Lidové tradice neumírají. O tom se v sobotu mohl přesvědčit každý, kdo se náhodou kolem desáté dopoledne zastavil na náměstí Republiky. Dlouhý průvod krojovaných baráčníků nebral konce. Jejich župa Boleslava Jablonského slavila 85. výročí od svého vzniku.

Oslava výročí župy Boleslava Jablonského v Soběslavi. Než si „tetička" Milada Líkařová (79) (na snímku) ze Soběslavi ráno oblékla blaťácký kroj, musela počítat alespoň s půlhodinou. A ke šněrovačce s vázáním na zádech potřebuje pomocníka, bývá jím manžel, řečí baráčníků soused, Jaroslav, jenž stejně jako ona obléká blaťácký kroj. Do rodiny baráčníků se přidali v roce 2000.

„Kroj, který je stejně starý jako já, jsem si koupila od jedné tetičky. Nejhorší je šněrování a taky žehlení," říká Milada Líkařová v kroji s šitou krajkou, jehož znakem jsou červené punčochy, černé boty bez ozdob a krásná čelenka se zrcátky. Tetička by také neměla zapomenout na červené korálky a na odložení hodinek. Její manžel Jaroslav v sobotu převzal medaili za zásluhy pro české baráčnictvo.

Pod VI. župu Boleslava Jablonského patří nejen obce z Táborska, ale některé již zasahují do jindřichohradeckého okresu. Soběslav se tak stala přehlídkou krajově rozličných krojů. Zdejší baráčnické obce se pod touto župou sdružily v roce 1931.

„Devatenáctého února 1931 vše připraveno pro utvoření župy se sídlem Meziměstí. Rozhodnutí Veleobce, v rejstříku označené župa VI. jménem Boleslava Jablonského, rodáka z Kardašové Řečice. Ustanovující sedění nové župy se konalo 22. března 1931," upřesňuje vznik oslavenkyně kronika. V té době měla 712 sousedů a 380 tetiček. Dnes si převahu drží tetičky a členů jsou necelé dvě stovky.

Soběslavskou místorychtářkou je Miroslava Štefanová, která se k baráčníkům přidala před 15 lety. „Nejdřív jsem začala chodit do souboru Jitra, kde se zpívají blaťácké písničky, a postupem času jsem přešla k baráčníkům. Mám vztah k ručním pracem a folkloru, proto mě to sem lákalo," říká o svém působení v obci baráčníků, kteří se soustředí na pomoc lidem a šíření lidové kultury. Stranou nezůstali například ani při povodních. Pro postižené členy uspořádali finanční sbírku.

V deset hodin dopoledne se pak všichni seřadili do průvodu a za doprovodu muzikantů se vydali na cestu městem.
Po návratu do kulturního domu zazněla státní hymna, minutou ticha uctili zemřelé členy a začalo valné zasedání. Za rychtáře byl opět zvolen Václav Sommer ze Soběslavi.

Boleslav Jablonský
Vlastním jménem Karel Tupý se narodil 14. ledna roku 1813 v Kardašově Řečici. Zemřel v roce 1881. Byl to český obrozenecký básník, katolický kněz a národní buditel. Pochován je na Vyšehradě.