Keramička, Jižani, Babouci, Veselka či Křídlovanka. To je jen zlomek kapel, které o víkendu hrály na devatenáctém ročníku Mezinárodního festivalu dechových hudeb v Soběslavi.

Pravidelnými účastníky jsou například Josef a Anežka Klečkovi z Karlových Varů. „Manžel pochází z Tábora, takže návštěvu příbuzných vždy v červenci spojíme s návštěvou festivalu. Letos jsme tu již potřinácté za sebou," sdělila Anežka Klečková.

A manžel Josef ji doplňuje: „Stal se z toho takový náš rituál. Na dechovce prostě nemůžeme chybět," říkal s úsměvem mezitím, co na pódiu za doprovodu hudby tančily soběslavské mažoretky.

Festival dechových hudeb nebavil v sobotu jen návštěvníky v Soběslavi, ale i v okolních obcích. Notovat si tak s Křídlovankou mohli lidé v Borkovicích, do Klenovic zavítala Sebranka a Veselka zahrála v Tučapech.

Kubešova Soběslav
• realizační tým tvoří 51 lidí
• minulý rok se postaral o 2970 návštěvníků
• letošní ročník přehlídky dechových hudeb je již 19. a soběslavský kulturní dům ho pořádá již popatnácté
• do loňského roku přivítal přesně 55 953 diváků
• letos hrála dechovka v Borkovicích, Klenovicích, Meznou, Žíšově, Želči a Tučapech

Na soběslavském náměstí se představilo celkem sedmnáct kapel, z toho tři přijely ze zahraničí.

„Po vynikajících výkonech zahraničních hudeb v uplynulých letech se spousta fanoušků na zahraniční kapely vyloženě těší. Švýcarsko letos reprezentovala Petinesca Spatzen, Německo nominovalo dechovou hudbu nazvanou Michael Maier und seine Blasmusikfreunde a z Rakouska přijela zahrát kapela Niederösterreich-Musikanten mit Martina," vyjmenoval jeden z organizátorů Petr Valeš. Letošní Kubešově Soběslavi přálo počasí, což se odrazilo i v počtu návštěvníků.