Tématem letošních oslav bylo předání panství města Soběslavi Petru Vokovi z rukou jeho bratra Viléma z Rožmberka. Ti se také spolu se svými poddanými, bohatým i prostým lidem, prošli v ranním průvodu od zdejšího gymnázia, přes náměstí Republiky až do areálu rožmberského hradu. V průvodu byly vidět i známé tváře dnešních kapitánů města, v čele se starostou Jindřichem Bláhou a místostarostou Vladimírem Drachovským. Nechyběl ani Peter Molčan, primátor spřízněného města Sabinov na východním Slovensku.

"Slavnosti každý rok nesou nějaké téma, letos jsou ve znamení předávání panství Petru Vokovi, ale už jsme také světili zvon, který dostal jméno Petra Voka a byl slavnostně vytažen na věž a instalován. První ročník zase uctil výročí úmrtí Petra Voka, takže každý rok se slavnosti nesou v jiném duchu a i místa konání se mění," vysvětlil každoroční organizaci ředitel místního kulturního střediska Petr Valeš.

Scénka s Petrem Vokem ale měla své pokračování. Jeho bratr Vilém z Rožmberka jej také donutil, aby v Soběslavi postavil rožmberskou školu. "Měla se tu postavit univerzita, ale Petr Vok zemřel, takže vznikl dnešní kulturák. Do Soběslavi se měl také přesunout kompletní rožmberský archiv, ale nakonec se tu knihovna otevřela až čtyři sta let poté," objasnil Petr Valeš.

Pro letošek si pro návštěvníky připravil také jednu novinku. Oproti minulým ročníkům totiž slavnosti začaly už v pátek hudební before party, která byla uspořádána zejména pro mladší ročníky. Celý sobotní den se pak nesl ve znamení dobrého jídla a pití, kvalitní muziky i doprovodného programu pro ty nejmenší návštěvníky. Zhlédnout mohli rytířské klání nebo si pohráli v tvořivých dílnách, stejně jako David a Eliáš Malechovi s rodiči Klárou a Jaroslavem ze Soběslavi, kteří vyráběli lodičku ze dřeva. Eliška Hejná z Košic si zase nechala pokreslit obličej. Letošní slavnosti zakončil po roční odmlce také velkolepý ohňostroj.

Žádné vstupné

Soběslavské slavnosti se podle hlavního organizátora nesou spíše v komorním rázu a nesnaží se vyrovnat velkým festivalům. "Chceme, aby se tu setkávali přátelé, popovídali si a pobavili se venku ještě před příchodem zimy. Díky tomu si také můžeme ještě dovolit nevybírat žádné vstupné, protože nás dosud velkoryse podporuje město a organizaci velmi pomáhají dobrovolníci, zejména hasiči a místní chasa," pochvaluje si Petr Valeš.

Do budoucna nechce zůstat pouze u historických slavností. Rád by právě v areálu hradu rozjel také letní kino. Pokud se zadaří, bude se tu promítat už o příštích prázdninách.

Autor: Kateřina Šímová