Kočka veterinářem, na pláži, s rozbitým kolenem či s koktejlem na číčabaru. Přesně 396 keramických koček v různých polohách se sešlo na výroční vernisáži v soběslavském Rožmberském domě.

Během deseti let je vyrobili členové keramického kroužku domova dětí a mládeže a vytvořili tak rekord v počtu koček vyrobených a představených na jednom místě.

„Je to první rekord, který má město Soběslav," řekl při vernisáži Daniel Abazid, šéf Blatského muzea, který už si zde vybral svou favoritku. Stala se jí kočka v růžovém koupacím úboru, která si hověla na pláži.

Za vším ale stojí velká práce Jany Povondrové, která už deset let vede kroužky v soběslavském domě. „Kočka je jednoznačně nejoblíbenějším zvířetem, které lidé z keramiky modelují. Proto jsme se rozhodli udělat expozici s tímto tématem," vysvětlila Jana Povondrová s tím, že expozice má částečně i příběh. „Původně jsme chtěli kočky jen vystavit. Pak ale děti i dospělí chodili s nápady, o co bychom je ještě mohli vylepšit," naznačila Jana Povondrová s tím, že jedné z nich třeba schválně rozbili koleno nebo přidali injekční stříkačku.

Svými výsledky se rodičům pochlubila i osmiletá Zuzana Havlíková ze Soběslavi. „Mám tu vysvatené tři kočky. První jsem vyráběla asi minutu, další mi zabraly hodinu. Práce mě bavila a šla mi rychle od ruky," sdělila školačka na expozici, která potrvá až do 24. května.