Rozpůjčovat co nejvíce knih. Takový má nyní úkol soběslavská knihovna, která se přes léto přestěhuje do nových prostor.
Do 30. června bude v provozu ještě „stará“ knihovna. Čtenáři si knihy půjčí a vrátí je v srpnu až do nového zařízení v rekonstruovaném hradě. Tímto způsobem pomohou přenést třeba i tisíce svazků.

„Pro naše čtenáře je zavření knihovny na dva měsíce hrozné, toto je tedy i náš krok ke spokojenosti. Mohou si půjčit knih, kolik potřebují. Dokonce nám už volal pán, zda si může přijít s krabicí. Může. Čtenáři nám tak pomohou,“ popisuje bravurní logistický tah Alena Fremrová, vedoucí soběslavské knihovny.
Vrácení knih již do nového prostoru na hradě, tak čtenářům poskytne i pohled na knihovnu s novou tváří ještě před jejím oficiálním otevřením. Knihovna pak pro své čtenáře chystá malou pozornost. O to, že se nějaké knihy zatoulají, strach nemá.

„Známe své čtenáře, navíc všechny výpůjčky budou monitorované počítačem. Opravdu se nebojíme, čtenářům věříme,“ říká Fremrová.
Nové prostory našla knihovna ve hradě, který léta chátral. Nyní se do něj vrátí život.

„Prostory jsou větší, modernější, důstojnější a hlavně bezbariérové. To byl do současné doby problém. Navíc na čtenáře čeká teráska, kde si budou moci venku číst a chceme na ní pořádat i další kulturní akce. Snad bude krásné babí léto,“ dodává vedoucí zařízení.

„Hrozně ráda čtu. Zatím ze svých zdrojů, protože knížky dostávám například k Vánocům. Do knihovny jsem tedy dosud nechodila, ale určitě vyrazím. Slyšela jsem, že tak čtenáři usnadní stěhování. Knížky budu mít doma dokud se knihovna nepřestěhuje,“ slibuje pomoc Eva Mrázová ze Soběslavi.

David Peltán