Soutěž pořádá Střední škola řemeslná (SŠŘ) Soběslav a hodnotí se dovednosti jednotlivců i týmů. Na vítěze pak čekaly diplomy a věcné ceny. Podle mluvčí Soběslavské růže Evy Smržové jde o tradiční tříkolové klání, kdy se každoročně tvoří na jiné téma. „Letos jsme zvolili jako dominantu právě dřevo, vázala se kytice se dřevěnými prvky, pak se zdobil špalek a poslední úkol byla fantazie ve stylu pokračování života stromu,“ shrnula.

V Soběslavské růži předvedli své umění žáci několika jihočeských škol, mimo jiné Středního odborného učiliště ve Vodňanech či Střední odborné školy veterinární, mechanizační a zahradnické v Českých Budějovicích, ale přijeli například i mladí nadějní floristé a floristky až ze Znojma, Frýdku-Místku či Chomutova.

Květiny, tvoření a fantazie

Nechyběly zástupkyně pořádající SŠŘ Soběslav Hana Flašková s Lucií Martincovou, které se účastnily už podruhé. „Od malička mě bavila práce s květinami, kombinovala jsem hodně břízu s orchidejemi a dalším drobným kvítím a mechovými koulemi,“ přiblížila Hana Flašková s tím, že kvůli velké konkurenci na vítězství ani nepomyslela.

Lucii Martincovou z Kardašovy Řečice aranžování vždy lákalo. „Mám za sebou už cukrařinu a tyto obory se hodně prolínají, baví mě totiž tvořit a využívat fantazii,“ popsala dívka, která by se v budoucnu ráda uplatnila v nějakém zahradnictví nebo květinářství. „Dneska jsem vytvořila například kytici do vrbové konstrukce, použila jsem také kůru ze zahrady,“ podotkla Lucie.

Posvěcení pašijového betlému se v Bechyni u Šedinových uskutečnilo ve čtvrtek 21. března dopoledne.
Světový unikát se dočkal posvěcení. U Šedinů je k vidění až do podzimu

Pro osmnáctiletou Barboru Bendovou z Nadějkova šlo o první zkušenost. „Floristika mě baví, protože jsem z vesnice a mám blízko k přírodě. Původně pocházím z nedalekých Borkovic a tento obor mě vrátil do mého dětství,“ naznačila dívka, která vytvořila například tzv. paralelní vazbu. Kytici se skleněnými ampulkami s vodou. Ze své premiéry na soutěži měla dobrý pocit. „Všichni byli milí, vytvořili příjemnou atmosféru, tak že jsem nebyla vůbec nervózní,“ uvedla.

Dekorace hodnotí pomocí bodů po uplynutí časového limitu tříčlenná odborná porota. Letos šlo o několikanásobnou mistryni republiky ve floristice Hanu Kindelmannovou Šebestovou a majitele zahradnictví Marka Hofbauera. Třetí porotkyní se stala další známá floristka s více než třicetiletou praxí, Klára Franc Vavříková.

Přísné hodnocení detailů

Ti posuzovali estetické a výtvarné pojetí, technické provedení a celkový dojem včetně splnění daných podmínek. „Nesmí být například vidět spoje, lepidla a pomocné prvky. Také musí být správně naplněno téma disciplíny. Je přesně specifikováno, co to má být, jaké prvky se mají použít včetně dodržení minimálních rozměrů,“ naznačila Klára Franc Vavříková.

Nové Dvory na Táborsku se proměnily ve velikonoční vesničku.
Velikonoční inspirace z Nových Dvorů. Vesnička na Táborsku vítá jaro stylově

I když je aranžování květin spíše ženskou doménou, neztratili se mezi nimi ani pánové. Stejně jako mají zastoupení kadeřníci, cukráři a kuchaři, tak se podle Kláry Franc Vavříkové najdou i velmi šikovní floristé. „Když se do aranžování pustí chlap, tak to většinou dělá nejlíp,“ smála se. Prozradila také, že loňskou barvu roku magentu (temně růžovou), letos vystřídala světle lososová. „I v některých vzniklých dekoracích zde jsou gerbery a letní fialy v tomto tónu. Jinak floristika moc trendům nepodléhá, ale floristi si tvoří vlastní styl,“ uzavřela Klára Franc Vavříková.