidátka KSČM Růžena Domová. Zisk osmi hlasů na pozici radní nestačil, takže orgán doplní jen Petr Lintner, Ludmila Zbytovská, Zdeněk Vránek, Lubomír Kříž a Alena Krejčová.

Soběslavští si v pátek zvolili i předsedy a členy výborů. Finanční povede Alena Krejčová z ODS a NK, kontrolní pak Petr Lintner z SNK Nejsme stranou.

Martin Kákona za Piráti pro Soběslav: Splnili výsledky Vaše očekávání? „Není důležité, zda výsledky splnily má očekávání, ale zda splnily očekávání voličů. V Soběslavi je koalice tvořena stranami levice, pravice a středu. V opozici skončily strany levice, pravice a středu. Nedokáži si představit voliče, kterého by takový výsledek uspokojil. Tento výsledek mi říká, že politiky po volbách již nezajímá, co si volič myslí."

Klubu komunistů neprošel protest proti tomu, aby Alena Krejčová byla radní a zároveň předsedkyní výboru.

Autor: Lenka Pospíšilová